Otyłość nie jest jedynie problemem estetycznym, ale również zdrowotnym. Niesie ze sobą bowiem przykre konsekwencje dla funkcjonowania całego organizmu, a jej leczenie może trwać latami i wymagać wielu wyrzeczeń. Oczywiście, można go uniknąć, jeśli będziemy odpowiednio zapobiegać zbyt wysokiemu przyrostowi wagi. Jak to zrobić, jak zwalczyć otyłość?
Czym jest otyłość?
Wiele osób błędnie interpretuje pojęcie otyłości, uważając ją za nadmiar kilku kilogramów. Stwierdzenie to jest tylko po części prawdziwe. Kilka nadprogramowych kilogramów to nadwaga, której następstwem jest otyłość, czyli choroba wpływająca na działanie całego organizmu. Aby sprawdzić, czy my lub osoby z naszego otoczenia zmagają się z tym problemem , wystarczy sprawdzić wartość wskaźnika BMI. Kiedy BMI przekracza 30, mamy do czynienia z otyłością. Wówczas należy udać się do specjalisty, który pomoże w jej leczeniu, ponieważ sami możemy sobie nie poradzić z chorobą. O tym, jak poważnym schorzeniem jest otyłość świadczą jej następstwa. Należą do nich m.in. choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, bezdech senny, zakrzepica żylna, a u kobiet problemy z miesiączkowaniem.
Przyczyny otyłości
Główną przyczyną otyłości jest oczywiście źle dobrana dieta. Jedzenie fast foodów, spożywanie zbyt dużych porcji, przyjmowanie dużej ilości cukru, czy picie słodkich napojów to tylko niektóre przyczyny wysokiej wagi. Kolejnym błędem, który najczęściej popełniają osoby z nadwagą i ludzie otyli, jest brak lub zbyt mała ilość ruchu. Odbywanie drzemki po solidnym obiedzie z pewnością nie przyczyni się do szybszego spalenia dużej porcji, podobnie jak siedzenie przed telewizorem czy spędzanie godzin na surfowaniu po internecie.
Jak jej zapobiegać?
Jeśli chcemy zapobiec otyłości i już mamy problemy z wagą, najlepiej udać się do specjalisty, który zadba o ułożenie odpowiedniej diety i dobranie planu treningowego. Inaczej możemy zrobić sobie krzywdę, przechodząc na zbyt drastyczną dietę, która najczęściej skutkuje efektem jo jo, a przy zbyt długim jej przestrzeganiu może być powodem wielu zaburzeń.
Jeżeli nasza waga jest w normie, ale chcemy prowadzić zdrowy tryb życia i poprawić wygląd sylwetki najlepiej zacząć od wyeliminowania ze swojego jadłospisu wszystkich produktów, które mogą powodować wzrost wagi. Bez wątpienia należą do nich kolorowe gazowane napoje i sztuczne soki, fast foody, chipsy, słodycze, tłuste potrawy, ciężkie sosy oraz cukier. Oczywiście nie oznacza to, że od czasu do czasu nie można pozwolić sobie na kawałek pizzy. Jeśli na co dzień prowadzimy zdrowy tryb życia, raz na miesiąc bez żadnych wyrzutów sumienia możemy sięgnąć po coś z listy zakazanych produktów. Pamiętajmy również o piciu dużej ilości niegazowanej wody. Oczyszcza ona organizm z toksyn, przyspiesza metabolizm i niweluje uczucie głodu, więc dzięki szklance wody możemy oduczyć się podjadania między posiłkami.
Ruch to podstawa
O tym, że ćwiczenia mają pozytywny wpływ na sylwetkę i cały organizm chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Wystarczy trening 3 razy w tygodniu, aby zobaczyć i poczuć efekty. W dobraniu planu treningowego najlepiej pomoże nam profesjonalny trener. Jeśli jednak nie możemy skorzystać z jego usług, w sieci znajdziemy mnóstwo filmów z ćwiczeniami i darmowych porad trenerów.
Na odchudzanie najlepsze są ćwiczenia cardio. Występują one w wielu treningach o różnym stopniu trudności. Na początek najlepiej zdecydować się na coś prostego, ponieważ zbyt intensywne ćwiczenia mogą obciążać stawy, a nawet powodować problemy z sercem. Jeśli nie chcemy zrzucać kilogramów, a jedynie poprawić jędrność i wygląd ciała, najlepszym rozwiązaniem będą ćwiczenia siłowe. Aby je uprawiać, nie musimy posiadać specjalnego sprzętu treningowego. Należą do nich popularne brzuszki, nożyce, czy przysiady. Trening siłowy warto przeplatać z ćwiczeniami cardio, które poprawiają wydolność organizmu. Nie musimy ćwiczyć każdego dnia. Na początku najlepiej robić to co drugi dzień. Z czasem ilość tygodniowych treningów może się zwiększyć, jednak warto pamiętać o tym, że organizm potrzebuje chociaż jednego dnia na regenerację.
KOMENTARZE