W naturze mamy zakodowane lenistwo i kombinatorstwo. Jeśli można coś robić mniejszym kosztem lub nie robić wcale, to wybieramy drogę łatwiejszą. Wydawać by się mogło, że skoro chcę schudnąć, to wystarczy dobrać dietę i już. Przecież jak schudnę, to na pewno będę wyglądała dobrze. W praktyce wychodzi zupełnie inaczej, niż tego oczekujemy. Czy nie warto jednak zainwestować w pakiet: dieta i trening?
Co daje dieta bez treningu?
Postanowiłaś schudnąć i doszłaś do wniosku, że dieta ci wystarczy. Twój wybór, ale przyjrzyjmy się, co ci to da. Wprowadzając dietę, przede wszystkim oczekujesz, że zrzucisz zbędne kilogramy, poprawisz wygląd ciała i polepszysz samopoczucie. Oczywiście schudniesz, ale efekty niekoniecznie cię ucieszą. Przy wprowadzeniu deficytu kalorycznego organizm zacznie odczuwać silny brak energii i zmniejszać aktywność mięśni, pracę serca, oddychanie, procesy wzrostu i odbudowy itp. Wszystkie procesy życiowe ulegną znacznemu spowolnieniu już po kilku dniach stosowania diety. W rezultacie bardzo szybko zaobserwujesz znaczne zwolnienie utraty wagi.
Zmniejszając wydatkowanie energii, organizm przede wszystkim zaczyna pozbywać się mięśni, ponieważ to właśnie one potrzebują ogromną ilość energii, nawet gdy siedzisz czy śpisz. Obwody zmniejszają się, ale skóra zaczyna być obwisła, znika jej jędrność i elastyczność, co skutkuje dużo gorszym wyglądem niż przed zastosowaniem diety. Ponadto ze względu na to, że to właśnie mięśnie potrzebują najwięcej energii, a tłuszcz praktycznie wcale, to po 2–3 miesięcy stosowania diety bardzo ciężko będzie to naprawić. Stracisz 3–4 kg zarówno kosztem utraty mięśni, jak i tłuszczu, ale możesz powrócić do poprzedniej wagi w tak krótkim czasie, tylko nabierając tłuszcz. W wyniku tego zaczniesz znowu tyć (efekt jojo). Mało tego, nawet gdy przytyjesz, to nie zwiększysz zużywania energii przez organizm, a i wyglądać na pewno nie będziesz korzystnie, dodatkowo pogorszy się twój stan fizyczny i psychiczny.
Co daje trening bez diety?
Trening dobrze dobrany do twoich możliwości może przynieść wiele korzyści:
– przyspiesza przemianę materii;
– zwiększa skuteczność utraty wagi;
– polepsza pracę układu sercowo-naczyniowego i układu nerwowego;
– zwiększa wydatkowanie energetyczne.
Ale czy on wystarczy by schudnąć? Niestety nie do końca. Owszem, wykonując np. długi trening aerobowy, organizm zacznie spalać tkankę tłuszczową, ale jeśli po powrocie do domu zjesz cokolwiek bądź zjesz zdecydowanie więcej niż potrzebujesz – to organizm szybko uzupełni straty i niestety nie schudniesz. Zatem korekomentowane byłoby połączenie: dieta i trening.
Co daje połączenie dieta i trening
Wiesz już, że stosowanie jedynie diety może przynieść więcej szkody niż dobra, a sam trening nie wystarczy, by schudnąć. Stąd, jak się już domyśliłaś, połączenie diety z ćwiczeniami przyniesie pomyślne rezultaty. Ta złota zasada, czyli dieta i trening = efekt, pozwoli ci:
– utrzymać masę mięśniową;
– zachować metabolizm praktycznie w stanie spoczynkowym;
– spalić więcej tkanki tłuszczowej, nie zmniejszając drastycznie ilości pożywienia;
– nie mieć uczucia głodu nawet przy deficycie kalorycznym;
– zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych chorób, ponieważ obniżysz poziom cholesterolu, zwiększysz wrażliwość na insulinę, „wyćwiczysz” serce itp.;
– uniknąć efektu jojo;
– uzyskać sylwetkę bez nadmiaru tkanki tłuszczowej, ale z pięknie zarysowanymi mięśniami;
– uniknąć obwisłej skóry na rzecz napiętej, elastycznej i jędrnej.
Najważniejsze jest to, byś pamiętała, że nie chodzi tu tak naprawdę o dietę, która będzie trwała 2 czy 3 miesiące. Chodzi o prawidłowe odżywianie, o zmianę nawyków żywieniowych. Wielu osobom chcącym schudnąć nawet nie trzeba wprowadzać deficytu kalorycznego, zmiana nawyków i trening już skutkują utratą zbędnych kilogramów. Po prostu trzeba zrozumieć, co należy jeść, a czego trzeba unikać i ustalić taki bilans kaloryczny, którego twój organizm naprawdę potrzebuje. Jest to jedyna droga do pełnego sukcesu. Nie dość, że zrzucisz zbędne kilogramy, uzyskasz piękne ciało, to dodatkowo nie będziesz miała problemu, aby taki stan utrzymać. Zatem dieta i trening jako remedium!
KOMENTARZE