Dodano:

0
Kategoria: Dieta

Herbata posiada wiele różnorakich właściwości - w tym także odchudzające! Niektóre jej rodzaje pomogą nam jednak schudnąć szybciej niż inne. Co pić, w jakich ilościach i właściwie dlaczego herbata wpływa na utratę wagi?


Herbata – właściwości odchudzające

Herbata – niezależnie od rodzaju – znana jest z pozytywnego wpływu na zdrowie człowieka oraz z wybornego smaku. To nazwa naparu, przyrządzanego z liści oraz pąków grupy roślin, określanych tą samą potoczną nazwą. Herbata jest niezwykle popularnym napojem, przy czym występuje w wielu postaciach:
- czarnej;
- zielonej;
- białej;
- żółtej;
- pu-erh;
- ulung;
- aromatyzowanej;
- prasowanej.


Różne rodzaje herbat posiadają różne właściwości – herbata zielona i herbata czerwona znane są jednak jako doskonały lek na wiele ludzkich przypadłości, a także idealny napar odchudzający! Wszystko dzięki temu, iż działają przeczyszczająco i moczopędnie, a także hamują apetyt. Oczyszczają zatem organizm i pozwalają pozbyć się z niego zbędnych substancji, dzięki czemu poprawia się jego funkcjonowanie. W dodatku po ich wypiciu nie mamy ochoty na słodkie przekąski – a zatem nie przyjmujemy pokarmów, które mogłyby się zamienić w tkankę tłuszczową i spowodować przyrost wagi!

herbata


Zielona herbata

Zielona herbata to napar powstający z liści niepoddawanych uprzedniej fermentacji. Przyrządzany jest wyłącznie z liści herbaty chińskiej, poddawanych tylko minimalnej oksydacji (czyli utlenianiu). Zielona herbata stała się niezwykle popularna na świecie, gdyż odkryto jej wspaniałe właściwości – doceniana jest przede wszystkim za swój wpływ na wagę oraz działanie przeciwnowotworowe!

Dobroczynne działanie zielonej herbaty w tym pierwszym względzie związane jest z jej pozytywnym wpływem na cały układ trawienny – łagodzi dolegliwości związane z układem pokarmowym, a w dodatku przyspiesza przemianę materii i spala tłuszcz! Właśnie dlatego polecana jest wszystkim osobom, które się odchudzają, a także sportowcom, którzy muszą dbać o swoją wagę i formę. Ten zielony napój pomaga również walczyć z cellulitem i hamuje apetyt. A gdy już uda nam się schudnąć, zapobiega wystąpieniu efektu jo-jo, a zatem obniżenie wagi jest trwałe.

Ponadto zielona herbata wpływa pozytywnie na układ krążenia, wzmacnia kości, obniża poziom cholesterolu i zapobiega wahaniom cukru we krwi. Dzięki zawartości przeciwutleniaczy hamuje także procesy starzenia i chroni przed nowotworem. Warto wypijać kilka filiżanek tego zielonego naparu dziennie – albo przynajmniej jedną! Przy czym lepiej zdecydować się na kupno liści zamiast gotowych torebek – napar z nich wykonany jest zdrowszy!


Czerwona herbata

Herbata pu-erh zwana jest też herbatą czerwoną. Posiada szereg zdrowotnych właściwości:
- oczyszcza organizm z toksyn;
- wzmacnia układ odpornościowy;
- poprawia krążenie i obniża ciśnienie krwi;
- usprawnia funkcjonowanie mózgu i zwiększa koncentrację.

To tylko niektóre jej właściwości, przy czym znana jest szerzej jako napar świetnie wspomagający odchudzanie. Wykazuje takie działanie dzięki przyspieszeniu spalania tkanki tłuszczowej oraz regulacji układu trawiennego człowieka. Czerwona herbata obniża cholesterol i usprawnia metabolizm, co sprawia, iż jest tak skuteczna!

Napój ten pomaga schudnąć zwłaszcza osobom pomiędzy 35. a 55. rokiem życia, które przytyły ze względu na niewłaściwą dietę. Poprawa odżywiania i wypijanie od 4 do 6 filiżanek czerwonej herbaty dziennie sprawi, że szybko uda im się wrócić do właściwej wagi. Ważne jest jednak, by herbata pu-erh nie była wypijana na czczo – skutkiem takiej kuracji będzie bowiem jedynie wypłukanie magnezu z organizmu, a nie poprawa samopoczucia i schudnięcie!