Dodano:

0
Kategoria: Porady

Kalkulator kalorii to doskonałe narzędzie dla każdego sportowca. Pozwala zaplanować posiłki na cały dzień. Pomaga kontrolować poziom spożytych kalorii, pozwala też wyliczyć ewentualne braki w podaży kalorycznej danego dnia lub zbliżanie się do dopuszczalnej granicy. To ważne, żeby pilnować swojego dziennego limitu. Z kalkulatorem będzie to łatwiejsze.


Kalkulator kalorii i jego zastosowanie

Do czego można zastosować kalkulator kalorii w codziennym, samodzielnym użyciu? Po pierwsze, jest on bardzo pożyteczny przy wyliczaniu swojego zapotrzebowania energetycznego. Należy wprowadzić swoje dane, takie jak waga i wzrost, płeć, wiek oraz styl życia. U sportowca styl życia będzie raczej bardzo aktywny, u innych mniej. Na tej podstawie kalkulator kalorii szacunkowo wylicza nam, jakie mamy zapotrzebowanie dzienne.

W drugiej kolejności kalkulator pozwala zaplanować posiłek. Wprowadzamy dane produktu, jego rodzaj oraz gramaturę. Część kalkulatorów ma ustaloną automatycznie podstawową wartość kaloryczną, do innych trzeba wprowadzić takie dane z tabel. Na bazie tych informacji kalkulator przelicza zsumowaną wartość danego posiłku. Wiadomo dzięki temu, ile kalorii spożyjemy wtedy jednorazowo.

Kalkulator wylicza też różnicę pomiędzy spożyciem a zapotrzebowaniem. Można liczyć to w ciągu dnia, a można też się tym zająć na koniec, wieczorem. Dzięki wprowadzeniu danych o zapotrzebowaniu i o spożytych posiłkach w ciągu dnia kalkulator wylicza nam różnicę. Poda nam, czy zjedliśmy za mało, czy za dużo.


Korzyści stosowania kalkulatora kalorii

Takie możliwości zastosowania kalkulatora są bardzo korzystne i praktyczne. Pozwalają na stałą kontrolę spożytych kalorii, co w przypadku sportowców ma niezwykle duże znaczenie. Nie można przecież dopuścić do wycieńczenia organizmu, do przemęczenia go za małą ilością dostarczanej energii w stosunku do jej zużycia. Z drugiej strony nie można też przeciążyć organizmu kalorycznie, bo po prostu nie będzie nam się chciało ćwiczyć, działać, ruszać się.

kalkulator kalorii a dieta

Dobrze jest mieć taki kalkulator kalorii pod ręką. Są narzędzia online, które automatycznie prowadzą obliczenia, a wiele danych i informacji ściągają na bieżąco z sieci, dzięki czemu zawsze pracują na aktualnych wskaźnikach. Jednak jako narzędzie online dostępne są tylko przy wykorzystaniu internetu.

Oczywiście można też prowadzić samodzielne obliczenia i na ich podstawie planować sobie posiłki pod kątem już jakościowym, nie tylko wartościowym. Wtedy po prostu trzymamy się przez cały dzień swojego jadłospisu, który wcześniej sobie opracowaliśmy. W takiej sytuacji nie ma konieczności stałego kontrolowania kalorii. Mamy wszystko obliczone i tylko realizujemy plan żywieniowy.


Kalkulator kalorii a kontrola diety

Mimo wszystko dobrze jest przynajmniej raz na dzień zajrzeć do kalkulatora. Zużycie i podaż energii są niezwykle ważne w czasie uprawiania sportu, dlatego właśnie dobrze jest często zaglądać do takiego narzędzia. Dzięki niemu nauczymy się też komponowania posiłków. Może się bowiem zdarzyć tak, że z jakiegoś powodu zaplanowany posiłek nie będzie możliwy. Nowe obliczenia pozwolą zaplanować nowy posiłek. Poza tym jesteśmy tylko ludźmi i zdarza nam się odejść od swoich zasad i reguł żywienia. Warto więc wiedzieć, na ile sobie pozwoliliśmy, żeby móc nad tym sprawnie zapanować. Bycie fit wymaga przecież dużej kontroli samego siebie.