Dodano:

0
Kategoria: Porady

Nieprzyjemny zapach z ust to częsta przypadłość, która może poważnie wpłynąć na komfort codziennego życia, a także obniżać samoocenę czy powodować nieprzyjemne uczucie, wstyd, niezręczne sytuacje na randce. Guma do żucia czy spray do ust nie zawsze są skutecznymi rozwiązaniami, czasami trzeba sięgnąć po cięższą artylerię, która na dłuższy okres wyeliminuje problemy. Jak zlikwidować nieświeży oddech?


Nieświeży oddech – przyczyny i podstawy zdrowotne

Nie sposób wskazać jednej przyczyny nieprzyjemnego zapachu, zawsze jest on jednak skutkiem innej choroby czy spożycia konkretnych pokarmów. Powodami mogą być: próchnica, zła higiena jamy ustnej, infekcje gardła, choroby nerek, wątroby, układu trawiennego, a także chore migdałki, zapalenie błony śluzowej nosa, choroba wrzodowa, grzybice czy cukrzyca.

Sytuacje powyższego stresu oraz niewłaściwa dieta to kolejni winowajcy. Czosnek oraz cebula także odgrywają niemałą rolę, posiadają allicynę, która charakteryzuje się mocnym, specyficznym zapachem, który nie daje się zamaskować pastą do zębów czy gumą do żucia. Ów olejek eteryczny wchłaniany jest przez błony śluzowe i potem wydzielany wraz z oddechem oraz potem. Jeśli nie należymy do szczególnych amatorów warzyw cebulowych, a doskwiera nam nieświeży oddech, to niezawodny znak, że pora skonsultować się ze stomatologiem oraz lekarzem, by wyeliminować źródło problemów.

na nieświeży oddech pomogą zioła

Ziołowe sposoby na nieświeży oddech

Najprostszym sposobem na neutralizację silnych, nieprzyjemnych zapachów jest żucie świeżej natki pietruszki. Posiada ona sporą dawkę chlorofilu, który dodatkowo kontroluje mnożenie się bakterii. Taką ziołową kurację możemy zastosować tuż przed wyjściem na spotkanie, czy przed oraz po posiłkach. Podobnym działaniem wykazuje się lucerna, która jest składnikiem aptekarskich tabletek oraz soków. Codzienne pice jednej łyżki stołowej takiego specyfiku pomoże uporać się z tą przykrą dolegliwością. Zioła mają wiele dobroczynnych właściwości, są lekiem prosto z natury. Dlatego możemy też zastąpić kawę naparami ziołowymi, szczególnie dobrze sprawdzą się mięta oraz szałwia. Za redukcję zapachu z ust odpowiada także olejek miętowy – wystarczy zaaplikować kilka kropel na język.


Zdrowe przekąski zamiast słodyczy

Niestety niewiele osób myje zęby po każdym posiłku – resztki jedzenia, cukrów pozostawione w szczelinach między zębowych mogą przyczynić się do rozwoju próchnicy oraz do wydzielania nieprzyjemnego zapachu z ust. Aby temu zaradzić, powinniśmy wprowadzić do codziennej diety więcej surowych warzyw bogatych w wodę. Mogą to być ogórki, marchewki, kwaśne jabłka oraz surowy kalafior czy seler naciowy. Ich działanie opiera się na bogactwie witamin, jak choćby witaminy A, która odpowiedzialna jest za produkcję śliny.


Cynamonowa płukanka do ust

Łyżeczka cynamonu, sok z 1 cytryny oraz łyżeczka miodu. Taka mieszanka posiada wiele właściwości bakteriobójczych. Odświeża oddech, stając się jednym z szybszych i prostszych sposobów na walkę z nieświeżym zapachem.


Kilka porad – jak zlikwidować nieświeży oddech?

Walczyć z nieprzyjemnym oddechem można na wiele sposobów. Oto kilka tych najbardziej skutecznych i popularnych:

1. Pij więcej wody i herbat ziołowych. Zrezygnuj z kawy.
2. Żuj goździki lub zalej je wrzątkiem, przygotowując płyn do płukania ust.
3. Zjadaj codzienne niesłodzony jogurt naturalny (zmniejsza ilość związków siarczkowych, odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach).
4. 2–3 razy dziennie stosuj płukankę do ust z jeżówki (2 łyżeczki sproszkowanego korzenia wystarczy zalać niecałą szklanką wody i doprowadzić do wrzenia).
5. Płucz usta wodą z dodatkiem soli i sody oczyszczonej (niszczą bakterie znajdujące się w jamie ustnej).
6. Myjąc zęby, pamiętaj o języku – stacjonuje na nim wiele bakterii. Warto czyścić go miękką szczoteczką co najmniej dwa razy dziennie.
7. Gdy nic nie skutkuje, zapytaj w aptece – cynkowe tabletki na nieświeży oddech, soki, syropy, to jedne ze specyfików, które może polecić farmaceuta.