Dodano:

0
Kategoria: Motywacja

Zdrowe odżywianie kojarzy się z nudnymi, pozbawionymi smaku i przyjemności z jedzenia dietami. Tymczasem zmiana trybu życia i sposobu żywienia nie musi być monotonna – wystarczy kilka prostych zasad, by twoje życie z biegiem czasu zmieniło się na lepsze, zaś dobre nawyki weszły w krew na stałe!


Zdrowe odżywianie to przede wszystkim świadomość!

Zdrowe odżywianie, wbrew pierwszym skojarzeniom, nie polega wcale na wyrzeczeniu się wszystkiego, co lubimy, na rzecz samych owoców i warzyw oraz wody. Zdrowe odżywianie to przede wszystkim bycie świadomym konsumentem i odrzucenie tych produktów (oraz ich połączeń), które są szkodliwe zarówno dla zdrowia, jak i wyglądu.

Najczęściej obiecujemy sobie, iż „od jutra” przejedziemy na zdrowy tryb życia. Pełne zapału wytrzymujemy najczęściej maksymalnie do południa dnia następnego – po lekkim śniadaniu zdajemy sobie bowiem sprawę z tego, że nie mamy zupełnie pomysłu na to, co w nowej diecie znaleźć się powinno. Zrezygnowane sięgamy po rządek ulubionej czekolady „na pocieszenie” oraz w nagrodę za to, że przynajmniej spróbowałyśmy. W ten sposób jednak nigdy nie osiągniemy pożądanego efektu – wszelkie zmiany nawyków i żywienia muszą brać się ze sposobu naszego myślenia.

Jeśli więc do zmian tych podejdziesz na zasadzie przymusu, nie do końca będąc przekonaną o tym, czy ich w ogóle chcesz – bez wątpienia poddasz się szybciej niż myślisz. Zmianę żywienia rozpocznij od dowiedzenia się tego, co naprawdę zawierają w składzie twoje ulubione potrawy: gazowane napoje, słodycze oraz gotowa, przetworzona żywność. Sprawdź, jakie szkody czynią dla twojego organizmu poszczególne składniki – być może właśnie to będzie początkiem motywacji do zadbania o kondycję organizmu.

Często czujesz się senna, nadmiernie rozdrażniona bądź apatyczna, a także robisz się nerwowa na myśl o jedzeniu? Być może przyczyną takiego samopoczucia są właśnie konserwanty i cukry zawarte w żywności – działają one destabilizująco na cały organizm. Gwałtowne zmiany nigdy nie wyszły nikomu na dobre – jeśli więc jesteś nieposkromionym łasuchem, porzucenie dotychczasowych przyzwyczajeń z dnia na dzień będzie praktycznie niemożliwe. Jak więc skutecznie „przestawić” się na zdrowe odżywianie?

zdrowe odżywianie nie jest trudne

Zdrowe odżywianie – zasady

Pierwszym krokiem, jaki powinnaś postawić na drodze do zdrowego odżywiania, jest włączenie do diety znacznie większej ilości warzyw i owoców – nie tylko dostarczą one niezbędnych witamin i innych cennych składników odżywczych, ale także doskonale zapewnią uczucie sytości na długi czas. Zawarty w owocach błonnik skutecznie wspomoże oczyszczanie organizmu.

Jeśli masz więc ochotę na słodką przekąskę, czym prędzej sięgnij na przykład po marchewkę lub jabłko – to podwójna korzyść: organizm otrzyma coś wartościowego, zaś w żołądku nie będzie już miejsca na słodycze. Jeśli chcesz skutecznie zredukować chęć podjadania, naucz się jednej bardzo ważnej zasady: jedz mniej, ale częściej. Pięć mniejszych porcji w ciągu dnia, za to spożywanych w regularnych odstępach czasu (co 3, 4 godziny) sprawi, że po pierwsze nie utyjemy (organizm bowiem będzie miał czas spalić zjedzoną porcję, nim otrzyma następną), a po drugie nasycimy organizm na tyle, że nie będziemy miały potrzeby sięgania po przekąski.

Najczęstszym błędem, jaki popełniamy chcąc przejść na zdrowy tryb odżywiania, jest znaczne ograniczanie tego, co spożywamy. Jedząc więc każdego dnia niemal to samo, narażamy się na szybką wizję utraty motywacji. Zadbaj więc o to, by Twoja dieta była urozmaicona – jedz różne owoce i warzywa, do obiadów szykuj kolorowe sałatki, a także pij dużo jogurtów, kefirów i mleka. Jedną z najważniejszych zasad jest także zadbanie o odpowiednią gospodarkę wodną organizmu – pij więc jak najwięcej wody. Niech będą to minimum 2 litry dziennie – nie tylko wspomożesz oczyszczanie organizmu od wewnątrz, ale także oszukasz nieco głód: szklanka wody wypita przed posiłkiem sprawi, że zjesz mniej. Zredukuj także ilość tłuszczu w diecie – zamiast smażenia na patelni wybieraj piekarnik albo przynajmniej patelnie beztłuszczowe. Przekonaj się sama, jakie to proste!