Dlaczego tak wiele z nas marzy o zgrabnej sylwetce, a jednocześnie podejmowanie kroków mających przybliżyć nas do jej uzyskania potrafi być takie trudne? Być może choć wiemy, że zrzucenie kilku kilogramów byłoby wskazane, naszym problemem jest motywacja do odchudzania. Jak zatem się zmotywować?
Motywacja do odchudzania a wizualizacja sukcesu
Bardzo często nie potrafimy podejść kompleksowo do kwestii związanych z odchudzaniem przede wszystkim dlatego, że nie potrafimy odpowiedzieć sobie na pytanie o to, co może zmienić w naszym życiu skuteczna walka z nadwagą. Wiele wskazuje więc na to, że szansa na osiągnięcie sukcesu będzie większa, jeśli odpowiemy sobie na pytanie o to, jak duże będą nasze zyski.
W tym celu warto wykonać proste ćwiczenie. Zamknijmy na moment oczy i wyobraźmy sobie, jak będziemy wyglądać szczuplejsze o kilka lub kilkanaście kilogramów. Zadajmy sobie pytanie o to, ile zyskamy chudnąc, co będzie nam wówczas sprawiać radość i jak wykorzystamy naszą nową wagę. Być może szczupła sylwetka ułatwi nam nawiązywanie kontaktów biznesowych. A może sprawi, że poczujemy się na tyle pewnie, że zaczniemy rozglądać się wokół siebie poszukując miłości? Jeśli wizualizujemy sobie nasz przyszły sukces, będziemy w stanie poradzić sobie z trudnościami piętrzącymi się na drodze, które ku niemu wiedzie.
Skuteczny plan motywacją do odchudzania
Problem z motywacją do odchudzania często jest przede wszystkim plonem naszych obaw. Szukamy pretekstu, aby nie podejmować bardziej konkretnych działań, obawiamy się bowiem, że poniesiemy porażkę, z którą będziemy się musiały skonfrontować. Cóż, nie zaczynając nie możemy źle skończyć, czy jednak logika tego stwierdzenia uzasadnia zmaganie się z nadwagą?
Jeśli paraliżuje nas strach przed porażką, dobrym pomysłem na uporanie się z nim może być opracowanie szczegółowego planu naszej walki z nadwagą, który sam w sobie będzie motywacją do odchudzania. Zastanówmy się nad tym, jakie cele chcemy osiągnąć i jakie środki możemy wykorzystać, aby zapewnić sobie powodzenie. Przeanalizujmy dostępne nam formy aktywności fizycznej, pomyślmy o tym, co może być największym zagrożeniem dla naszej diety i zastanówmy się nad tym, kiedy odchudzanie będzie mogło zakończyć się sukcesem, a kiedy szanse na jego osiągnięcie nie będą duże.
Odchudzanie jako wstęp do ważnych zmian
Czasem brak motywacji do odchudzania ma swoje korzenie w naszej niepewności. Wiemy, że waga jest naszym poważnym problemem, wydaje nam się jednak, że nawet pozbycie się problemów z nadwagą nie zmieni naszego życia. Takie myślenie jest bardzo częste nie tylko u dziewcząt, ale i dorosłych kobiet i często paraliżuje bardziej niż strach przed porażką.
To prawda, utrata wagi wcale nie rozwiąże wszystkich naszych problemów i nie sprawi, że przekroczymy bramy krainy nieprzemijającego szczęścia. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazane na trwanie w świecie ograniczonym murem stworzonym z naszych kompleksów. Nie rezygnując z odchudzania, zastanówmy się nad tym, co jeszcze możemy zmienić w naszym życiu. Zapiszmy się na kurs angielskiego, pomyślmy o pracy w hospicjum, spróbujmy nauczyć się jeździć na łyżwach albo rzućmy sobie jakieś inne wyzwanie, które pomoże nam w uwierzeniu, że jesteśmy wartościowe. Jeśli odchudzanie będzie częścią większego planu przeobrażenia się z brzydkiego kaczątka w łabędzia, będziemy miały większą szansę na świętowanie swojego sukcesu.
KOMENTARZE