Dodano:

0
Kategoria: Porady

Odchudzanie nieodzownie wiąże się z trzymaniem się odpowiedniej diety. Jednak od czasu do czasu przychodzi moda na diety, które nie są dobre dla naszego zdrowia. Niebezpieczne diety wyniszczają organizm – pozbawiają go cennych składników mineralnych, co może doprowadzić do anemii i innych poważnych schorzeń. Oto diety, których powinno się unikać, kiedy chcemy zdrowo się odchudzać.


Niebezpieczne diety jednoskładnikowe

Na popularności zyskują diety jednoskładnikowe. Są to diety bazujące na jednym produkcie spożywczym. Tylko jedną rzecz w odpowiednich ilościach je się przez cały okres diety. Z reguły nie są to długie diety i mają na celu szybki spadek wagi w ciągu maksymalnie tygodnia. Najpopularniejsze diety jednoskładnikowe to: dieta kapuściana, ryżowa, makaronowa. Diety tego typu nie są zdrowe, gdyż często prowadzą do efektu jo-jo – straciliśmy na wadze, jednak po zakończeniu diety od nowa przybieramy i to równie szybko. Jednoskładnikowe diety nie są polecane przez dietetyków, gdyż nie dostarczają wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu substancji odżywczych.


Niezdrowe diety wysokotłuszczowe i wysokobiałkowe

Tego typu diety są niezdrowe dla naszego organizmu, gdyż bardzo obciążają nerki i wątrobę, z czasem mogą pojawić się problemu z układem krążenia i sercem. Diety te mają na celu wyeliminowanie węglowodanów, a to właśnie one odpowiadają za szybsze spalenie tłuszczu.

niebezpieczne diety - jest ich bardzo dużo, uważaj!

Najbardziej niebezpieczne diety – głodówki

Dietetycy określają głodówki, jako najbardziej niebezpieczne dla naszego zdrowia. Mogą one przyczynić się do powstania efektu jo-jo. I to jest najmniejszy problem. W czasie głodówki pozbawiamy się cennych wartości odżywczych zawartych w jedzeniu, a przez to zostaje zaburzony nasz metabolizm i praca innych układów organizmu. Obniża się również odporność, przez co jesteśmy bardziej podatni na choroby.


Dodatkowa suplementacja

W czasie diet odchudzających często sięgamy po różnego rodzaju suplementy diety. Jednak jak pokazują badania, nie wszystkie preparaty tego typu są zdrowe dla naszego organizmu, a wręcz mogą zaszkodzić. Są to środki farmakologiczne, które jak inne produkty tego typu mogą wywoływać skutki uboczne i stosowane w nieprawidłowy sposób mogą być bardzo szkodliwe. Często też przekraczamy dozwolone przez producenta dawki. Może to powodować między innymi zaburzenia rytmu serca, bezsenność, podwyższenie ciśnienia.


Dieta cud przez całe życie

Dużym błędem jest stosowanie jednej z tak zwanych diet cud przez całe swoje życie. Tego typu niezdrowe diety nie dostarczają wszystkich składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlatego nie wolno ich stosować przez długi czas.


Niebezpieczne diety – co zamiast nich?

Kiedy chcemy schudnąć i utrzymać osiągniętą wagę, o wiele lepiej postawić na zbilansowaną dietę. Najlepiej udać się do dietetyka, który opracuje plan żywieniowy w pełni dostosowany do potrzeb naszego organizmu. Zbilansowana dieta bogata we wszystkie składniki odżywcze sprawi, że będziemy czuć się lepiej i zdrowiej i o wiele łatwiej będzie utrzymać upragnioną wagę.