Wzdęty brzuch bywa problemem wielu z nas. Jeśli i ty czasem masz problem z dopięciem spodni i męczą cię wzdęcia – sprawdź, jak temu zaradzić!
Czym są wzdęcia?
Wzdęcia związane są z zaleganiem nadmiernej ilości gazów w przewodzie pokarmowym. Zaleganie treści pokarmowej, zaparcia, nadmierna fermentacja jedzenia w przewodzie pokarmowym: to wszystko może potęgować przykre dolegliwości. Wzdęciom często towarzyszy uczucie „przelewania się” pokarmu w jelitach oraz rozpierania, a także ucisk pod żebrami. Część kobiet skarży się na powiększony brzuch przed okresem, spowodowany zatrzymaniem wody w organizmie i wahaniami poziomu hormonów.
Okresowe wzdęcia dopadają większość z nas od czasu do czasu – jeśli nie towarzyszą im inne niepokojące objawy, zazwyczaj mają związek z rodzajem zjadanych pokarmów, jak i sposobem ich spożywania oraz naszym trybem życia.
Wzdęty brzuch: skąd się bierze?
Przyczyny wzdęć są różnorakie. Najczęściej za ten stan odpowiedzialny jest nasz tryb życia: niski poziom aktywności fizycznej, siedzący tryb życia oraz uboga dieta obfitująca w wysokoprzetworzoną żywność i sporo cukrów prostych. Nieregularne posiłki, przejadanie się, mieszanie wielu produktów spożywczych i tzw. „błędy żywieniowe” często również są odpowiedzialne za jednorazowe wzdęcia, które ustępują po maksymalnie kilkunastu godzinach. Podobnie szybkie, łapczywe jedzenie i spotęgowane zjawisko aerofagii (połykania powietrza) również odpowiadają za nieprzyjemne wzdęcia. Jeśli jednak wzdęty brzuch towarzyszy nam od dłuższego czasu i nie ustępuje, warto wnikliwiej przyjrzeć się naszemu zdrowiu.
Jedną z przyczyn przewlekłych wzdęć mogą być także nierozpoznane alergie i nietolerancje pokarmowe; najczęściej zdarza się nietolerancja glutenu bądź nabiału. Jeśli trapią nas wzdęcia o nieokreślonej przyczynie, warto zrobić odpowiednie badania w tym kierunku. Wyeliminowanie z diety alergenów skutecznie niweluje problemy ze wzdęciami.
Czasem wzdęcia są sygnałem poważniejszej choroby, np. trudnego w diagnozie zespołu nieszczelnych jelit, choroby Leśniewskiego-Crohna czy zespołu jelita nadwrażliwego, jak również chorób pasożytniczych. Powodem do niepokoju i rozszerzenia diagnostyki powinny być takie symptomy jak obecność krwi w stolcu czy intensywne bóle brzucha.
Jak zapobiegać wzdęciom brzucha?
Położenie się na kanapie po obfitym i ciężkim posiłku dla osoby ze skłonnościami do wzdęć jest najgorszym możliwym pomysłem; chociaż nikt nie zaleca joggingu bezpośrednio po obiedzie, warto, aby po posiłku udać się na krótki spacer. Pamiętajmy, że regularna i umiarkowana aktywność fizyczna, dostosowana do naszych możliwości, przyspiesza przemianę materii i pozbywanie się gazów oraz poprawia perystaltykę jelit, regulując wypróżnienia. Za wzdęcia może być również odpowiedzialne nadmierne „połykanie” powietrza; pamiętajmy więc, by jeść powoli i dzielić pokarm na małe kęsy, najlepiej w zrelaksowanej i przyjaznej atmosferze – unikajmy burzliwych dyskusji w czasie wspólnych posiłków. Powinniśmy także zrezygnować z pokarmów szczególnie wzmagających wzdęcia, takich jak rośliny strączkowe (np. soczewica, groch albo fasola), kapusta czy karczochy oraz owoców z wysoką zawartością fruktozy, jak np. arbuz.
Pamiętajmy, iż odpowiednia mikroflora jelitowa odpowiedzialna jest za łatwiejsze trawienie pokarmów, i co za tym idzie, zmniejszenie takich dolegliwości jak zaparcia, wzdęcia czy gazy. Dieta bogata w cukry proste oraz częste zażywanie antybiotyków powodują zmniejszenie liczby i różnorodności pozytywnych mikroorganizmów „zamieszkujących” nasze jelita. Warto więc dbać o kondycję naszej flory bakteryjnej, włączając w naszą dietę probiotyki.
Odpowiednia dieta na wzdęcia
Przede wszystkim należy przyjrzeć się swojej diecie i wyeliminować z niej fast-foody i inne śmieciowe jedzenie. Dieta przyjazna jelitom powinna być bogata w błonnik, który stymuluje ruchy perystaltyczne jelit, zawierać świeże warzywa oraz owoce. Pamiętajmy o wypijaniu odpowiedniej ilości wody (około 2,5 litra dziennie) i innych niesłodzonych napojów, takich jak np. roiboos czy zielona herbata. Unikajmy napojów gazowanych i nie popijajmy płynów w trakcie posiłków. Ważne, abyśmy nawadniały organizm regularnie i piły wodę maleńkimi łyczkami, najlepiej mając przy sobie cały czas butelkę z płynem. Warto również wspierać naszą mikroflorę jelitową probiotykoterapią, włączając w dietę szczególnie naturalne produkty kiszone (jak np. kimchi). Niektóre napary ziołowe, np. z dodatkiem kminku i mięty, pomagają zmniejszyć dolegliwości związane z wzdęciami.
KOMENTARZE
Dlugo zmagałam się z problemem dokuczliwych wzdęć i bólu brzucha. Próbowałam różnych suplementów, żeby poprawić pracę jelit, ale nie pomagały. Poprawiło mi się dopiero jak zaczęłam brać regularnie debutir z maślanem sodu, który dobrze działa na jelita
Przede wszystkim lekka dieta, ja widzę, że ciężkie dania przypłacam mega wzdęciami, więc na co dzień ich unikam. Oczywiście, że czasami mi się zdarzy, wtedy się ratuję ulgasimem, w składzie ma symetykon i szybko pomaga, a przy tym jest całkowicie bezpieczny dla organizmu.