Dodano:

0
Kategoria: Motywacja

Motywacja do treningu jest niezwykle ważna. Każdą z nas do rozpoczęcia treningów i ich kontynuowania motywuje co innego. Dla jednych będzie to poprawa sylwetki, chęć schudnięcia lub przybrania na wadze. Dla innych zdrowie, kondycja fizyczna, zwiększenie wydolności organizmu. Jeszcze inni decydują się na sportowych tryb życia ze względów towarzyskich, poprawy samopoczucia czy odreagowania stresów codzienności. Nie ma złych motywatorów – wszystko to, co pcha nas ku treningowi i zmianie stylu życia na aktywny, jest odbierane jako pozytywne.


Motywacja do treningu – etapy

Pierwszym etapem powinno być ustalenie celu i kierunku działania. Najważniejsze jest, abyś odpowiedziała sobie na pytanie, co chcesz osiągnąć dzięki treningowi, a także ustaliła rodzaj treningu.

Drugi etap polega na ustaleniu planu działania – czyli ile czasu w ciągu dnia lub tygodnia jesteś w stanie poświęcić na trening. Umożliwi to dokładne zaplanowanie dni treningowych, których musisz bezwzględnie się trzymać.

Trzeci etap to natychmiastowe rozpoczęcie realizacji ustalonego planu działania. Nic tak nie obniża motywacji, jak ciągłe przekładanie rozpoczęcia wybranej aktywności fizycznej.


Motywacja do treningu na siłowni

Wybrałaś trening na siłowni, ale powstaje pytanie: skąd wziąć motywację? Przede wszystkim wybierz klub znajdujący się blisko twojego miejsca zamieszkania – w takiej odległości, by można było dostać się tam na piechotę. Jeżeli jesteś osobą początkującą i nie wiesz, jak się zabrać za trening siłowy, świetnym rozwiązaniem będzie pomoc instruktora personalnego. Pomoże ci on ustalić odpowiedni program treningowy do osiągnięcia twojego celu oraz pokaże, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia. Dodatkową motywację do treningów może stwarzać tzw. partner treningowy – przyjaciółka lub ktoś z rodzinny. Ważne jest, aby nie była to osoba początkująca ze słomianym zapałem. Dobrym motywatorem jest założenie dziennika treningowego, w którym będziesz opisywała przebieg treningu i swoje postępy.

motywacja do treningu


Motywacja do treningu w domu

Trenując w domu, również nie jest trudno znaleźć czynniki motywujące. Możesz ćwiczyć razem z domownikami. Świetnie sprawdzają się tzw. ćwiczenia „do telewizora”. Znajdź np. w internecie odpowiedni dla siebie film treningowy i ćwicz razem z prowadzącym.


Motywacja do treningu w klubie fitness

Wybierając ćwiczenia w klubie fitness, decydujesz się przede wszystkim na trenowanie w grupie pod czujnym okiem instruktora. Stanowi to idealne rozwiązanie dla osób początkujących, co nie znaczy, że osoby zaawansowane nie powinny uczęszczać na takie zajęcia. Grupa, z którą ćwiczysz, już sama w sobie cię motywuje. Jeżeli należysz do osób, na które pozytywnie wpływa chęć stawania się coraz lepszym na tle innych – to wybierz grupę bardziej zaawansowaną, zmotywuje cię to do intensywniejszej pracy nad sobą. Osoby bojące się porażek i odstawania od ogółu, powinny z kolei wybierać grupy mniej zaawansowane. Nie będą się one wtedy zbytnio wyróżniać, co pociąga za sobą większą motywację. Najważniejszym bodźcem w zajęciach fitness jest obecność na sali instruktora, który ćwiczy razem z tobą.


Motywacja do treningu na świeżym powietrzu

Bierzemy tu pod uwagę każdy rodzaj treningu, który można wykonywać „pod chmurką” np. biegi, jazda na rowerze, trening na TRX, crossfit i wiele innych. Wszystkie można wykonywać w grupie, a jak już wcześniej wspomniałam, grupa jest bardzo silnym motywatorem. Możesz wybrać się ze znajomymi lub poszukać już powstałych grup treningowych i do nich dołączyć. Dla przykładu: powstaje coraz więcej grup biegowych o różnym stopniu zaawansowania. Wystarczy wejść na dowolne forum internetowe dotyczące treningów i poszukać – sama się zdziwisz, jak wiele jest takich ludzi. Jeżeli wolisz trenować w bardziej kameralnej atmosferze, a nie masz wśród znajomych osób chcących ćwiczyć tak jak ty – to również internet daje tu ogromne możliwości w poszukiwaniu osób, które chętnie się spotkają w celu wspólnego treningu.