Dodano:

0
Kategoria: Ciekawostki

Kiedy myślimy o odchudzaniu, najczęściej skrupulatnie egzaminujemy to, co pojawia się na naszym talerzu i kupujemy karnet na siłownię. Czy jednak w tym całym zamieszaniu pamiętamy o kontroli nad naszą tarczycą?


Tarczyca: co to takiego?

Ten mały gruczoł położony w naszej szyi na co dzień jest przez nas kompletnie ignorowany, jednakże tarczyca wytwarzając trzy ważne hormony – kalcytoninę, tyroksynę i trójjodotyroninę – stanowi ważne centrum zarządzające między innymi naszym metabolizmem i przemianami energetycznymi. Objawy mogące wskazywać na problemy z tarczycą są dość nieswoiste i obejmują między innymi stany depresyjne, problemy skórne, zmęczenie i wahania nastroju, jak również problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała.


Tarczyca a odchudzanie: pokrętne relacje

Z uwagi na to, iż tarczyca wpływa na nasz metabolizm i zarządzanie „fabrykami energetycznymi” w komórkach, jej rozregulowanie powoduje trudności w spalaniu tkanki tłuszczowej. Często problemy z tarczycą, i jej niedoczynność rzutująca na kłopoty w redukcji tkanki tłuszczowej, spowodowane są naszymi własnymi działaniami: zbyt intensywnymi treningami, katorżniczymi i długotrwałymi sesjami cardio, niewielką ilością czasu przeznaczoną na regenerację i drastycznym obcinaniem kaloryczności swojego jadłospisu, często w połączeniu ze źle zbilansowaną dietą. Takie działania prowadzą do obciążenia nadnerczy i uszkodzeń metabolicznych, jak również do nadmiernej stymulacji tarczycy i jej deregulacji. Wszystko to negatywnie odbija się na efektywności redukcji tłuszczu. Ponadto zaburzenia wydzielania greliny i leptyny, a szczególnie leptynooporność (spowodowana m. in. wysokocukrową dietą) także wpływa na dysfunkcję tarczycy.

tarczyca może sprawiać problemy przy traceniu wagi

Przetrenowanie i jego wpływ na tarczycę

Intensywna i regularna aktywność fizyczna nie pozostaje bez wpływu na funkcjonowanie tarczycy; po wysiłku i nagłym, ale krótkim skoku poziom hormonu T3 (tyroksyny) maleje. Forsowne sesje treningowe, które są sporym obciążeniem dla organizmu i tarczycy, połączone z niedostateczną podażą składników odżywczych, zbyt duże redukcje kaloryczne, deficyt snu i inne stresory dodatkowo obciążają tarczycę i są prostą drogą do zaburzeń w jej działaniu, powstaniu niedoczynności czy problemów metabolicznych.


Jak choroby tarczycy mogą wpływać na efekty treningowe?

Rozregulowana tarczyca wpływa na wyniki i efekty treningowe. Niedoczynność tarczycy oznacza mniejszy napływ krwi do mięśni, a co za tym idzie, wolniejsze odprowadzanie szkodliwych metabolitów oraz słabsze zaopatrzenie w składniki odżywcze. W rezultacie często pojawia się anemia i stany zapalne, nie mówiąc już o gorszych wynikach sportowych, braku progresu i kiepskim samopoczuciu podczas treningów.

Jeśli podejrzewasz, że coś może być nie tak z twoją tarczycą, udaj się do endokrynologa, który zleci odpowiednie badania. Warto pamiętać o tym, iż nie istnieje jedno uniwersalne badanie poziomu hormonów tarczycy, które pozwoli na prawidłową i szybką identyfikację różnorodnych jej schorzeń, jak np. w przypadku choroby autoimmunologicznej Hashimoto, tak więc konsultacja ze specjalistą jest tutaj nieodzowna.