Dodano:

0
Kategoria: Trening

W końcu nadszedł dzień, kiedy postanowiłaś zamienić swoje zwykłe adidasy na profesjonalne buty do biegania. Wybór jest ogromny i trudno nie pogubić się w slangu branżowym. Aby zakupy były czystą przyjemnością, podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze obuwia biegowego.


Gdzie zakupić buty do biegania?

Chociaż dzisiaj często korzystamy ze sklepów internetowych, jeśli chodzi o wybór obuwia do biegania, najlepszym wyborem jest przymierzenie butów w sklepie, gdzie nie tyle będziemy miały okazję przejść w nich kilka kroków, ale najlepiej… swobodnie pobiegać! Najlepsze warunki do tego celu (i zrozumienie sprzedawców) mają sklepy sportowe dla biegaczy: oferują nie tylko największy wybór, ale wsparcie profesjonalistów, którzy pomogą ci w doborze odpowiedniego modelu, szczególnie jeśli to twoja pierwsza para butów biegowych. Jeśli nie wiesz, czy twoja stopa jest pronująca, czy może supinująca (spokojnie, wyjaśnimy te terminy za chwilę), najlepszym wyjściem będzie udanie się do specjalistycznego sklepu, gdzie sprzedawcy przeegzaminują twoja stopę, styl chodzenia oraz układania nogi podczas biegu za pomocą specjalnych urządzeń. Dzięki temu będziesz miała pewność, iż nie pomyliłaś się w ocenie swojej stopy, co jest dość częste przy metodach domowych ustalania jej typu.


Stopa supinująca, pronująca czy może neutralna?

Określenie, jak zachowuje się nasza stopa podczas biegu, a następnie przyklejenie sobie łatki „pronatora” albo „supinatora” wcale nie jest takie trudne; wystarczy, że wykonamy test wodny, mocząc stopę, a następnie odciskając ją na kartce papieru. Pełny odcisk oznacza pronację, odcisk dwuczęściowy – supinację, a średni (z wcięciem z boku) – stopę neutralną. Zdecydowana większość biegaczy ląduje na stopie, a nie na śródstopiu (jest to pożądana alternatywa, którą można wyćwiczyć biegając „naturalnie” boso bądź w specjalnym, miękkim, pięciopalczastym obuwiu). Kłopoty powoduje to, co dzieje się dalej, i jak stopa z pięty przetacza się na palce. Jeśli podczas biegu stopa przetacza się z pięty na palce po zewnętrznej stronie, oznacza to pronację, jeśli po wewnętrznej – supinację. Stopa neutralna jest delikatnie pronująca, ale jej ruch odbywa się względnie po części środkowej stopy. Większość obuwia dla biegaczy ma specjalne warianty, w zależności od typu stopy, chociaż w wypadku obuwia terenowego często nie stosuje się rozróżnienia na pronatorów i supinatorów. Jeśli masz wątpliwości, jaka jest twoja stopa (podczas biegu zachowuje się inaczej niż w czasie spaceru), warto udać się do sklepu dla biegaczy, bądź zakupić „neutralną” wersję obuwia.

odpowiednie buty do biegania to podstawa

Buty do biegania muszą mieć dobrą amortyzację

Jakkolwiek by było, stawy kolanowe podczas biegu mogą ucierpieć, i o ile niezwykle ważna jest technika biegu oraz treningi mające na celu zwiększenie stabilności i mobilności stawu, niebagatelną rolę odgrywa odpowiednia amortyzacja butów biegowych. Oczywiście, początkujący biegacz nie musi od razu inwestować w obuwie amortyzujące, jednakże jeśli myślimy o bieganiu na poważnie, warto pomyśleć o ochronie nie tylko naszych kolan, ale także stawu skokowego oraz bioder. Funkcję amortyzacji spełnia podeszwa wewnętrzna buta, zrobiona z odpowiedniej pianki. Buty do biegania w terenie najczęściej mają słabszą amortyzację, tak więc nie powinniśmy ich zabierać na przebieżki po asfalcie.


Przebieżki po mieście czy spartański maraton?

Kluczową kwestią, na którą musimy sobie odpowiedzieć, zaraz po ustaleniu typu naszej stopy, jest to, gdzie i jak często mamy zamiar biegać. Jeśli najczęściej będziemy biegać w mieście, po twardym asfalcie, przydadzą się nam buty z lepszą amortyzacją. Jeśli natomiast lubimy offroad i bieganie po lesie czy górach, dobrym wyborem będą buty terenowe, o głębszym bieżniku i zdecydowanie wodoodporne.


Inne buty do biegania na każdą porę roku?

Wbrew pozorom bieganie w zimie wcale nie wymaga specjalnego obuwia z futerkiem bądź kożuszkiem; w większości przypadków, jeśli nie dopadną nas syberyjskie mrozy, zwykły model całoroczny w zupełności wystarczy. Jeśli nie zakupimy modelu typowo letniego, nie ma przeciwwskazań do tego, by biegać w naszym obuwiu przez cały rok. Podczas biegu stopy są ostatnią częścią ciała, która marznie (dlatego też na zimowe wybiegania nie powinnyśmy zakładać dwóch warstw skarpet z owczej wełny). Jeśli planujemy biegać okrągły rok, również po śniegu, świetnie sprawdzą się buty do biegania w terenie z membraną goretex.