Dodano:

0
Kategoria: Uroda

Każda z nas zna ten dylemat: kilka kilogramów mniej zwykle oznacza… wymianę miseczki stanika na mniejszą. Czy na pewno? Sprawdź, jaki jest realny wpływ odchudzania na rozmiar biustu i jak „zminimalizować straty”.


Jak proces odchudzania wpływa na rozmiar biustu?

Kiedy chudniemy, tkanki tłuszczowej ubywa jednocześnie i równomiernie ze wszystkich części naszego ciała. Dlaczego tak się dzieje? Aby organizm mógł wykorzystać tkankę tłuszczowa jako paliwo i pozyskać z niego energię, nie jest w stanie wykorzystać tłuszczu w postaci trójglicerydów, które normalnie „stacjonują” w naszych komórkach tłuszczowych. Oznacza to, iż tłuszcze muszą przejść obróbkę wstępną, tzn. zostać rozłożone do postaci glicerolu i kwasów tłuszczowych, a następnie wpuszczone do krwiobiegu, skąd mogą być wykorzystane przez mięśnie do pozyskania energii. Kiedy organizm dostaje sygnał, iż należy uszczuplić zasoby tkanki tłuszczowej, by uwolnić rezerwuar energii dla ciężko pracujących mięśni, zarządzenie to nie jest przesyłane jedynie do konkretnej grupy komórek tłuszczowych w organizmie (np. tych, znajdujących się na brzuchu), ale równocześnie do wszystkich, tak więc solidarnie tłuszcz „topnieje” w całym naszym ciele zarówno na udach, biodrach, jak i w biuście. Nie oznacza to jednak, że „straty” w okolicach biustu będą takie same u każdej kobiety; kwestia ta zależy od indywidualnego typu budowy piersi, którym obdarzyła nas natura.


Z czego składają się piersi?

Piersi składają się z tkanki gruczołowej, tkanki tłuszczowej, tkanki łącznej oraz warstwy nerwów i naczyń krwionośnych. Piersi położone są na mięśniu piersiowym większym. Proporcje pomiędzy ilością tkanki tłuszczowej a gruczołowej zależą od predyspozycji genetycznych i wieku; wraz z procesem starzenia się tkanka gruczołowa powoli zanika, a piersi tracą jędrność i sprężystość. U kobiet z przewagą tkanki gruczołowej i niewielką ilością tkanki tłuszczowej piersi są zazwyczaj mniejsze, ale jędrne i sterczące; przewaga tkanki tłuszczowej jest odpowiedzialna za większy rozmiar biustu, ale i jego skłonności do opadania. Jeśli nasz biust ma budowę z przewagą tkanki tłuszczowej, chudnąc, z pewnością zauważymy, iż tłuszcz „ewakuuje się” również z naszych piersi, natomiast gdy posiadamy przewagę tkanki gruczołowej, zmiany w jego rozmiarze będą niewielkie – rozmiar biustu może się nie zmienić.

rozmiar biustu "chudnie" razem z nami

Czy odchudzanie zawsze pomniejsza rozmiar biustu?

Wszystko zależy od wyjściowej masy ciała i od genetycznej budowy piersi (proporcji między tkanką tłuszczową a gruczołową), która u każdej kobiety jest inna.

Jeśli dotychczas byłaś szczupła, zależy ci na rekompozycji ciała, a twój biust jest niewielki i składa się w większości z tkanki gruczołowej, najprawdopodobniej po kilku tygodniach diety i treningów nie zauważysz drastycznej zmiany jego wielkości. Jeśli natomiast masz znaczną nadwagę, a twój biust jest duży i składa się w większości z tkanki tłuszczowej, efekty planu treningowego i diety redukcyjnej z pewnością przyniosą „odpływ” tłuszczu z twoich piersi, ale także z ud, brzucha i innych części ciała.


Czy trening i dieta mogą spowodować, że biust będzie wyglądał lepiej?

Zła wiadomość jest taka, iż jeśli stracimy znaczącą liczbę kilogramów, rozmiar naszego biustu najprawdopodobniej również się zmniejszy. Dobra wiadomość jest natomiast taka, iż łącząc dietę redukcyjną z odpowiednimi ćwiczeniami siłowymi, jesteśmy w stanie wymodelować sylwetkę i wzmocnić mięśnie klatki piersiowej, które odpowiedzialne są za podtrzymanie biustu; dzięki temu nasze piersi będą wyglądać na jędrniejsze i bardziej kształtne. Bez wątpienia, nawet duży biust nie wygląda atrakcyjnie, kiedy nieestetycznie rozlewa się na boki bądź opada; dzięki odpowiednim ćwiczeniom, nawet jeśli w ostatecznym rozrachunku nasz biust będzie odrobinę mniejszy, zyskamy o wiele więcej, poprawiając jego wygląd i sprężystość. Zdrowa dieta połączona z regularnymi, odpowiednimi ćwiczeniami mięśni klatki piersiowej pomaga unieść go do góry i wizualnie polepszyć jego prezencję. Ponadto należy pamiętać o tym, iż tracąc zbędny tłuszcz z całego ciała, nasza sylwetka będzie wyglądała harmonijniej i szczuplej, nawet jeśli będziemy musiały pożegnać się z miseczką DD. Szczuplejsze i wyrzeźbione ciało, dobre samopoczucie i lepsza kondycja są z pewnością warte kilku utraconych centymetrów w biuście.