Będziesz ćwiczył często? Różnymi chwytami i dynamicznie? A może po prostu uważasz, że warto mieć w domu drążek, gdyby nagle naszła cię ochota na podciąganie się? Odpowiedz sobie na te pytania, zanim zaczniesz szukać odpowiedniego dla siebie sprzętu.
Ćwiczenia na drążku do podciągania – jakie dają efekty?
Podciąganie to klasyka ćwiczeń siłowych. Wykorzystujesz obciążenie własnego ciała, doskonale modelujesz mięśnie grzbietu, ramion i brzucha. Osoby początkujące zmagające się z tym ćwiczeniem twierdzą, że czują pracę mięśni nawet w łydkach i pośladkach. To całkiem możliwe, bo podczas podciągania angażujemy bardzo dużo grup mięśniowych. Nic dziwnego, że to ćwiczenie króluje w programach treningowych nie tylko bywalców siłowni, ale i zwolenników Crossfitu czy Street Workoutu. Doskonale nadaje się do wykonywania w domu czy na podwórku. Wystarczy tylko trochę miejsca i oczywiście odpowiedni drążek.
Jak masz zamiar ćwiczyć?
Drążek do podciągania można wykorzystać na wiele sposobów. Jeżeli chcesz trenować klasyczne podciąganie mające wzmocnić głównie mięśnie grzbietu, ramion i brzucha, na początek wystarczy ci klasyczny drążek, nawet rozporowy, do zamontowania w futrynie. Nie zda on jednak egzaminu, jeśli chcesz ćwiczyć wymyki czy dynamiczne podciąganie z wybiciem. W takim przypadku musisz poszukać sprzętu wyjątkowo stabilnego i wytrzymałego.
Zwykły czy z dodatkowymi uchwytami – jaki drążek wybrać?
Wszystko zależy od tego, jakie ćwiczenia zdecydujesz się wykonywać. Warto też zwrócić uwagę, w jaki sposób podciągasz się na siłowni, gdzie masz do wyboru odpowiedni sprzęt. Jeżeli najczęściej i tak wybierasz podciąganie klasycznym podchwytem na szerokość barków, po co ci drążek z dodatkowymi uchwytami? Wybierz zwykły, prosty, bo na nim będziesz wygodnie wykonywał swoje ulubione ćwiczenie. Wielu producentów oferuje sprzęt z dodatkowymi uchwytami, np. do chwytu młotkowego lub szerokiego. Może się jednak zdarzyć, że właśnie te dodatkowe uchwyty będą ci przeszkadzać podczas wykonywania klasycznego podciągania, ponieważ nie będziesz mógł wygodnie położyć rąk na drążku. Wystarczy poczytać wypowiedzi na różnych forach dotyczących treningu. Bardzo często pojawiają się tam głosy, że dodatkowe uchwyty jedynie przeszkadzają. Jeśli jednak kusi cię różnorodność, zobacz, co oferują producenci. Najczęściej drążki wyposażone są w obniżone ramiona, które pozwalają na szeroki chwyt doskonale angażujący mięśnie grzbietu. W niektórych drążkach zamontowano także uchwyty pozwalające na doczepienie worka bokserskiego. Jest to ciekawe rozwiązanie, które nie przeszkadza w wykonywaniu tradycyjnego podciągania, a teraz czy w przyszłości może okazać się przydatne.
Drążek do podciągania – jak i gdzie go zamontować?
Najmniej problemów sprawia drążek rozporowy, który montujesz w futrynie. Wystarczy kilka minut, mocne dokręcenie i po sprawie. Urządzenie to ma jednak swoje minusy. Wysokim osobom będzie zwyczajnie niewygodnie, a wszystkie podciągania będą musiały robić z mocno ugiętymi nogami. Jeżeli masz ponad 180 cm wzrostu, a do tego doliczysz długość swoich wyprostowanych rąk, okaże się, że naprawdę mocno będziesz musiał uginać nogi, a najlepiej trzymać wyprostowane przed sobą w pozycji L, jednocześnie katując brzuch. Na dłuższą metę nie jest to komfortowe. Kolejne utrudnienie stanowią dzisiejsze futryny – wykonane z drewnopodobnej okleiny dość często nie mają wystarczającej przyczepności , co sprawia, że drążek trzeba dokręcać. Co więcej, przy drążku rozporowym ogranicza cię szerokość futryny, która uniemożliwia wykonanie bardzo szerokiego chwytu.
Drążek mocowany do ściany – wybór jest ogromny, a montaż do ściany za pomocą kilku kołków rozporowych powinien dawać poczucie stabilności. Pamiętajmy jednak, że chociaż producenci dają gwarancję jakości i solidności wykonania swoich konstrukcji, to w żaden sposób nie mogą zagwarantować solidności twojej ściany. Cienka ścianka działowa to nie to samo, co gruby ceglany mur.
Drążek mocowany do sufitu – zamontujesz go na podobnej zasadzie jak te do ściany – za pomocą kilku kołków rozporowych. Jest to ciekawe rozwiązanie, ponieważ zapewnia więcej miejsca ze wszystkich stron. Możesz śmiało robić dynamiczne wymachy i wymyki, a jeśli wykorzystasz drążek do powieszenia sprzętu bokserskiego, masz do niego swobodny dostęp z każdej strony.
Drążek do podciągania wolnostojący – spory sprzęt z odpowiednim dociążeniem u podstawy, najczęściej połączony z innymi urządzeniami, np. poręczami do treningu tricepsów i mięśni brzucha. Wymaga zdecydowanie większej przestrzeni.
Podczas montażu dobrze przemyśl wysokość umieszczenia drążka. Idealnie byłoby, gdybyś mógł do niego sięgnąć wyprostowanymi rękami przy lekkim uniesieniu się na palcach stóp. Wówczas wygodnie i dokładnie ułożysz ręce, a jednocześnie nie będziesz zaczepiał stopami o podłogę podczas ćwiczeń.
Drążek do podciągania – na jakie parametry zwrócić uwagę?
Wybierając drążek do podciągania, koniecznie zwróć uwagę na:
– szerokość – ma ona zapewnić ci wygodę najczęściej używanego uchwytu;
– sposób mocowania – sześć solidnych kołków rozporowych to minimum, jeśli sprzęt ma być bezpieczny;
– jakość stali i ilość spawów – wielu producentów celowo podkreśla, że produkt jest z polskiej, wysokogatunkowej stali. Im bardziej jednolita konstrukcja, tym mocniejsza powinna być. Oczywiście warto prześledzić fora i poznać opinie innych ćwiczących na temat konkretnego sprzętu;
– grubość rurki – im grubsza, tym… trudniejsze ćwiczenia, ale też mocniej angażujące mięśnie przedramienia. Standardowa rurka to około 32 mm grubości.
– udźwig – większość producentów chwali się wytrzymałością sprzętu wynoszącą między 200 a 300 kg. To dużo, nawet bardzo dużo, ale czy podane parametry dotyczą także dynamicznych ćwiczeń? Warto się upewnić.
KOMENTARZE
Jest taka firma jak K Sport u nich zamawiałem dość dużo sprzętu do siłowni, choćby ławeczkę, czy drążek z hakiem plus do tego worek do zawieszenia. Worek o tyle fajny że Bushido, a więc klasa sama w sobie, można się na nim znęcać bez konsekwencji- nic nie pęka, mega mocne szycie.
Hej,