Dodano:

0
Kategoria: Porady

Waga łazienkowa to podstawowe narzędzie pozwalające kontrolować kilogramy. Jest niezbędna w domu wszystkich osób na diecie. Z pewnością pamiętasz stare, mechaniczne urządzenia, które nieustannie wymagały ręcznego ustawiania, zerowania, a przy tym prezentowały nieprecyzyjne wyniki. Te czasy dawno już minęły. Obecnie producenci proponują elektroniczne modele, które posiadają dodatkowe funkcje. Jak zatem znaleźć wagę idealną? Wybór urządzenia zależny jest między innymi od twoich oczekiwań oraz realnych potrzeb. Odpowiedz sobie na pytania – ile osób będzie z niego korzystało oraz czy oprócz ważenia potrzebujesz dodatkowych funkcji?


Waga łazienkowa – rodzaje

Rodzaje wag łazienkowych:
• waga mechaniczna – z analogowym licznikiem mechanicznym. Pomiar wskazywany jest za pomocą wskazówki;

• waga elektroniczna/cyfrowa – pomiar wyświetlany na elektronicznym wyświetlaczu. Ten rodzaj urządzenia nie wymaga ręcznego ustawiania, jest za to wyposażony w dodatkowe funkcje


Zakres pomiaru

Standardowe wagi projektowane są dla maksymalnego obciążenia 150 -180 kg. Można także spotkać bardziej wytrzymałe, które utrzymują ciężar do 270 kg. Decydując się na konkretny model, weź pod uwagę wszystkich domowników oraz ich gabaryty – czy waga do 200 kg będzie odpowiednia? Jeśli tak, wystarczą mniejsze, tańsze urządzenia.

waga łazienkowa kontroluje masę ciała

Dobra waga łazienkowa to przede wszystkim dokładność

Precyzja pomiaru jest niezbędna dla osób, które bacznie obserwują zmiany w swoim organizmie, badając wpływ konkretnego pożywienia, jego dawki energetycznej, wpływu sportu na sylwetkę. Mechaniczne wagi podają dokładność do ok. 1 kg-500 g, dochodzi też kwestia podziałki, często opartej na skali 100 g. Lepszych, bardziej starannych wyników dostarczają modele elektroniczne – możliwość pomyłki i wahań to około 50-500 g.


Waga łazienkowa – materiał i sposób wykonania

Waga z założenia ma znajdować się w łazience, jednym z najbardziej wilgotnych pomieszczeń w całym domu. Z tego względu powinna być odpowiednio wytrzymała, odporna na działanie wody, a także antypoślizgowa. W sklepach można spotkać produkty wykonane z plastiku, hartowanego szkła, stali nierdzewnej, a także drewna. Z nich wszystkich, najmniej wytrzymały jest plastik, zbyt duży nacisk doprowadzi do jego rychłego pęknięcia. Drewno z natury szybko nabiera wilgoci, jeśli jednak jest pokryte lakierem czy nieprzemakalną warstwą, powinno sprawdzić się doskonale. Najbardziej wytrzymałą strukturą wykazuje się stal oraz szkło hartowane. Niezbędnym elementem dobrej wagi jest też powłoka antypoślizgowa, która pozwoli uniknąć nieprzyjemnych wypadków w łazience.
Ostateczny wybór zależy wyłącznie od stylu mieszkania, designu. Drewno dobrze sprawdzi się w industrialnych, rustykalnych wnętrzach, z kolei stal i szkło w tych bardziej nowoczesnych.


Zasilanie w wadze łazienkowej

Dawniej wagi nie wymagały dodatkowego zasilania. Współczesne, elektroniczne modele aktywowane są głównie za pomocą baterii. Przez zakupem warto sprawdzić ile sztuk paluszków niezbędnych jest do działania urządzenia i jak często muszą być wymieniane. Niektórzy producenci za darmo dołączają baterie, inni decydują się na obniżenie kosztów i zrezygnowanie z takiego rozwiązania.


Wyposażenie oraz podstawowe funkcjonalności

Do podstawowego, niezbędnego wyposażenia wagi elektronicznej należy wyświetlacz oraz wyłącznik. Ekran powinien być duży, przejrzysty, widoczny z dużej odległości. Sporym atutem jest podświetlenie LED, które minimalizuje koszty, zapewniając komfort użytkowania. Warto pamiętać, że patrzymy na wyświetlacz z wysokości – cyfry powinny być więc jak największe. Gdy niemal każdy model działa na baterie, ważne jest także automatyczne włączanie i wyłączanie. Wiele produktów posiada taką funkcjonalność – aktywują się, gdy poczują obciążenie, a dezaktywują, gdy nikt z nich nie korzysta.


W dobie komputerów – nowoczesna waga łazienkowa

Obecnie wagi nie służą wyłącznie do ważenia. Możesz wybierać pomiędzy szeregiem funkcjonalności. Do najpopularniejszych należą: analiza tkanki tłuszczowej, pomiar masy kostnej, analiza poziomu wody czy pomiar zapotrzebowania na kalorie. Sposób działania oparty jest na impulsie elektrycznym, który przechodzi przez ciało i wysyła informacje do skomputeryzowanego urządzenia. Poszczególne składniki organizmu posiadają inną gęstość i właściwości, dzięki czemu system może w przybliżeniu określić ilość kalorii, masę kości. W dobie internetu także waga może być połączona z komputerem, przesyłać informacje za pomocą systemu radiowego czy USB. Poszczególne modele mogą być także zarządzane poprzez smartfony.

Jeśli stoisz w obliczy wyboru wagi łazienkowej, zastanów się, czego naprawdę potrzebujesz – czy w oparciu o pomiary chcesz planować codzienną dietę? Czy może wystarczy sam odczyt? Urządzenia z szerszym zakresem funkcjonalności są ciekawsze, ale też odpowiednio droższe, nie warto przepłacać za coś, czego i tak nie będziemy używać.