Zanim zakupimy karnet na siłownię bądź członkostwo w klubie fitness, powinnyśmy przetestować kilka opcji, aby wybrać tą najlepszą. Sprawdź, czym się kierować, aby wybrać odpowiednie środowisko do ćwiczeń, które nie zniechęci nas do treningów po pierwszym tygodniu i rozpocznij przygodę z siłownią.
Przeanalizuj swoje potrzeby związane z siłownią
Na początek zastanów się, czego potrzebujesz: w jakich godzinach lubisz trenować, czy chcesz korzystać z rozbudowanej oferty zajęć fitness, czy wolisz treningi na maszynach, a może z zastosowaniem wolnych ciężarów etc. Chociaż większość osób przy wyborze siłowni kieruje się przede wszystkim odległością od miejsca zamieszkania czy pracy, może się okazać, iż np. osiedlowe centrum fitness otwarte jest jedynie do 19 bądź rano nie prowadzą oni żadnych grupowych zajęć. Czasem warto dojechać do siłowni odrobinę dalej, jeśli w zamian otrzymamy np. świetne zajęcia z inspirującymi trenerami. Przeanalizuj, na czym najbardziej ci zależy: czy wolisz trenować solo, czy w grupie, po pracy, czy może w nocy? Jeśli będziesz wiedziała konkretnie, czego chcesz, pozwoli to z góry wyeliminować niektóre placówki.
Pamiętaj, żeby nie sugerować się za bardzo opinią twoich znajomych: każdy ma inne oczekiwania i entuzjasta crossfitowych boxów pewnie ma odmienne preferencje niż fanka starego dobrego aerobiku.
Skorzystaj z darmowych wejściówek
Większość dużych siłowni bądź centrów fitness oferuje darmowy dzień próbny: dzięki temu możesz bez zobowiązań obejrzeć dany klub, rozejrzeć się w ofercie zajęć i poznać jego trenerów. W pakiecie najczęściej dostajesz również oprowadzanie po klubie, tak więc możesz na własne oczy przekonać się, czy zdjęcia na stronie internetowej centrum odpowiadają rzeczywistości i nie reprezentują stanu „świeżo po remoncie”, który odbył się dobrych kilka lat temu. Pamiętaj, aby nie kupować kota w worku i sprawdzić klub, zanim zdecydujesz się na karnet.
Sprawdź czystość i higienę panującą na siłowni
Jakby nie było, siłownie to wylęgarnia wszelkiego rodzaju zarazków: wizyta w klubie fitness naraża nas na skomasowany atak przeróżnych drobnoustrojów, przez co możemy nie tylko zarazić się grzybicą, ale i grypą. Sprawdź, czy szafki i urządzenia sanitarne są czyste oraz czy w pobliżu widoczne są osoby odpowiedzialne za sprzątanie klubu. Środki dezynfekujące i jednorazowe papierowe ręczniki powinny być ogólnodostępne i ulokowane w strategicznych miejscach (tak, abyś nie musiała biegać po całym klubie, kiedy zechcesz wyczyścić po sobie maszynę, na której właśnie ćwiczyłaś). Zobacz, czy w dozownikach mydła lub szamponu nie brakuje płynów, czy działa klimatyzacja i jaki zapach unosi się w klubie. Duszne, niewietrzone pomieszczenia nie wróżą niczego dobrego.
Rozpatrz wyposażenie siłowni pod kątem swoich treningów i obłożenia
Wybierając się na siłownię w godzinach największego oblężenia, czyli po południu (około 17), będziesz mogła realnie ocenić „obłożenie” klubu: jeśli widzisz długie kolejki do każdej maszyny oraz ludzi depczących sobie po piętach, możesz mieć w miarę wiarygodne wyobrażenie o tym, w jakich warunkach przyjdzie ci ćwiczyć, jeśli pojawisz się w klubie „wtedy kiedy wszyscy”. Sprawdź, na co stawia dany klub fitness: jeśli bardziej interesuje cię crossfit i oczekujesz wielkich opon, lin i drążków do podciągania – zobacz, czy wybrany klub ma rozbudowaną strefę funkcjonalną, czy może bardziej skupia się na ciężkich i lśniących maszynach ważących kilkaset kilogramów. Kolejna kwestia to przestrzeń, jaką dysponujesz: jeśli wolne ciężary ściśnięte są na kawałku sali, gdzie ledwo zmieści się dwóch przypakowanych amatorów wyciskania na ławce, możesz mieć problem z przeprowadzeniem swojego treningu HIIT lub prostego obwodu. Zobacz również, czy w klubie dostępne są takie udogodnienia jak suszarki do włosów, prostownice, deski do prasowania, akcesoria do demakijażu, szampony i inne, drobne „detale”, istotne zazwyczaj dla płci pięknej. Tego typu wyposażenie znacznie „odchudzi” twoją torbę treningową. Zobacz również, czy możliwe jest wypożyczenie ręczników za stosowną opłatą albo zarezerwowanie dodatkowej szafki, gdzie będziesz mogła na stale przechowywać np. swoje obuwie na trening.
Siłownia: sprawdź rodzaje oferowanych karnetów i członkostw
Część klubów sprzedaje jednomiesięczne bądź nawet tygodniowe karnety, oferując również, zazwyczaj bardziej atrakcyjne cenowo, roczne bądź półroczne członkostwa, najczęściej obligujące cię formalną umową do korzystania z usług danej siłowni w określonym czasie. Chociaż członkostwa są kuszącą opcją – zobacz, czy w przypadku przeprowadzki bądź zmiany pracy będzie możliwe wykorzystanie karnetu w innym klubie lub zrezygnowanie z usług. Umowne kary za zerwanie kontraktu bywają wysokie, tak więc pozorna oszczędność może w rezultacie okazać się dodatkowym, niepotrzebnym wydatkiem, kiedy np. dostaniesz ofertę pracy w innym mieście lub z przyczyn osobistych będziesz musiała zrezygnować na jakiś czas z treningów w klubie. Jakby nie było, okresowe członkostwa mają również swoje dobre strony; niejako mobilizują do treningów, a z powodu zobowiązania do korzystania z usług danej siłowni możemy uniknąć pokusy zrobienia sobie przerwy w treningach czy zbyt szybkiego odpuszczenia sobie. Warto również dowiedzieć się, czy klub przewiduje sytuację „zamrożenia” członkostwa na jakiś czas, kiedy będziemy zmuszone wyjechać w delegację bądź zechcemy zrobić sobie urlop.
Mały klub osiedlowy czy siłownia-sieciówka w centrum miasta?
Każdy rodzaj siłowni ma swoje wady i zalety; zazwyczaj osiedlowe kluby oferują bardziej indywidualne podejście do klienta i są nastawione na budowanie długotrwałych relacji. W dużych klubach jesteś najczęściej jednym z bezosobowych właścicieli karnetu i rzadko kiedy ktoś zwróci się do ciebie po imieniu. W wielkich sieciówkach masz jednak zdecydowanie większy wybór zajęć o różnych porach, kluby te otwarte są dłużej (niejednokrotnie przez całą dobę), a różnorodność wyposażenia i wielkość dostępnej przestrzeni często bije na głowę małe, osiedlowe siłownie. Z uwagi na to, iż kluby w centrach dużych miast mają ogromną konkurencję, muszą rywalizować ze sobą pod każdym względem: często mają one znacznie atrakcyjniejsze cenowo karnety niż małe siłownie mające monopol w jakiejś dzielnicy czy mieście.
Zapytaj o oferty łączone i promocje, które oferuje siłownia
Część siłowni, oprócz strefy stricte fitnessowej, posiada również strefę wellness z sauną czy basenem dla posiadaczy karnetu, bądź oferuje zniżki na plany dietetyczne lub suplementy. Warto również zapytać, czy w przypadku podpisania kontraktu na dłuższy okres przysługują nam specjalne benefity w postaci darmowych treningów personalnych bądź np. obniżona cena karnetu przy zapisie razem z koleżanką.
KOMENTARZE