Błonnik witalny to stosunkowo nowe rozwiązanie – a jednak wyraźnie mamy do czynienia z suplementem diety cieszącym się ogromną popularnością. Warto zatem zadać sobie pytanie o jej źródła, zalety tej formy błonnika oraz o to, jak go wykorzystywać.
Po co nam błonnik?
Błonnik witalny jest suplementem diety, jego stosowanie jest więc zalecane przede wszystkim wówczas, gdy w przyjmowanym przez nas pożywieniu brakuje tego elementu albo występuje on w niewystarczających ilościach. Niestety zarówno z jednym, jak i z drugim przypadkiem mamy do czynienia coraz częściej. Odżywiamy się nieregularnie, gdy zaś mamy czas na jedzenie, często sięgamy po produkty wysokoprzetworzone. Ich przygotowanie nie jest trudne, produkty takie szybko zaspokajają głód i jedynym problemem pozostaje to, że są niemal bezwartościowe.
Mówienie o błonniku jest pewną nieścisłością, w produktach spożywczych możemy bowiem wyróżnić przynajmniej kilka jego rodzajów – zwracając uwagę na to, że każdy charakteryzuje się nieco innym wpływem na nasz organizm. Zawsze mamy jednak do czynienia ze składnikiem, który nie tylko ogranicza wchłanianie cukrów i tłuszczu, ale również wspiera pracę jelit, przyspieszając proces przemiany materii.
Błonnik witalny i jego skład
Błonnik witalny to suplement diety, który można kupić zarówno w aptekach, jak i w dobrze zaopatrzonych drogeriach. Jego skład zmienia się w zależności od tego, jaka firma odpowiada za jego przygotowanie, zazwyczaj jednak dominują w nim nasiona babki jajowatej i babki płesznik oraz nasiona lnu. Co ważne, składniki błonnika witalnego pochodzą z natury, a to sprawia, że są lepiej tolerowane przez organizm niż te, które powstają w laboratoriach farmaceutycznych.
Błonnik witalny i jego działanie
Działanie błonnika witalnego jest uzależnione od jego składu – efekty, jakie daje jego przyjmowanie, potrafią być więc zróżnicowane. Pewne procesy zachodzą jednak bez względu na to, ile składników zostało wykorzystanych do jego produkcji i w jakich występują one proporcjach. Na pierwszy plan wysuwa się to, że błonnik witalny wspomaga odchudzanie.
Pomaga w przedłużeniu uczucia sytości, które zapobiega podjadaniu, przeciwdziała efektowi jo-jo i hamuje apetyt. Nie bez znaczenia wydaje się jednak to, że błonnik witalny usuwa z organizmu toksyny i jest skutecznym wsparciem w walce z zaparciami, które tak często doskwierają osobom odchudzającym się.
Co warte podkreślenia, błonnik witalny jest wartościowym rozwiązaniem także z perspektywy osób aktywnych. Nie tylko poprawia samopoczucie, ułatwiając walkę z apatią i zmęczeniem, ale również obniża ciśnienie krwi i oczyszcza wątrobę. Jest też jednym z tych rozwiązań, dzięki którym maleje ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej serca uważanej za jedno z największych wyzwań medycyny w XXI wieku.
Błonnik witalny – przeciwwskazania
Podobnie jak ma to miejsce w przypadku każdego innego suplementu diety, również w odniesieniu do błonnika witalnego należy zachować pewną ostrożność. Jego stosowanie nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty, niekiedy może przy tym wiązać się z poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Listę przeciwwskazań otwiera nadwrażliwość na jakikolwiek jego składnik, od błonnika witalnego powinny jednak również stronić osoby zmagające się z problemami z przewodem pokarmowym, takimi jak choćby niedrożność jelit.
Suplement diety nie powinien być przyjmowany przez osoby z tendencją do nudności i wymiotów oraz te, które zmagając się z częstymi bólami brzucha i nie uzyskały jeszcze diagnozy odnoszącej się do ich źródła. Ostrożność powinni zachować również cukrzycy (zwłaszcza zmagający się z chorobą typu II), jeśli więc myślą o stosowaniu błonnika witalnego, decyzja ta powinna zostać poprzedzona konsultacją medyczną.
KOMENTARZE