Dodano:

18
Kategoria: Porady

Szybki puls podczas wysiłku lub bezpośrednio po nim to normalna reakcja fizjologiczna. Im dłużej trenujemy, zwłaszcza wytrzymałościowo, tym wolniejszy jest nasz puls. Czy zatem niski puls może być powodem do niepokoju?


Czym jest tętno?

Puls (inaczej tętno) to falisty ruch naczyń tętniczych. Zależny jest od skurczów serca, ale także od elastyczności ścian tętnic. Jeżeli zachodzą w nich zmiany miażdżycowe, puls jest słabiej wyczuwalny. Dla zdrowia istotna jest oczywiście częstotliwość pulsu, czyli ilość uderzeń na minutę. Ważna jest również miarowość, czyli odstępy między uderzeniami oraz ich siła i symetria – tętno po prawej i po lewej stronie ciała powinno być tak samo wyczuwalne.


Co to znaczy „tętno w normie”?

W jakich sytuacjach tętno przyspiesza? Po wysiłku fizycznym, w chwilach stresu, strachu – to normalne. Dlatego powinniśmy kontrolować tętno w spoczynku, bo to właśnie ten pomiar jest najistotniejszy. Wraz z wiekiem tętno spada. U niemowląt puls to około 130 uderzeń na minutę, u małych dzieci 100, u młodzieży 85, około 70 u osób dorosłych i 55–60 u osób starszych. Podane wyniki są jednak uśrednione, ponieważ przykładowo dla osób dorosłych przyjmuje się bardzo szeroką normę: od 60 do prawie 100 uderzeń w spoczynku. U osoby wytrenowanej tętno spoczynkowe jest niższe i nie stanowi powodu do niepokoju.


Wpływ pulsu na funkcjonowanie organizmu

Nasz organizm wytwarza energię poprzez przemianę związków wysokoenergetycznych (ATP). Niestety, nie potrafimy magazynować energii w tej postaci, a jej niewielkie zapasy zgromadzone w komórkach wystarczają tylko na kilka sekund wysiłku. Gdzie i w jaki sposób zatem szukamy energii podczas wysiłku? Kiedy trenujemy w niskich intensywnościach tętna, mamy do czynienia z wysiłkiem tlenowym (inaczej aerobowym). Tlen jest dostarczany do komórek, a naszym paliwem stają się tłuszcze zgromadzone w komórkach. Kiedy wysiłek się zwiększa, puls przyspiesza, brakuje czasu na spalenie tłuszczy. Organizm sięga po cukry, bo z nich szybciej wytworzy ATP.

Kiedy trenujesz, twoim celem jest zwiększenie ilości włókien mięśniowych (czyli potocznie mówiąc: masa!), redukcja tkanki tłuszczowej, poprawa wytrzymałości. Dla osób wybierających sporty wytrzymałościowe, czyli np. biegaczy, kolarzy, istotne jest podnoszenie sprawności mechanizmów odpowiedzialnych za wykorzystanie energii i regenerację potreningową. Dlatego naprawdę istotne jest, jaki jest twój puls podczas treningu. Jeśli wysoki, to zasobami energetycznymi są cukry. Jeśli niższy (choć oczywiście wyższy niż spoczynkowy), korzystasz z zapasów zgromadzonych w tkance tłuszczowej.

monitorowanie pulsu to powinno stanowić nieodłączny element każdego treningu

O czym świadczy niski puls?

Jeżeli jesteś osobą młodą lub w średnim wieku, a twoje tętno spoczynkowe wynosi około 50–60 uderzeń na minutę, nie masz jeszcze powodu do niepokoju. Zwłaszcza wtedy, gdy trenujesz wytrzymałościowo. Zdarza się bowiem, że serce pracuje jeszcze wolniej i nie dzieje się nic złego, nie towarzyszą temu żadne inne objawy.

Jeżeli jednak jesteś osobą o przeciętnej aktywności fizycznej, a twoje tętno wynosi poniżej 50 uderzeń na minutę, być może to objaw bradykardii, czyli zbyt wolnego pulsu. W przypadku bradykardii transport tlenu do komórek jest często niewystarczający, co może skutkować zawrotami głowy, omdleniami, nadmiernym znużeniem, a czasem nawet utratą przytomności. Bradykardia występuje również u osób z chorobami serca, na przykład z chorobą niedokrwienną lub wadami wrodzonymi serca, o których istnieniu często dowiadujemy się dopiero w dorosłym życiu. Warto więc skontrolować, co jest przyczyną wolnego pulsu.

Jakie jeszcze mogą być przyczyny bradykardii?
– nieprawidłowe przemiany metaboliczne,
– wzmożone ciśnienie śródczaszkowe (np. świadczące o rozwijających się guzach mózgu),
– problemy z układem nerwowym.
Powodem występowania bradykardii mogą być także uboczne działania leków nasercowych lub przeciwdepresyjnych oraz hipotensyjnych, czyli obniżających wysokie ciśnienie krwi (!), a także choroby tarczycy lub wątroby.
Dobra wiadomość jest taka, że osoby, których serce fizjologicznie bije wolniej, żyją dłużej. Ryzyko zawału jest większe w przypadku zbyt szybkiego pulsu. Pamiętajmy jednak, że najbardziej niekorzystny jest skok tętna u osób, u których wcześniej tętno było niskie. Wówczas mamy sygnał, że naprawdę coś się dzieje.


Zbyt niski puls – czy są powody do niepokoju?

Koniecznie trzeba wzmóc czujność, jeśli nasze tętno do niedawna mieściło się w granicach 70–80 uderzeń na minutę (cały czas mówimy o tętnie spoczynkowym), a nagle obniżyło się do wartości 60–65 uderzeń na minutę. Jeśli obniżeniu tętna dodatkowo towarzyszy złe samopoczucie czy zawroty głowy – koniecznie sprawdźmy u internisty, co dzieje się z naszym organizmem. Zasłabnięcia, omdlenia, częste zawroty głowy – to zawsze jest sygnał, którego nie można ignorować.

A zatem puls mierzymy nie tylko w trakcie ćwiczeń. Ważną informacją jest tętno spoczynkowe. Obserwujmy je w miarę regularnie, aby móc zauważyć zachodzące zmiany.

KOMENTARZE

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane

Niestety osoby o zbyt niskim tętnie nie żyją dłużej. Wręcz przeciwnie. Umierają przedwcześnie na zapaść, choć mogłyby żyć. Tak się stało z moim dziadkiem. Był zdrowy, nie chorował, mógł żyć. Całe życie jedynie miał niskie ciśnienie i puls. Skończyło się to nagłą śmiercią na ulicy w drodze na działkę, gdzie od lat pracował fizycznie codziennie. Nie lekceważcie niskiego pulsu!

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

Skończ ... Jeden przypadek na milion ...

Również jestem aktywna. W wolnym czasie dużo jeżdżę rowerem, biegam bo mnie to relaksuje. Zawsze dobrze czułam się w sporcie i do dziś lubię czas spędzać aktywnie. Zwykle moje ciśnienie to 100/60 a puls 60 nawet kiedy chodzę. Najgorszym momentem z możliwych jest kiedy coś robię intensywnie albo się zdenerwuje. Tetno osiaga wynik 180 podczas zdenerwowania. W dzieciństwie często miałam omdlenia, a mając 17 lat dostałam zapaści. Od tego czasu jestem pod stałą kontrolą kardiologa. Mój puls we śnie oscyluje w granicach 30-40 uderzeń.

Przyczyna niskiego tetna moze byc rowniez wydluzony odstep QT powodowany nie ktorymi lekami tzw betablokerami.ktore moga spowodowac tzw polimorficzny wieloksztaltny czestoskurcz komorowy typu torsaides in pointes jezeli w pore nie udzieli sie prawidlowej pomocy medycznej konczacej sie naglym zgonem sercowym SCD a twierdzenie ze ze takie osoby zyja dluzej mozna wlozyc miedzy bajki

Widzę że wszyscybtupokonczyli wyższy uniwersytet hipohondri niskie tętno tuż bradykardia bezobiawowe nie grozi niczym za to jak tu ktoś napisał o niskim ternie i zażywania betablokerow to jak najbardziej może byś groźne ale przez neta blokady bezobiawowe bradykardia wrodzona niczym nie grozi i ludzie którzy uprawiają sporty intensywnie mają obniżony puls i żyją dłużej nie podnoszą y był temat patologicznych zmian tym kontekście tym i bradykardi której skutkiem jest wytrenowanie. A betablokery to najgorsze gówno jakie tylko może być

Uderz się w głowę

Mam 70 cisnienie po cwiczeniach 128/76 puls 45 czy to jest opk?

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

Puls czyli tetno powinno wynosic dla osoby doroslej w granicach 60-90 / min ponizej mowimy o bradykardii a powyzej o tachykardii

Czy ciśnienie 78/34 i tętno 51 jest ok? Mam 17 lat

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

hahaha czym ty to mierzysz? chińskim smartwatchem?:))) bo wygląda na to że już nie żyjesz od jakiegoś czasu

Witam mam problem z pulsem od jakiegoś czasu miedzy 45 a 50 . Budze sie w nocy i nie mogę spac choruje od 22 lat na nadciśnienie biorę betaloc zok 23,5 i tirtace.

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

Betaloc zok obniza tetno tez bralam , kardiolog mi go wyeliminowal , biore leki przeciw cisnieniowe Valsacor puls w czasie spoczynku tez mam niski 43 ,47 roznie ale zawsze ponizej 50 nie mam zawrotow nie mdleje poprostu bezobjawowo

czy sa powody do obaw

Ja biorę leki na nadciśnienie, których chyba już nie potrzebuję . Biorę bardzo małe dawki, żeby podtrzymać leczenie . Mam nerwicę lękową i jak się zdenerwuję to potrzebuje bardzo dużej dawki captoprilu i hydroksyzyny. Tętno w nocy 52 ale często nad ranem ,wybudza mnie wysokie tętno do 140. To tętno leci w górę z dużym hałasem w głowie. Biorę małą dawkę metocardu i stoję w otwartych drzwiach balkonu ,żeby sie oziębić. Jestem seniorką . Tak jest już kilka lat.

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

Witam mój puls w spoczynku wynosi 37-49 uderzeń na minutę. Nie mam omdleń. Boję się spać

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

Witam. Od 2015r choruje na częstoskurcz nadkomorowy , zespół Barlowa (niedomykalność zastawki mitralnej) , nerwice lękową ...We wrześniu 2020 roku urodziłam syna poprzez CC w ciąży miałam minimalną niedoczynność tarczycy , przyjmowałam leki euthyrox 25mg , po porodzie było okej wszystko w normie , w kwietniu tego roku niestety okazało się że mam nadczynność tarczycy i to prawdopodobnie poporodowa tarczyca , przyjmuje thyrozol 10mg i rownież propranolol 10mg 3xdziennie ale od 12.06 zaczęłam odczuwać spadki tętna nawet do 50/min nie wiem z jakiej przyczyny , TSH jest w normie więc myślałam , że to jest przyczyną tego co się dzieje z moim sercem propranolol już teraz jest brany przezemnie w dawce 5mg 1 dziennie a tętno tak czy siak spada i to nie jest tak że cały czas utrzymuje się 50/56 tylko z 80 w chwilę zmienia się w 50 nawet w ruchu .. Co dwa dni wzywam karetki , ląduje na SORach lecz niestety słyszę tylko "badania z krwi są dobre , musi Pani skontaktować się z endokrynologiem i zrobić sobie w ramach przychodni holter EKG" , wracam do domu i powtórka z rozrywki . Nikt nie jest w stanie mi powiedzieć jaka jest przyczyna tych wahań rytmu , czekają chyba aż coś się wydarzy bo już inaczej nie umiem sobie odpowiedzieć. Może ktoś tutaj jest na tyle kompetentny żeby doradzić cokolwiek , w wieku 25 lat boje się że dojdzie do sytuacji zatrzymania akcji serca lub że będę musiała mieć rozrusznik.

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

Ataki paniki. Nie endokrynolog tylko dobry psychoterapeuta

Witam. Mam rano puls 45-50. W dzień różnie 45-65. 70-80 po alkoholu. Biorę 2.5 mg prestarium. Srednie cisnienie 120/65. Nie odczuwam żadnych negatywnych skutków, czasem jestem faktycznie mocno znużony i mam zimne dłonie. Czy odstawić to prestarium?

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi