Dodano:

1
Kategoria: Porady

Tak naprawdę od czasu do czasu każdy powinien poddać się detoksykacji organizmu. Nie możemy powstrzymać procesu odkładania się toksyn – powstają z tego, czym oddychamy i co jemy. Jak wygląda skuteczne usuwanie toksyn z organizmu? Sposobów na usunięcie toksyn jest kilka – głodówka, dieta oczyszczająca, sauna, hydrokolonoterapia. Który z detoksów jest najlepszy?


Dlaczego detoks jest ważny

Nie unikniemy powstawania toksyn w organizmie. Wpływ na to ma jedzenie coraz większej ilości przetworzonej żywności, przyjmowanie leków, zanieczyszczone środowisko. Dostępne w sklepach produkty są pełne konserwantów, sztucznych barwników i substancji poprawiających smak. Często też sięgamy po leki bez powodu, w nadmiarze – to niekorzystnie wpływa na biologiczną równowagę flory jelit. Organizm traci zdolność samodzielnego usuwania toksyn. Wątroba to główny narząd procesu oczyszczania organizmu, ale większość z nas o niej zapomina – żyjemy w pośpiechu i nie przywiązujemy wagi do zdrowego stylu życia. Przez to wątroba nie nadąża z oczyszczaniem organizmu. Dlatego trzeba ją wesprzeć i samemu przeprowadzić detoks organizmu.


Skuteczne usuwanie toksyn – głodówka

To chyba najstarsza i wciąż najpopularniejsza metoda detoksykacji. Zwolennicy tej metody przekonują, że kiedy nie dostarcza się organizmowi jedzenia, ten jest zmuszony sięgać po zapasy, potem także te zgromadzone w tkance tłuszczowej. To właśnie tam znajduje się najwięcej toksyn – spalanie tkanki tłuszczowej powoduje ich uwalnianie razem z kwasami tłuszczowymi do krwiobiegu, a potem wydalane są z moczem.

Głodówka może trwać jeden albo nawet kilkanaście dni. W trakcie jej przeprowadzania trzeba pić dużo wody, która rozcieńcza płyny ustrojowe i zwiększa ilość toksyn wydalanych z moczem. Głodówka ma jednak swoje wady. Może bardzo osłabić organizm i spowodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości, np. omdlenia czy wzrost wagi po zakończeniu oczyszczania. Głodówki nie powinno przeprowadzać się u dzieci, osób starszych i cierpiących na choroby przewlekłe oraz psychiczne. Głodówka musi być przeprowadzana pod stałą kontrolą lekarza, by detoks był skuteczny i nie zagrażał zdrowiu.

detoks na pewno ci się przyda

Dieta oczyszczająca – mądry sposób na detoks

Kolejnym sposobem są diety oczyszczające. Nie są tak drastyczne jak głodówki, ale również dają efekty. Najpopularniejsze diety oczyszczające to diety warzywno-owocowe. Mogą trwać jeden dzień, ale są też diety 10–20-dniowe.

Menu diety jednodniowej obejmuje surowe warzywa i owoce, ser tofu czy brązowy ryż. Poza tym trzeba pić 8 szklanek świeżo wyciśniętych soków.
Diety trwające dłużej również na początku przewidują tylko jedzenie warzyw i owoców oraz picie soków. Po 7 dniach należy wprowadzać do diety produkty zbożowe, ryby lub chude mięso. Inne rodzaje takiego detoksu już od początku pozwalają na spożywanie produktów zbożowych i sfermentowanych mlecznych napojów, a od 8 dnia dodaje się chude mięso.
Po zakończeniu diety zaleca się, aby przez 2 tygodnie utrzymywać niskokaloryczną dietę (do 1200 kcal), przez kolejne tygodnie trzeba stopniowo zwiększać kaloryczność potraw.


Jak usunąć toksyny z organizmu – sauna

Toksyny usuwane są z organizmu także z potem. Pocenie się jest więc korzystne dla organizmu, a wysoka temperatura w saunie powoduje, że naczynia krwionośne się rozszerzają – to sprzyja wzmożonemu poceniu. Podczas godziny w saunie z organizmu może wydzielić się nawet litr potu. Sauna to metoda pozbywania się z organizmu toksyn rozpuszczalnych w wodzie. Najlepiej korzystać z niej 1–2 razy w tygodniu.


Hydrokolonoterapia – jak działa ten rodzaj detoksu?

Ta metoda polega na płukaniu jelita grubego. Ma usuwać zalegające w nim masy kałowe oraz bakterie i toksyny. Podczas oczyszczania usuwa się jednak też dobre bakterie. Choć mówi się, że dzięki tej metodzie można poprawić pracę jelit, to wciąż budzi wiele kontrowersji. Przeciwwskazaniem do wykonania hydrokolonoterapii są choroby układu pokarmowego, anemia, niewydolność nerek.

Aby zastosowana metoda oczyszczania była bezpieczna, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

KOMENTARZE

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane

Na oczyszczanie organizmu skuteczna jest alga chlorella. Od paru tygodni biorę suplement herbaya z tą algą, żeby pozbyć się toksyn i poprawić funkcjonowanie organizmu

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi