W pogoni za piękną sylwetką często korzystamy z diet cud lub forsujemy nadmiernie swoje ciało. Czy takie zachowanie odbije się na naszym zdrowiu? Czy dieta może szkodzić? Jakie mogą być jej skutki uboczne?
Dieta cud – na czym polega?
Diety cud polegają na wykorzystaniu rozmaitych środków, które pozwolą na szybką utratę wagi. Zwykle opierają się na głodówkach lub spożywaniu posiłków o bardzo niskiej kaloryczności. Często można także spotkać zalecenia mówiące o jedzeniu produktów jednego rodzaju, np. jabłek. Każda dieta cud opiera się na eliminowaniu z jadłospisu sporej ilości składników odżywczych. Zazwyczaj będąc na takiej diecie, nie można przez kilka dni przyjmować cukru lub tłuszczu w jakiejkolwiek postaci.
Skutki uboczne złej diety – efekt jo jo
Diety cud prawie zawsze kończą się efektem jo jo. Owszem, kilka dni głodówki sprawi, że na wadze zauważysz mniejszą ilość kilogramów. Niestety zwykle rezultat ten jest krótkotrwały. Wygłodniały organizm zacznie dopominać się o składniki odżywcze. Zaraz po zakończeniu diety najprawdopodobniej zaczniesz jeść znacznie więcej niż przed jej rozpoczęciem. Dlaczego tak się dzieje? Diety cud nie zmieniają nawyków żywieniowych, dlatego po kilku dniach odstępstwa wrócisz do złego jedzenia. Szybki spadek wagi i późniejsze równie szybkie tycie rujnuje twoje zdrowie.
Zła dieta a problemy gastryczne
Jeśli twój jadłospis będzie zawierał złe produkty, odbije się to na funkcjonowaniu układu pokarmowego. W twoim menu musi znaleźć się miejsce na warzywa, owoce, błonnik oraz odpowiednią ilość płynów. Bez tych produktów trawienie nie będzie odbywało się w prawidłowy sposób. Musisz pamiętać także o regularności spożywania posiłków – lepiej jeść częściej mniejsze porcje niż przejadać się wieczorem. W przeciwnym razie będziesz zmagać się z częstymi bólami brzucha, wzdęciami lub zaparciami.
Dieta a spowolniony metabolizm
Jeśli zaczynasz stosować dietę cud, twój organizm broni się przed utratą energii i spowalnia metabolizm. Dzieje się tak z powodu konieczności posiadania „rezerw”, które ciało zużywa w niebezpiecznych sytuacjach. Tylko regularne spożywanie posiłków pozwala na trwałą utratę kilogramów. Jeżeli twój organizm dostaje wystarczającą ilość energii, nie będzie musiał jej nadmiernie oszczędzać.
Osłabienie na złej diecie
Nawet podczas odchudzania menu musi być zróżnicowane i zawierać wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Bez odpowiedniej ilości witamin i energii zaczniesz odczuwać chroniczne zmęczenie, pojawi się także nadmierna senność. Tego typu objawy będą się wzmagały, jeśli do restrykcyjnej diety dołączysz duży wysiłek fizyczny. Po czasie twoje ciało będzie wyczerpane. Zaczniesz bardziej się stresować, pojawią się problemy z koncentracją i drażliwością.
Wahania nastrojów
Skupianie się na odchudzaniu może spowodować obsesję na punkcie jedzenia. Nie można doprowadzić do sytuacji, w której każda nadmierna kaloria będzie wywoływała duże poczucie winy. W pewnych sytuacjach nie da się uniknąć zjedzenia czegoś tuczącego. Czasem można zrezygnować na chwilę z diety – np. podczas spotkań towarzyskich. Nadmierne kontrolowanie swoich zachowań prowadzi do frustracji i ciągłego niezadowolenia. Nie ma też potrzeby izolować się od ludzi w trakcie odchudzania, wykorzystaj swoich przyjaciół do motywowania i wsparcia!
Zły wygląd skóry a zła dieta
Bez odpowiedniej ilości składników odżywczych skóra nie może wyglądać dobrze. Restrykcyjna dieta sprawia, że cera jest wysuszona i ma ziemisty, niezdrowy kolor. U osób nadmiernie wychudzonych szybciej pojawiają się też zmarszczki. Każda dieta cud doprowadza także do wypadania włosów i łamliwości paznokci. Spowolniony metabolizm i niedobór składników odżywczych może również doprowadzić do rozmaitych zmian skórnych, np. trądziku.
KOMENTARZE