Batony proteinowe stanowią idealne rozwiązanie dla osób dbających o zdrowe odżywianie i pragnących nie rezygnować ze słodyczy. Choć ich popularność stale wzrasta, wciąż nie każdy może sobie na nie pozwolić. Wychodzimy więc z pomocną dłonią i w niniejszym tekście prezentujemy prosty przepis na białkowe batony!
Batony proteinowe – skład i korzyści
Protein bar, czyli batony białkowe, to niezwykle ciekawa alternatywa dla osób dbających o swoją sylwetkę oraz pragnących utrzymać prawidłową masę ciała. Proteinowe batoniki stanowią świetny zamiennik dla słodyczy, które w przypadku zbilansowanych diet często zostają na stałe wykreślone z codziennego menu. Co tak naprawdę sprawia, że batony proteinowe są chętnie wykorzystywane przez zwolenników zdrowego stylu życia oraz pasjonatów wysiłku fizycznego? Jak się okazuje, wprowadzenie ich do jadłospisu przynosi o wiele więcej korzyści, niż mogłoby się wydawać
Podstawowym argumentem „za” jest oczywiście skład, który opiera się przede wszystkim na dwóch podstawowych makroskładnikach. Pierwszym z nich jest oczywiście białko, które zazwyczaj oscyluje w ilości od 20 do nawet 30 g, co jest równoznaczne z dawką zawartą w popularnych odżywkach w proszku! Drugim natomiast są złożone węglowodany, odznaczające się równomiernie rozłożonym w czasie uwalnianiem energii oraz „bezpiecznym” charakterem w stosunku do cukrów prostych. Warto też dodać, że większość proteinowych słodyczy posiada niewielką zawartość tłuszczów oraz znikomą wręcz ilość substancji słodzących. Efekt? Batony białkowe mogą zostać potraktowane jako świetny zamiennik dla tuczących deserów oraz niezdrowych przekąsek, z których musimy zrezygnować w trakcie odchudzania.
Innym i równie pozytywnym aspektem batonów proteinowych jest wpływ na naszą psychikę. Osoby w trakcie odchudzania bardzo często muszą ograniczyć ilość artykułów w swojej diecie, a pierwsze etapy redukcji tkanki tłuszczowej zazwyczaj nie przewidują nawet najmniejszych odstępstw od założeń. Właśnie dlatego warto sięgnąć po białkowe batony. Pełnowartościowy skład nie tylko pozwala na szybkie uzupełnienie brakujących makroskładników w dobowym bilansie. To także świetne rozwiązanie dla uspokojenia sumienia. Niejednokrotnie walczymy z niepohamowaną chęcią sięgnięcia po coś słodkiego, a dzięki batonom białkowym nie musimy rezygnować ze słodyczy – otrzymujemy natomiast smaczną przekąskę, która pozwoli zwalczyć głód, np. w trakcie podróży lub w pracy, jednocześnie nie rujnując naszych dietetycznych starań.
Gdzie kupować batony proteinowe? Na co zwracać uwagę?
Na sam koniec warto zwrócić uwagę na wspomnianą już popularność tej grupy produktów. Batony proteinowe z coraz większą łatwością można zakupić w większości sklepów spożywczych, choć dotychczas występowały jedynie w punktach sprzedaży suplementów diety dla sportowców lub dyskontach ze zdrową żywnością. Pamiętajmy jednak, by zawsze przed zakupem przeanalizować skład batona – wielki napis „FIT” często oznacza, że producenci postanowili jedynie wykorzystać chwytliwy slogan dla zwiększenia atrakcyjności swojego produktu. Świadome zakupy to podstawa!
Czy można samodzielnie przygotować batony proteinowe?
Jednoznaczna odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: tak! Przygotowanie batonów białkowych nie wymaga od nas wielkich umiejętności kulinarnych, a zaproponowany w tym tekście przepis jedynie to potwierdzi. Same batony przygotowuje się w oparciu o zdrowe i pełnowartościowe produkty, których zakup jest bezproblemowy ze względu na powszechną dostępność. Samodzielnie przygotowany baton proteinowy daje gwarancję pełnowartościowego składu oraz brak ryzyka zjedzenia „pozornie zdrowych słodyczy”.
Domowe batony proteinowe – przepis
Niezbędne składniki:
– 60 g płatków owsianych/gryczanych;
– 30 g mąki kokosowej;
– garść suszonych owoców (np. rodzynki, śliwki, brzoskwinie);
– garść orzechów (polecamy orzechy nerkowca!);
– 50 ml mleka kokosowego/krowiego/sojowego;
– 3 pełne miarki odżywki białkowej (smak dowolny).
Sposób przygotowania:
Płatki owsiane należy przygotować wedle instrukcji na opakowaniu. Po zakończeniu, czyli zmiękczeniu i odcedzeniu płatków, mieszamy je wraz z mlekiem, odżywką białkową, suszonymi owocami oraz orzechami. Dodajemy do mieszaniny odpowiednią ilość mąki. Owoce i orzechy możemy dodatkowo pokroić na mniejsze części. Mieszamy do momentu uzyskania jednolitej masy. Jeśli masa będzie zbyt gęsta, możemy do niej dodać odpowiednią ilość wody.
Po uzyskaniu odpowiedniej konsystencji masy zaczynamy formować nasze batoniki, których kształt zależy jedynie od nas – mogą być podłużne, kwadratowe, a nawet okrągłe. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia! Formowanie polecamy wykonać na papierze do pieczenia lub plastikowej tacce. Gdy wykorzystamy całą masę i przygotujemy już batony, przekładamy je do zamrażarki na około 30 minut. Dzięki temu smaki poszczególnych składników „przegryzą się”, a sam baton uzyska jednolitą i trwałą formę. Po wspomnianym czasie nasze zdrowe słodycze są gotowe do spożycia.
Smacznego!
KOMENTARZE