Dodano:

0
Kategoria: Porady

Każdy, kto chce zrzucić kilka kilogramów, zastanawia się nad tym, co jest istotniejsze w drodze po smukłą sylwetkę: dieta, czy ćwiczenia. Tego dylematu nie da się jednak jednoznacznie rozwiązać i doradzić odchudzającym, co powinni zrobić, by jak najszybciej cieszyć się mniejszą wagą i lepszym wyglądem. Jak schudnąć – dzięki diecie, czy ćwiczeniom?


Jak schudnąć – jaka dieta będzie odpowiednia?

Największym błędem wielu odchudzających się jest przechodzenie na katorżnicze diety, często opierające się na jednym bądź dwóch składnikach pokarmowych. Jednak prawidłowo dobrany jadłospis to nie ten, w którym wybieramy jedną bazę wszystkich posiłków, ale taki, w którym stopniowo eliminujemy szkodzące nam produkty. Na pierwszy ogień powinny pójść te najbardziej przetworzone: fast foody, sosy, kolorowe napoje gazowane i sztuczne soki, chipsy oraz słodycze. Duży problem wielu ludziom sprawia rezygnacja z cukru. Dzieje się tak, ponieważ tzw. "biała śmierć" uzależnia i nie daje o sobie zapomnieć. Jeśli więc musimy posłodzić poranną kawę,  warto zastąpić tradycyjny biały cukier stewią. Występuje ona w postaci liści lub proszku i nie ma kalorii.

Dobrze dobrana dieta powinna opierać się na pięciu niewielkich posiłkach. Trzy z nich powinny być większe, a dwa pozostałe są przekąskami, np. w postaci owocu lub lekkiej sałatki. Istotne jest picie dużych ilości wody. To ona stwarza środowisko dla reakcji zachodzących w organizmie, dlatego jej przyjmowanie przyspiesza przemianę materii i pomaga szybciej spalać kalorie. Nie warto zapominać również o owocach, które posiadają dużo wody. Jednak ich minusem jest zawartość cukru. Dlatego najlepiej jeść je w godzinach przedpołudniowych. Podobne właściwości mają warzywa, które koniecznie należy wprowadzić do diety redukcyjnej.

dowiedz się tu, jak schudnąć

Co ćwiczyć? Jak schudnąć dzięki treningowi?

Jeśli chodzi o ćwiczenia, zasada jest prosta: każda dodatkowa forma aktywności pomaga w odchudzaniu. Dlatego zamiast zastanawiać się nad tym, który trening będzie dla nas najlepszy,  poświęć ten czas na wycieczkę rowerową lub wizytę w klubie fitness. Do łask powróciły siłownie, które już nie kojarzą się wyłącznie z umięśnionymi mężczyznami. W takich miejscach można zobaczyć coraz więcej kobiet. Nic dziwnego – na siłowni znajdziemy trenerów, którzy pomogą nie tylko w dobraniu odpowiedniego planu treningowego, ale również mogą ułożyć dietę.

Jeśli zależy nam na zrzuceniu kilogramów, najlepiej postawić na ćwiczenia interwałowe lub cardio. Są one nastawione na przyspieszenie pracy serca i pobudzenie każdej partii ciała. Dzięki takim treningom za jednym razem można spalić nawet kilkaset kalorii. Intensywne treningi cardio warto przeplatać ćwiczeniami siłowymi, które pomogą wzmocnić i uwidocznić mięśnie. Częstym powodem rezygnacji z aktywności fizycznej jest brak czasu. Wbrew pozorom, nie musimy poświęcać długich godzin każdego dnia na ćwiczenia. Wystarczy godzina ćwiczeń o umiarkowanej intensywności lub pół godziny intensywnego treningu. Nie musimy także ćwiczyć codziennie. Jeśli będziemy robić to 3 -4 razy w tygodniu na pewno niedługo zauważymy efekty. Jak schudnąć? Ćwicząc!


Dieta, czy ćwiczenia?

Jak widać, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli będziemy przestrzegać diety, ale nie dołożymy do niej wysiłku fizycznego, nie możemy liczyć na jędrne, wysportowane ciało. Jest to niekorzystne szczególnie dla osób ze sporą nadwagą, ponieważ bez ćwiczeń, nawet po zrzuceniu kilogramów, mogą pozostać fałdy skórne, których ciężko będzie się pozbyć. Natomiast jeżeli będziemy dużo trenować, ale w naszym jadłospisie zabraknie zdrowych produktów, z pewnością szybko nie zobaczymy efektów. Doprowadzi to do znacznego spadku motywacji i może skutkować zaprzestaniem ćwiczeń. Dlatego właśnie najlepiej łączyć ze sobą odpowiednią dietę i treningi. Picie dużej ilości wody sprawi, że przemiana materii będzie szybsza, a trening cardio jeszcze bardziej przyspieszy spalanie kalorii. Rezygnacja z tłustych potraw pomoże uniknąć problemów z cholesterolem i zagrożenia miażdżycą, a trening sprawi, że tłuszcz będzie intensywnie spalany.

Jak schudnąć? Mamy nadzieję, że teraz stało się to dla ciebie jasne. Czas wcielić to w życie!