Dodano:

0
Kategoria: Porady

Farbowanie włosów w salonie jest często kosztowne i zajmuje dużo czasu, dlatego warto spróbować samodzielnej koloryzacji włosów w domu. Najważniejszą rzeczą podczas farbowania włosów jest odpowiedni dobór farby do naturalnego koloru włosów i karnacji. Farbowanie ożywia barwę włosów i korzystnie kryje siwiznę. Aby koloryzacja wyszła idealnie, musisz stosować się do niżej wymienionych zasad.


#1 Odpowiednia siła farby

Przed kupieniem farby zastanów się, czy chcesz mieć kolor na dłużej, czy chciałabyś, aby wytrzymał tylko kilka myć. Jeśli podejmiesz decyzję, wybierz preparat o odpowiedniej sile. Na rynku występują farby trwałe, a także kremy koloryzujące, które będą najlepszym produktem do podkreślenia naturalnego koloru włosów oraz utrzymają się przez kilka tygodni. Szamponetki natomiast utrzymują się na włosach do ośmiu myć i nie będzie można nimi znacząco przefarbować włosów, a jedynie stworzyć refleksy.

farbowanie włosów

#2 Odpowiedni kolor farby

Farbowanie włosów jest zabiegiem, który diametralnie może odmienić twój wygląd, dlatego dobór odpowiedniego koloru jest szalenie ważny. Większość kobiet przy wyborze farby kieruje się zdjęciem na opakowaniu. Jest to bardzo duży błąd, ponieważ nie określono przy tym koloru naturalnego modelki. Często efekt farbowania włosów jest daleki od tego na pudełku. Dlatego nie kieruj się nigdy zdjęciem modelki, lecz spójrz na opis, tonację i tabele przedstawiające efekty farbowania na różnych odcieniach włosów.

Jeśli posiadasz jasną cerę i oczy, będzie ci dobrze w jasnych odcieniach włosów, natomiast jeśli posiadasz ciemną karnację, będziesz dobrze wyglądała w ciemnych odcieniach. Ciepłe odcienie powinny wybierać panie o oliwkowym kolorze skóry. Jeżeli chodzi o zmianę koloru, pamiętaj, wybieraj kolor farby o dwa tony jaśniejszy bądź ciemniejszy od naturalnego koloru włosów.

Jeśli chodzi o ekstremalną zmianę koloru, na przykład z brązu na blond, mogą być wymagane dodatkowe zabiegi. Intensywne rozjaśnianie wymaga użycia ciężkich chemikaliów, na przykład rozjaśniacza. Jeśli zaryzykujesz samodzielne użycie rozjaśniacza, musisz liczyć się z tym, że efekt może być daleki od ideału, a uzyskany kolor nienaturalny. Ponadto z racji silnego działania rozjaśniacza istnieje poważne ryzyko "spalenia" włosów. Farbowanie włosów to zabieg, który ma odmienić twój wygląd, a nie pogorszyć kondycję włosa, dlatego w przypadku takiej zmiany koloru lepiej oddać się w ręce profesjonalisty.


#3 Test uczuleniowy

Jeśli wykonujesz koloryzację po raz pierwszy, zrób test uczuleniowy. Niewielką ilość farby nałóż na skórę w zgięciu łokcia bądź za uchem i po kilku minutach spłucz. Jeśli po dwóch dniach nie pojawi się zaczerwienienie, możesz być pewna, że farbowanie włosów jest dla ciebie bezpieczne i nie wywoła żadnej, niepożądanej reakcji alergicznej.


#4 Mycie włosów

Nie myj włosów przed koloryzacją, ponieważ na nieumytych włosach wytwarza się naturalna warstwa lipidowa, która zabezpieczy je przed ingerencją chemicznych składników, które są zawarte w farbie. Zanim rozpoczniesz farbowanie włosów, zwróć uwagę, czy farbę nakłada się na zwilżone czy suche włosy.


#5 Przed farbowaniem

Farbowanie włosów długich wymaga użycia większej ilości farby. Jeśli posiadasz długie włosy, musisz wziąć to pod uwagę i zakupić odpowiednią ilość opakowań .

Przed farbowaniem włosów skórę wokół nasady włosów posmaruj tłustym kremem. Jeśli nałożenie tłustego kremu na czoło nie pomoże i farba zabarwi skórę, przetrzyj ją wacikiem nasączonym w spirytusie. Dzięki temu unikniesz "pofarbowanego" czoła.

Farbę zmieszaj zgodnie z instrukcją i używaj jej zaraz po wymieszaniu składników. Przed farbowaniem przygotuj sobie wszystkie najpotrzebniejsze przybory: gęsty grzebień, ręcznik i płachtę na plecy, szczoteczkę do farbowania oraz folię bądź papier, aby nie ubrudzić mebli.


#6 Farbowanie włosów

Farbę nakładaj specjalną szczoteczką do farby (często dodawana jest do opakowania), a włosy odgarniaj gęstym grzebieniem pasmo po paśmie. Na każde pasmo nałóż farbę. Trzymaj specyfik tak długo, jak zaleca producent. Nie zmywaj farby przed czasem, ani nie trzymaj jej dłużej, ponieważ wtedy kolor może wyjść zupełnie inny. Jeśli farbujesz odrosty, farbę najpierw nałóż na nie i odczekaj około 20–30 minut.

farbowanie włosów

Następnie nałóż farbę na całą długość włosów i odczekaj około 10 minut. Nie nadkładaj na włosy czepka bądź ręcznika. Podwyższona temperatura może spowodować przyśpieszoną reakcję chemiczną – kolor będzie nie taki, jakiego oczekiwałaś. Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie stosować farby na podrażnioną bądź skaleczoną skórę głowy – jeśli obserwujesz takie zmiany na skórze głowy, lepiej zrezygnuj z farbowania włosów. Farby zawierają drażniące substancje, które tylko pogorszą stan skóry.


#7 Pielęgnacja włosów farbowanych

Włosy zaraz po farbowaniu wyglądają pięknie, są pełne blasku, nie plączą się. Dlatego bardzo ważna jest pielęgnacja włosów po farbowaniu, aby nie stały się matowe, wypłowiałe i splątane. Powinnaś zakupić odżywki i szampony do włosów farbowanych, które zawierają w swoim składzie wyciąg z rumianku i z kasztanowca, dzięki nim kolor będzie chroniony przed wypłukiwaniem. Odżywki powinny być nawilżające i regenerujące. Dodatkowo stosuj olejki i nabłyszczacze do włosów farbowanych, które dodadzą włosom blasku.