Dodano:

0
Kategoria: Dieta

Aloes znany jest od ponad 5000 lat. Jego właściwości terapeutyczne cenili zarówno starożytni Grecy, jak i Indianie. Współczesne badania dowodzą, że w miąższu liści aloesu znajduje się ponad 200 aktywnych składników, w tym nienasycone kwasy tłuszczowe, enzymy, polisacharydy, aminokwasy, minerały oraz witaminy. Nie dziwi zatem fakt, że roślina ta zyskała miano niebiańskiej pałeczki i stała się hitem wśród pasjonatów zdrowia.


Aloes i jego historia

Aloes jest rośliną, która znakomicie przystosowała się do życia w warunkach z ograniczonym dostępem do wody. Dzięki temu przetrwała w pustynnych warunkach. To właśnie liście przypominające mięsiste języki z kolcami pełnią funkcję osobliwego magazynu. Z czasem zgromadzona w nich woda przekształca się w jasną żelową substancję o prozdrowotnych właściwościach.

Chociaż istnieje około 300 odmian, jedynie 5 posiada właściwości terapeutyczne: aloes drzewiasty, aloes uzbrojony, Aloe saponaria, Aloe perryi Baker i najpopularniejszy gatunek – Aloe vera. Warto dodać, że do celów leczniczych roślina uprawiana jest w głównie w Meksyku i Teksasie.

Pierwsze wzmianki na temat specyfiki aloesu widnieją w Egipskiej Księdze Lekarstw, a także na papirusie z Eber pochodzącym z 1550 r. p.n.e. Według starożytnych wierzeń kolczasta roślina wyznaczała faraonom drogę do świata umarłych. Być może dlatego z takim upodobaniem sadzono aloes w sąsiedztwie piramid i cmentarzy. Przez wzgląd na rozmaite przymioty roślina ta zyskała wiele imion, m.in.: zielony lekarz, cichy uzdrowiciel, niebiańska pałeczka, dar niebios, dar Wenus oraz lilia pustyni.


Właściwości lecznicze aloesu

Intensywne badania nad specyfiką Aloe vera rozpoczęto w 1964 r., wraz z odkryciem jego hamującego wpływu na rozwój bakterii typu salmonella i gronkowiec. Na tym jednak nie koniec. Oto lista dobroczynnych właściwości aloesu:

1. Stanowi skarbnicę mikroelementów, m.in.: żelaza, potasu, wapnia, magnezu, cynku, chromu, selenu, a także bogate źródło witamin z grupy B, witaminy A, C i E. Aloes jest jedną z nielicznych roślin, która w swym składzie zawiera witaminę B12.

2. Łagodzi objawy chorób o podłożu immunologicznym, np. egzemy, łuszczycy.

3. Wzmacnia naturalną odporność organizmu, wykazuje silne właściwości alkaiczne.

4. W skórce aloesu znajdują się substancje przeczyszczające – aloina oraz emodyna, z kolei w soku – żółciopędne. Z tego powodu zalecana bywa ostrożność w stosowaniu preparatów z Aloe vera.

5. Obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi, reguluje ciśnienie i zmniejsza ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

6. Korzystnie wpływa na wygląd i kondycję skóry. Stosowanie w pielęgnacji produktów z aloesem pomaga na dłużej zachować młodość.

7. Zawarty w paście do zębów chroni przed osadzaniem się płytki nazębnej.

8. Ułatwia oczyszczanie organizmu z toksyn egzo- i endogennych, regeneruje wątrobę i hamuje proces jej niszczenia.

9. Zapobiega zaburzeniom przemiany materii.


Aloes na detoks i odchudzanie

Kompozycja cennych składników i ich dobroczynny wpływ na organizm sprawia, że aloes znajduje zastosowanie w terapiach odchudzających. Dieta nie przyniesie efektów, jeśli w komórkach i tkankach zalegają toksyny, dlatego każda kuracja powinna rozpocząć się detoksem. Aloe vera nie tylko stymuluje proces oczyszczania, ale i usprawnienia pracę układu trawiennego. Gdy złogi zostaną usunięte, metabolizm zaczyna przyspieszać. Odczuwalna jest wówczas zmiana w samopoczuciu, czyli nagły przypływ energii.

aloes

Kuracja odchudzająca powinna trwać od 14 dni do 1 miesiąca. Żel lub sok z aloesu można spożywać z innymi sokami, jako dodatek do koktajli bądź solo. Ważne jest, aby produkt nie zawierał cukru ani chemicznych dodatków.

Ponieważ wiosna sprzyja procesom odnowy i oczyszczania, jest to najlepszy czas na detoks. Swobodny dostęp do świeżych owoców ułatwia także zmianę nawyków żywieniowych, co sprzyja utracie wagi.


Przeciwwskazania do stosowania aloesu

Chociaż roślina słynie z działania leczniczego, okazuje się, że długotrwałe stosowanie aloesu może przyczyniać się do utraty elektrolitów oraz potasu. Istnieje także szereg przeciwwskazań do przyjmowania Aloe vera.

Do najważniejszych należą:
- żylaki odbytu,
- ciężka niewydolność nerek,
- zespół jelita drażliwego,
- zapalenie okrężnicy,
- zaburzenia krążenia krwi,
- choroby nerek i dróg żółciowych,
- ciąża – aloes bywa przyczyną poronień.

Ponadto nie zaleca się podawania produktów z aloesem dzieciom do 12. roku życia.