Dodano:

0
Kategoria: Dieta

Dieta białkowa swoją największą popularność przeżywała przed dwoma lub trzema laty. I dziś możemy jednak spotkać się z szerokim gronem jej zwolenników. Co zatem warto wiedzieć o tym pomyśle na szczupłą sylwetkę?


Dieta białkowa – założenia

Jedno z naczelnych założeń diety białkowej mówi, że w sytuacji, w której dotychczasowy plan żywieniowy nie przynosił oczekiwanych rezultatów, dobrym pomysłem może okazać się przekierowanie metabolizmu na nieco inne tory. Dieta białkowa przewiduje więc, że głównym źródłem energii nie będą już węglowodany, ale ciała ketonowe – a te organizm pozyskuje, spalając tłuszcze.

Realizacja tego celu wymaga istotnej modyfikacji diety, produkty bogate w węglowodany należy bowiem zastąpić tymi, które dostarczają organizmowi białka. Tu warto zresztą wspomnieć, że nie ma jednej tylko diety białkowej. Najbardziej popularna jest tak zwana dieta Dukana, która w początkowej fazie eliminuje całkowicie węglowodany. Nie brakuje jednak także innych diet, które próbują zmienić sposób pozyskiwania niezbędnej organizmowi energii przy założeniu, że nie będzie się to wiązało z uszczerbkiem na zdrowiu. Trudno mówić w związku z tym o żelaznych zasadach diety białkowej, te bowiem różnią się w zależności od tego, jaką postać przyjmuje sama dieta.

Co ciekawe, zmodyfikowana wersja diety białkowej może zainteresować nie tylko osoby odchudzające się, ale również te, które dążą do przyrostu masy mięśniowej. W takim przypadku zalecając nacisk na produkty bogate w białko, nie odradza się jednocześnie sięgania po węglowodany.


 Dieta białkowa – przegląd zalet

Trudno nie zgodzić się z tym, że dieta białkowa jest idealnym rozwiązaniem dla tych osób, które nie mają cierpliwości do kalkulatorów i tabel kalorii. Owszem, wprowadza znaczące ograniczenia związane z tym, po które produkty sięgać i z których rezygnować. Te pokarmy, które są dopuszczone przez twórcę diety, można jednak spożywać aż do momentu pojawienia się uczucia sytości. I choć może się wydawać, że takie podejście nie sprzyja odchudzaniu, kilogramy traci się nawet pomimo tego, że nie liczy się kalorii!

dieta białkowa

Diety białkowe to również rozwiązanie idealne z punktu widzenia tych osób, które miały już do czynienia z programami odchudzającymi i nie były zadowolone z ich efektów. Tym razem na rezultaty wcale nie trzeba czekać długo, a szybka utrata wagi nie tylko motywuje do dalszego odchudzania, ale również poprawia samopoczucie. Owszem, możemy odczuwać pragnienie sięgnięcia po któryś z zakazanych produktów – jeśli jednak widzimy, że stajemy się coraz szczuplejsi, łatwiej jest nam oprzeć się pokusie.


Na co uważać?

Niestety nie oznacza to wcale, że dieta białkowa jest wolna od wad. Jej przeciwnicy uprzedzają, że może przyczynić się do poważnych problemów ze zdrowiem, a ich ostrzeżenia wcale nie wydają się pozbawione uzasadnienia. Kluczowym problemem związanym z dietą białkową jest wydolność nerek. Im więcej białka dostarcza się bowiem organizmowi, tym bardziej są one obciążone. Zwolennicy diet białkowych przekonują, że problem można rozwiązać, pijąc odpowiednie ilości wody. Osoby mające problemy z nerkami nie powinny jednak decydować się na ten sposób gubienia kilogramów bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą, pod którego opieką się znajdują.

Osoby stosujące dietę białkową muszą też liczyć się z tym, że wraz z moczem wydalają duże ilości wapnia. Jeśli proces ten nie zostanie zahamowany, a niedobory wapnia nie zostaną uzupełnione, może to prowadzić nawet do kamicy nerkowej, która w skrajnych przypadkach stanowi zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia pacjenta. Poważnym niebezpieczeństwem jest też groźba wyjałowienia organizmu, dieta białkowa wiąże się bowiem z koniecznością rezygnacji z wielu produktów bogatych w witaminy i składniki mineralne.


Czy warto ją stosować?

Dieta białkowa nie jest wolna od wad, kluczem do sukcesu wydaje się więc przede wszystkim świadomość ich istnienia. Być może nie jest to ulubiony sposób odchudzania polecany pacjentom przez dietetyków, nie jest to jednak również najgroźniejsza z popularnych diet. Przynosi szybkie rezultaty i prowadzi do trwałych zmian nawyków żywieniowych, jeśli więc zamierzamy współpracować z lekarzem w czasie odchudzania, możemy zastanowić się nad jej przetestowaniem.