Jeśli wydaje ci się, że nie musisz budować mięśni, by dobrze wyglądać i świetnie się czuć… przekonaj się, że jesteś w błędzie! Budując tkankę mięśniową tak naprawdę wyświadczasz sobie przysługę – sprawdź, dlaczego warto zadbać o swoje mięśnie.
Poprawa swojego wyglądu i sylwetki przez mięśnie
Jeśli narzekasz na nadmiar niechcianego tłuszczyku, odchudzenie się wprawdzie sprawi, iż wskoczysz w ubranie o rozmiar czy dwa mniejsze, ale nie spowoduje fenomenalnej zmiany twojej sylwetki – będziesz po prostu szczuplejszą, mniejszą wersją siebie, ale to nie znaczy, że cała twoja postura będzie sprawiała wrażenie wyrzeźbionej i wymodelowanej. Bez treningu siłowego i rozwoju tkanki mięśniowej nigdy nie osiągniesz figury znanej ci z magazynów fitness. Zbudowane mięśnie to przede wszystkim szansa na rekompozycję składu ciała i zmniejszenie ilość tkanki tłuszczowej na rzecz beztłuszczowej masy ciała – czyli mięśni. Chociaż osoby trenujące siłowo często ważą więcej niż przed rozpoczęciem treningów, ich odbicie w lustrze mówi samo za siebie. Bez odpowiednio rozbudowanej tkanki mięśniowej możliwe, iż skończysz walką z byciem skinny fat, czyli otłuszczeniem w rejonach brzucha, ale jednocześnie chudymi i nieumięśnionymi kończynami. Dodanie treningu siłowego do swojego zwyczaju treningowego poprawi naszą sylwetkę w sposób, w jaki nie uczynią tego godziny cardio – mięśnie pięknie się zarysują. Jędrne brazylijskie pośladki nie są wynikiem biegania na bieżni, ale skrojonego na miarę treningu siłowego, w tym godzin przysiadów ze sztangą i martwego ciągu.
Wspomaganie w walce z tłuszczem
Rozbudowa tkanki mięśniowej jest o wiele skuteczniejsza w walce z niechcianymi boczkami niż restrykcyjna, niskokaloryczna dieta, nastawiona jedynie na schudnięcie. Choć może się to wydawać nieintuicyjne, więcej mięśni oznacza często również mniej tłuszczu. Tkanka mięśniowa należy do bardzo wymagającej i energochłonnej – nasz organizm musi spożytkować sporą ilość paliwa, by utrzymać ją w dobrym stanie. Jeśli te paliwo dostępne jest pod postacią zmagazynowanej oponki na brzuchu, prędzej czy później zostanie ona oddelegowana do „nakarmienia” wołających o energię mięśni. Większa masa tkanki mięśniowej oznacza również bardziej podkręcony metabolizm spoczynkowy.
Mięśnie a budowanie siły funkcjonalnej i wytrzymałości
Korzyści z budowania tkanki mięśniowej nie są jedynie czysto estetyczne: przemyślany trening siłowy przyniesie ci również zwiększenie wytrzymałości, poprawę stabilności i wzmocnienie korpusu (nadwerężonego przez miesiące garbienia się przed komputerem i złą postawę), jak również korektę nachylenia miednicy (ach, to chodzenie na wysokich obcasach!). Ponadto która z nas nie chciałaby bez problemu zarzucać walizkę na półkę w pociągu czy podnosić komodę bez wzywania sąsiada? Dzięki wzmocnionym mięśniom wyzwania dnia codziennego, polegające na przesuwaniu czy też podnoszeniu cięższych przedmiotów, będą dla ciebie bułką z masłem, a nauka prawidłowych wzorców ruchowych i postawy np. podczas martwego ciągu spowoduje, że będziesz mniej narażona na kontuzje, kiedy w ogrodzie przyjdzie ci podnieść skrzynkę z narzędziami. Mięśnie dadzą radę.
Mocne mięśnie to redukcja ryzyka niektórych chorób
Owszem, każdy ruch i aktywność fizyczna bije na głowę siedzenie na kanapie i tym samym może uchronić nas przed cukrzycą typu II i otyłością, ale jest kilka bonusów, za które odpowiedzialny jest trening siłowy. Należy do nich przede wszystkim redukcja ryzyka osteoporozy w późniejszym wieku (z uwagi na poddawanie układu kostnego obciążeniom, przez co zwiększa się gęstość kości i zmniejsza ryzyko utraty wapnia) oraz zminimalizowanie ilości kontuzji w innych sportach czy aktywnościach (np. słabe mięśnie pośladkowe sprzyjają urazom podczas biegania, a nic nie potrafi ich wzmocnić tak jak trening siłowy).
Zwiększenie pewności siebie i polepszenie samopoczucia
Trening siłowy uczy dyscypliny i przełamywania własnych słabości, a ponadto jest niezależny od pogody czy chęci twoich partnerów treningowych. Budując mięśnie, polegasz jedynie na sobie, swojej własnej determinacji i pasji. Nie potrzebujesz towarzystwa ani bardzo skomplikowanych, drogich sprzętów. Ponadto dzięki treningowi siłowemu wzmocnisz poczucie swoje własnej wartości – z treningu na trening będziesz coraz silniejsza (przez co przestaniesz się bać nocnych powrotów do domu czy natrętów na imprezach), ale również dumna z pokonywania swoich ograniczeń. Zatem mięśnie na start!
KOMENTARZE
Świetny artykuł. Warto zadbać o siebie, bo to zaprocentuje na starsze lata :)