Dodano:

1
Kategoria: Ciekawostki

Choć do niedawna waga domowa kojarzyła nam się z prostym kwadratowym urządzeniem, które obwieszczało nam, ile kilogramów przytyłyśmy przez święta – dzisiejsze wagi to mocarne, wielofunkcyjne urządzenia, które potrafią znacznie więcej. Sprawdź, jak działa domowa waga z analizą składu ciała.


Co potrafią te urządzenia domowe wagi z analizą składu ciała?

Domowe wagi z opcją pomiaru składu ciała najczęściej informują nas o wartości masy tłuszczowej i mięśniowej, ilości wody w organizmie oraz masie kości. Czasem możliwe jest również ustalenie typu budowy ciała.

Do niedawna aby dokonać pomiaru składu ciała, musiałyśmy udać się na siłownię bądź do centrum fitness, gdzie ogromne i ciężkie urządzenia informowały nas o procentowej ilości tłuszczu i mięśni w naszym ciele. Profesjonalne wagi różnią się jednak nie tylko rozmiarem urządzenia (niejedna zajęłaby połowę łazienki), ale i precyzją czy wiarygodnością pomiaru.


Jak się ważyć?

Oprócz samej wagi istotne jest również to, jak się ważymy. Należy pamiętać, aby pomiary wykonywać względnie o tej samej porze, najlepiej na czczo bądź 3–4 godzin po ostatnim posiłku. Nie powinniśmy również wchodzić na wagę opatulone w kilka warstw ubrań – najlepiej mierzyć się w bieliźnie i na boso. Grubość skóry na stopach, skarpetki czy wtarte w podeszwę kremy mogą zaburzyć pomiar i dać nieadekwatne wyniki.

waga z analizą składu ciała

Co daje nam analiza składu ciała?

Dzięki analizie składu ciała możemy monitorować postępy treningowe oraz faktyczną wartość utraconej tkanki tłuszczowej, jak również dostosować plan treningowy do aktualnych i zmieniających się potrzeb naszego organizmu czy ewentualnie zmodyfikować jadłospis.


Komu przyda się tego typu waga?

Waga z pomiarem składu ciała na pierwszy rzut oka może wydać się kolejnym modnym i drogim gadżetem fitness. Jakie korzyści możemy odnieść z posiadania takiej wagi i czy warto się w nią zaopatrzyć? Przede wszystkim posiadanie wagi z analizą składu ciała uniezależnia cię od wizyt na siłowni w celu wykonania tego typu pomiarów – możesz je robić, kiedy chcesz i jak często chcesz w swoim domowym zaciszu. Dzięki temu będziesz mogła prowadzić regularne notowania wahań wagi zależne od cyklu miesiączkowego czy innych czynników. Posiadanie wagi z analizą składu ciała w domu pozwala również na poczucie większej kontroli i możliwość nieustannego monitorowania swoich postępów.

 

Czy warto zainwestować w wagę z analizą składu ciała?

Należy pamiętać, iż część wag do domowego użytku jest niestety niedokładna – podane przez nie wyniki są najczęściej bardzo przybliżone. Szczególnie wśród najtańszych wag z opcją analizy składu ciała zdarzają się wyniki bardzo odległe od rzeczywistości i biorące pod uwagę jedynie dolną część ciała (co u osób np. z bardziej rozbudowaną górną częścią ciała może dawać mylące wyniki). Nieadekwatne pomiary mogą być źródłem niepotrzebnej frustracji czy też ekscytacji. Najprostsze wagi łazienkowe z funkcją analizy można uznać za formę „gadżetów fitness”, nie mających realnej wartości diagnostycznej. Tak naprawdę to, czy mamy 24% tłuszczu, czy 26%, ma wartość jedynie informacyjną; przede wszystkim liczy się nasze zdrowie, samopoczucie, poziom wytrenowania oraz pokonywanie własnych ograniczeń. Jeśli chcemy uzyskać rzetelne pomiary obarczone niskim błędem, zwykła domowa waga nie wystarczy i powinniśmy zaopatrzyć się w wagę profesjonalną – ceny takich zaczynają się od kilku tysięcy złotych, co czyni je zupełnie nieopłacalnymi do użytku prywatnego.

KOMENTARZE

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane

Jakieś błędy zakresu na pewno są w tych wagach, ale kupując lepszej firmy z pewnością nie ma co się obawiać o to czy jest wiarygodna. Garmin, Truelife to jednak dobre marki.

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi