Dodano:

0
Kategoria: Dieta

Lody to deser, który lubi niemal każdy człowiek, dlatego wiele osób ucieszyła informacja, że mogą one ułatwić walkę z nadwagą. Jednak zanim zdecydujemy się włączyć lody do diety redukcyjnej, powinniśmy zastanowić się nad tym, czy naprawdę jest deser sprzyjający szczupłej sylwetce. Czy lody naprawdę ułatwią odchudzanie?


Kaloryczność lodów

Prawdą jest to, że lody można uznać za deser niskokaloryczny. Jest to związane z faktem, że znajduje się w nich dużo powietrza, które jest wtłaczane do masy lodowej w celu nadania odpowiedniej struktury i aksamitnego smaku. Jedna gałka lodów ma zazwyczaj od 30 do 35 kalorii. Dla porównania klasyczny pączek dostarcza nam aż 340 kalorii. Nie oznacza to jednak, że wszystkie lody są niskokaloryczne, ponieważ jest to uzależnione od tego, jakie składniki zostały wykorzystane podczas produkcji.


Dietetyczne lody

Osoby, którym zależy na szczupłej sylwetce, powinny wybierać przede wszystkim sorbety oraz lody na bazie jogurtu. Należy natomiast unikać lodów, w których znajdują się śmietana i jaja. Są to bowiem produkty wysokokaloryczne, dostarczające organizmowi dużo tłuszczu. Dietetyczne lody nie powinny zawierać cukrów prostych. Należy uważać nie tylko na biały cukier, lecz także na syrop glukozowo- fruktozowy oraz skrobiowy. Prowadzą one do wahań poziomu glukozy, a tym samym do zaburzeń łaknienia, co utrudnia odchudzanie.

czy lody mogą odchudzać?

Kolejna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę, to dodatki. Trudno oczekiwać, że zachowamy szczupłą sylwetkę, jeżeli jemy lody z bakaliami, polewą czekoladową czy bitą śmietaną. Kaloryczność gałki lodów wzrasta dwukrotnie, jeżeli znajdują się w niej bakalie. Niestety, większość lodów kupowanych w sklepach i restauracjach trudno uznać za produkty dietetyczne. Warto zatem zastanowić się nad samodzielnym przyrządzeniem lodów jogurtowych albo mrożonych sorbetów. Wbrew pozorom nie są to trudne przepisy, wymagające dużych umiejętności kulinarnych.


Lody a odchudzanie

Jeżeli zastawiamy się, czy lody są dobrym produktem dla osób odchudzających się, to powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko ich kaloryczność. Jedzenie powinno dostarczać ważnych dla organizmu składników odżywczych. Lody trudno uznać za wartościowy posiłek. Najczęściej zawierają one przede wszystkim węglowodany, a dokładniej niezdrowe dla nas cukry proste. Zwolennicy włączenia lodów do diety redukcyjnej doradzają, by zastąpić nimi jeden posiłek. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy nie lepiej sięgnąć po posiłek, który dostarczy nam cennych składników odżywczych. Lepiej traktować lody wyłącznie jako deser, na który można pozwolić sobie raz na jakiś czas. Oczywiście, sięgając po taki deser, należy wybrać odpowiedni rodzaj lodów, jeżeli chcemy zachować szczupłą sylwetkę.

Trudno oczekiwać, że wkrótce dietetycy zaproponują nam lodową dietę redukcyjną. Wprawdzie lody mogą być lekkim deserem, ale muszą być przyrządzone z odpowiednich składników. Ze względu na niską zawartość cennych składników odżywczych, nie mogą one stanowić jednego z najważniejszych elementów zdrowej diety.