Dodano:

0
Kategoria: Suplementy

Istnieje wiele trudności z jakimi będziesz musiała sobie poradzić, jeśli chcesz naprawdę skutecznie się odchudzać. Stosowanie odpowiedniej diety może być tu oczywiście bardzo pomocne, ale przestrzeganie wszystkich jej reguł jest niemałym wyzwaniem. Spory problem stanowi przede wszystkim wyzbycie się swoich dotychczasowych nawyków żywieniowych – zwłaszcza zamiłowania do niezdrowych przekąsek i słodkości. Nie od dziś wiadomo, że są one bardzo niezdrowe i źle wpływają na naszą sylwetkę, zatem jeśli chcesz zgubić nadmiar kilogramów, to koniecznie musisz wyeliminować je ze swojej diety. Istnieje wiele skutecznych sposobów na zmniejszenie swojej ochoty na takie przekąski. Jeden z nich może być bardzo zaskakujący – okazuje się bowiem, że pomaga w tym pewien niepozorny pierwiastek, powszechnie występujący w wielu preparatach i produktach spożywczych. Chrom, bo o nim mowa, może być bardzo cenną bronią w walce z nadwagą.


Czym jest chrom?

Jeśli przynajmniej trochę uważałaś na lekcjach chemii w gimnazjum, to być może znasz chociażby podstawowe informacje na temat chromu. Jest to pierwiastek chemiczny, na układzie okresowym oznaczany Cr. Jest to metal, który posiada wiele ważnych zastosowań we współczesnym przemyśle. Wydobywa się go w wielu regionach świata, głównie w Azji, Ameryce Południowej i Europie Północnej – jednym z ważniejszych jego producentów na naszym kontynencie jest Finlandia. Najczęściej stosuje się go przy produkcji najróżniejszych elementów stalowych, gdzie pełni ich warstwę ochronną. Chrom może chronić metale przed korozją, a także znacznie poprawia ich wygląd. Niekiedy jest także wykorzystywany przy produkcji przemysłowej barwników i pigmentów.

chrom jest wart suplementacji

Rola chromu w organizmie człowieka

Chrom występuje także w ludzkim organizmie, gdzie bierze udział w wielu ważnych dla naszego zdrowia procesach. W dużym stopniu jest od niego uzależniona prawidłowa produkcja insuliny. Odgrywa w związku z tym niezwykle ważną rolę w metabolizmie człowieka.
Chrom jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania niektórych układów ludzkiego organizmu, przez co jego niedobory mogą prowadzić do licznych chorób. Do najpoważniejszych zagrożeń należy cukrzyca, ale u osób dorosłych jego brak często doprowadza do chorób układu krążenia. Z tego powodu obecność chromu w diecie jest świetną profilaktyką zawału serca i innych dolegliwości z tym związanych.

Działanie chromu jest w dużym stopniu zależne od stopnia jego utlenienia. O ile na III stopniu pierwiastek ten jest bardzo ważny dla zdrowia człowieka, o tyle na IV stopniu staje się on szkodliwy dla ludzkiego organizmu. Pierwiastek na tym stopniu utlenienia występuje jako barwnik w wielu produktach chemicznych takich jak farby czy lakiery. Dłuższy kontakt z nim może prowadzić do reakcji alergicznych i infekcji.
Wśród produktów spożywczych do najlepszych źródeł chromu należą drożdże piwne. Pierwiastek ten w dużych ilościach występuje także w jabłkach, mięsie drobiowym i wątróbce, wszystkich rodzajach orzechów oraz rybach.


Chrom a odchudzanie

Dlaczego jednak chrom może być tak przydatny przy odchudzaniu? Wystarczy spojrzeć na skład wielu preparatów przeznaczonych dla osób walczących z nadwagą – aby zobaczyć, że pierwiastek ten stanowi ważny element praktycznie większości z nich. Nie można jednak uważać go za złoty środek na zrzucenie wszystkich zbędnych kilogramów – pierwiastek ten ma jedynie wspomagać ten proces.

Chrom bierze ważny udział w metabolizmie, wspiera przemianę materii i pomaga w ten sposób w skutecznym spalaniu tłuszczu. Chrom wspiera też wydzielanie insuliny w ludzkim organizmie i prowadzi do zwiększonego magazynowania glukozy w mięśniach. Dzięki temu przestajemy odczuwać tak silny apetyt na wszelkiego rodzaju słodkości, co dla osób będących na diecie odchudzającej jest nieocenionym działaniem. Wzrost takiego apetytu jest zwykle efektem spadku poziomu cukru we krwi; odpowiednia ilość chromu utrzymuje go natomiast na stałej wartości.

Warto w takim razie włączyć chrom do swojej diety odchudzającej – tym bardziej, że powszechnie występuje on w wielu zdrowych produktach takich jak jabłka czy orzechy. Nie jest to żaden złoty środek na zgubienie zbędnych kilogramów, ale pierwiastek ten na pewno będzie w stanie w wielkim stopniu nam w tym pomóc i przede wszystkim ograniczyć ciągłą ochotę na słodkości.