Dodano:

0
Kategoria: Ciekawostki

Odtruwanie organizmu stało się bardzo modne i zalecane jest przez wielu dietetyków, którzy upatrują w nim doskonały sposób na poprawę zdrowia i samopoczucia. Gruntowne pozbycie się toksyn z organizmu wymaga około 2 tygodni przestrzegania rygorystycznych zaleceń żywieniowych, ale jak się okazuje, już kilkudniowe diety oczyszczające mogą przynieść całkiem niezłe efekty. 


Kiedy warto przejść na dietę oczyszczającą?

Człowiek jest narażony na substancje toksyczne w zasadzie z każdej strony, bo przecież oddycha zanieczyszczonym powietrzem, żywi się jedzeniem pełnym sztucznych dodatków, łyka leki, a często także pali papierosy i pije alkohol. Zdrowy organizm potrafi eliminować toksyny, jednak gdy nagromadzi się ich za dużo, organy odpowiedzialne za proces oczyszczania (np. wątroba, jelita, nerki) przestają sobie dawać radę i wysyłają różne sygnały alarmowe skutkujące złym samopoczuciem. Najczęstszymi objawami nagromadzenia szkodliwych substancji w organizmie są przemęczenie, obniżenie odporności, częste łapanie infekcji, bóle głowy, problemy z układem pokarmowym, słaba przemiana materii, alergie skórne itp. Jeśli człowiek nie cierpi na żadną poważną chorobę a ma właśnie takie objawy, powinien spróbować oczyścić organizm. Służą temu diety oczyszczające, które mogą trwać od 1 do 14 dni.

diety oczyszczające to np. dieta sokowa

Trzy diety oczyszczające do wyboru

Poniżej znajdują się trzy pomysły na diety oczyszczające, których celem jest oczyszczenie jelit z zalegających resztek pokarmowych, a także organizmu z toksyn.

1. Dieta oczyszczająca kaszą jaglaną
Dieta polega na spożywaniu wyłącznie kaszy jaglanej i piciu ciepłej wody. Niewielkie porcje ugotowanej kaszy należy jeść 5 razy dziennie przez 3 do 14 dni. Kasza jaglana jest odpowiednia dla osób jedzących na co dzień dużo mięsa, potraw mącznych i nabiału, przy małej ilości warzyw. Doskonale odtruwa wątrobę i oczyszcza jelita. Sprawdź ile kalorii ma kasza jaglana.

2. Dieta jabłkowa
Ta dieta jest bardzo niskokaloryczna, dlatego nie należy jej prowadzić dłużej niż 3 dni, a podczas kuracji najlepiej pozostać w domu. Zasady diety są bardzo proste, bo polegają na jedzeniu wyłącznie jabłek oraz piciu niegazowanej wody mineralnej i ewentualnie ziół np. mięty lub rumianku. W wyniku diety doskonale oczyszczają się jelita, a także poprawia się ich praca, dlatego ta dieta oczyszczająca jest szczególnie polecana dla osób cierpiących na częste zaparcia.

3. Oczyszczająca dieta sokowa
Dieta trwa 7 dni i opiera się na spożywaniu w tym czasie tylko soków owocowych i warzywnych. Warunkiem skuteczności diety jest stosowanie wyłącznie soków świeżych, najlepiej własnoręcznie przyrządzonych. Do przygotowania soków można wykorzystać cytrusy, jabłka, a także pomidory, marchew, seler czy buraki. Dieta ta nie tylko reguluje pracę jelit i oczyszcza je ze wszelkich złogów, lecz również eliminuje toksyny z organizmu.


Ważne zasady każdej diety oczyszczającej

Nietrudno zauważyć, że każda wymieniona wyżej dieta oczyszczająca jest bardzo niskokaloryczna i w dodatku nie dostarcza organizmowi wszystkich substancji odżywczych. Z tego względu kuracje tego typu są dozwolone tylko dla osób dorosłych i zdrowych. Kilka dni przed rozpoczęciem diety należy do niej przygotować ciało poprzez stopniowe obniżanie kaloryczności posiłków.

Ponieważ w trakcie kuracji mogą wystąpić różne dolegliwości ze strony oczyszczających się jelit, zaleca się w tym czasie pozostanie w domu. Dieta oczyszczająca będzie skuteczna tylko wtedy, gdy podczas jej stosowania wyeliminuje się wszystkie używki, łącznie z papierosami, kawą, herbatą i alkoholem.

Kurację oczyszczającą warto powtarzać co kilka miesięcy, a przynajmniej 2 razy w roku np. na wiosnę i jesienią. Jej efektem, oprócz eliminacji toksyn z organizmu, jest również poprawa pracy układu pokarmowego, ładniejszy wygląd skóry oraz zwiększenie energii. Choć zaraz po zakończeniu diety można odnotować lekki spadek wagi, to jednak kuracji oczyszczających nie należy traktować jako diety odchudzające.