Dodano:

1
Kategoria: Porady

Catering dietetyczny robi furorę wśród zabieganych pracowników wielkich korporacji; czy naprawdę warto z niego skorzystać i zamienić swój jadłospis na idealnie odmierzone jedzenie przygotowane przez dietetyka?


Czym jest catering dietetyczny?

Catering dietetyczny to spersonalizowana dieta na zamówienie; kilka idealnie odmierzonych posiłków (zazwyczaj około 5), które rano dostarczane są nam w zamkniętych hermetycznie opakowaniach, gotowych do wrzucenia do torby i zabrania ze sobą na cały aktywny dzień.
Cateringi dietetyczne mają wiele opcji personalizacji diety; począwszy od diety redukcyjnej, po jadłospis „na masę” czy dla sportowców wytrzymałościowych. Ponadto różne pakiety diet obejmują wersje wegetariańskie, diety wegańskie, bezlaktozowe i bezglutenowe. Większość z nich idealnie odmierza proporcje składników odżywczych na talerzu oraz liczbę kalorii.


Zalety cateringu dietetycznego

Profesjonalna usługa cateringu dietetycznego pomaga zaoszczędzić nie tylko czas przeznaczony na gotowanie i kupowanie produktów, ale również obliczanie kalorii i proporcji makroskładników odżywczych, nie licząc godzin zmitrężonych na przekopywaniu się przez nowe przepisy czy szukaniu rzetelnych informacji o nowych superfoods. Catering dietetyczny wszystko to robi za nas. Dodatkowo każdego dnia otrzymujemy inne, różnorodne dania, unikając jedzenia kilka razy z rzędu tego samego gulaszu, który wcześniej przygotowaliśmy przez weekend w ilościach hurtowych.

Dzięki cateringowi dietetycznemu utrzymywanie odpowiedniej regularności posiłków jest znacznie łatwiejsze; ponadto nie musimy już przejmować się tym, że nie zdążymy przygotować sobie obiadu na kolejny zabiegany dzień, kiedy nagle zwali się na nas nawał obowiązków. Oprócz tego catering niweluje sytuacje, w których jemy byle co i na szybko, z braku możliwości zamówienia zdrowego posiłku w miejscu naszej pracy. Czasem jesteśmy po prostu zbyt zmęczeni, by gotować zdrowo, a do tego dbać o odpowiednią ilość kalorii w naszych posiłkach – nie mówiąc już o innowacyjności w kuchni. Często więc jemy monotonnie, nudno i niezbyt zdrowo, czego powodem jest skumulowanie takich okoliczności jak brak czasu, ciągły pośpiech i nawał innych obciążeń. Catering dietetyczny możemy zamawiać z powodzeniem przez wszystkie dni w miesiącu bądź zdecydować się na opcję bez weekendów, jeśli często wyjeżdżamy lub wolimy wtedy gotować razem z rodziną czy przyjaciółmi.

catering dietetycznych jest dobry dla zabieganych

Wady cateringu dietetycznego

Dieta szyta na miarę, przyrządzona ze zdrowych, ekologicznych składników, dobrana specjalnie pod kątem naszych upodobań i potrzeb, a do tego przygotowana i dowieziona prosto pod nasze drzwi – to niestety dość drogi luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić. Koszty miesięcznej diety to w większości przypadków ponad tysiąc złotych.
Ponadto po jakimś czasie możemy zatęsknić za przyrządzaniem posiłków wraz z partnerem bądź też wspólnymi wypadami na lunch z kolegami z pracy. Prócz tego jeśli akurat w zestawie trafi się posiłek, który nie przypadnie nam go gustu – będziemy skazane na oddanie go koleżance. Jeśli jesteś bardzo wybredna, może się okazać, iż niektóre kombinacje smakowe będą dla ciebie nie do przełknięcia, cześć potraw może okazać się mdła bądź niedoprawiona (ciężko trafić w gusta wszystkich zamawiających). Jedni lubią palące potrawy, inni całe życie gotowali bez grama soli; trudno zadowolić wszystkich. Przyzwyczajenie się do idealnie odmierzonych posiłków z lunchboxa może też wpłynąć na późniejsze nasze relacje z jedzeniem. Kiedy z jakiegoś powodu będziemy musieli zrezygnować z cateringu dietetycznego, może nam być trudno utrzymać taki sam dietetyczny reżim bez niego.


Jak wybrać dobry catering dietetyczny?

Na rynku jest wiele firm oferujących usługę cateringu dietetycznego, różniących się jakością i ceną. Jeśli zastanawiasz się nad tego typu dietą, wykorzystaj zestaw próbny, a także dowiedz się, czy możliwe są indywidualne, dodatkowe zmiany oraz modyfikacje diety (np. jeśli nie lubisz określonych składników spożywczych bądź masz na nie uczulenie). Warto również rozeznać się w różnorodności posiłków; jeśli masz zamiar korzystać z diety przez kilka miesięcy, może się zdarzyć, iż posiłki zaczną się zwyczajnie powtarzać bądź przygotowywane będą ciągle z tej samej puli produktów. Pamiętaj, iż profesjonalny catering dietetyczny powinien również obejmować konsultacje z dietetykiem; przykładaj również sporą wagę do tego, jak prowadzona jest obsługa i korespondencja oraz czy pracownicy posiadają odpowiednią wiedzę merytoryczną. Zanim zamówisz dietę, pracownicy powinny zebrać od ciebie odpowiednią ilość informacji dotyczących twojego stylu życia, aktywności fizycznej, alergii i upodobań. Im więcej pytań, tym lepiej. Niektóre „cateringi dietetyczne”, choć kuszą niższymi cenami, oferują kiepskiej jakości produkty spożywcze, a jako podwieczorek w diecie redukcyjnej potrafią dodawać niezdrowe, przemysłowe ciastka pełne cukru i tłuszczów trans. Jeśli nie chcesz, aby twoje posiłki komponowane były z gotowych półproduktów, ale ze składników pochodzących z organicznych hodowli – szczegółowo przeegzaminuj pochodzenie żywności oraz dostawców firm kateringowych.

KOMENTARZE

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane

Ja korzystam z caterignu FitMe z Krakowa. Jestem w nich bardzo zadowolona, no i oczywiście waga spada <3 bardzo dobre ułatwienie dla osób, które sa zabiegane i mają dużo obowiązków

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi