Dodano:

0
Kategoria: Porady

Zdrowy, szeroki uśmiech bardzo często pomaga w osiągnięciu sukcesu, podniesieniu samooceny czy choćby załatwieniu prostych, codziennych spraw. Walory estetyczne to jeden z głównych powodów, które kierują nas w stronę gabinetów dentystycznych – chcemy dobrze wyglądać, zwłaszcza wtedy, gdy się uśmiechamy. Lśniące, białe zęby to rzecz bardzo ważna w dzisiejszym świecie. Warto wiedzieć, że nieleczone zęby mogą być przyczyną wielu schorzeń – bólów głowy i zatok, a nawet problemów z nerkami, sercem, czy stawami. Należy zatem dbać o higienę uzębienia nie tylko wtedy, gdy zaatakuje je próchnica.


Odpowiednia dieta może sprawić, że zęby będą zdrowe

Profilaktyka w ogromnym stopniu wpływa na stan naszego zdrowia, dlatego też warto zatroszczyć się o piękny uśmiech zawczasu, aby uniknąć nieprzyjemnych i kosztownych wizyt u dentysty. Jak można tego dokonać? Za sprawą odpowiednio zbilansowanej diety – wiele produktów ma zbawienny wpływ na zęby, ich zdrowie i kondycję, a odpowiednie ich stosowanie zapewni im wytrzymałość, odporność, biel oraz blask.


Wzmocnienie zębów – przede wszystkim wapń

Nie od dziś wiadomo, że podstawowym budulcem kości, a więc również naszego uzębienia, jest wapń, którego idealnym źródłem są produkty mleczne. Nie chodzi tu bynajmniej o słodkie jogurty czy naszpikowane konserwantami desery na bazie mleka, które przyniosą więcej szkód niż pożytku. Idealnie sprawdza się zwyczajne mleko, naturalny kefir lub maślanka. Dobrym wyborem będzie również klasyczne masło. Kozie lub owcze mleko zawiera równie dużo wapnia, stając się doskonałą alternatywą dla krowiego. Zęby ci podziękują za taką dietę!

W procesie wchłaniania wapnia ogromną rolę odgrywa witamina D, której w mleku występuje stosunkowo niewiele. Możemy jej dostarczyć poprzez spożywanie ryb: węgorza, łososia, makreli, a także jajek oraz sera żółtego. Dzięki temu nie tylko dostarczymy organizmowi cennego pierwiastka, ale także przyspieszymy jego wchłanianie.

olej kokosowy świetnie wpłynie na zęby

Ochrona przed próchnicą – olej kokosowy

Bardzo cenny, naturalny olej kokosowy idealnie chroni naszą jamę ustną przed różnymi chorobami. Nie tylko zapobiega powstawaniu próchnicy, ale również sprzyja zwalczaniu pleśniawek. Zdecydowanie zwiększa również wchłanialność wapnia. Zalecane jest ssanie oleju kokosowego codziennie rano, przed myciem zębów – zdolność absorpcji zanieczyszczeń tego daru natury pomaga oczyścić organizm z toksyn i niepożądanych drobnoustrojów. To przyczynia się nie tylko do zwiększenia higieny jamy ustnej, ale też oczyszczenia całego organizmu.


Dla zdrowych dziąseł – brokuły i marchew

To bogate w żelazo i koenzym Q10 warzywo bardzo korzystnie wpływa na przyzębie, chroniąc przed paradontozą. Dziąsła to niesłychanie ważny element stanu zdrowia zębów, gdyż osłaniają ich szyjki. Utrzymane w dobrym stanie, zdecydowanie podnoszą poziom ochrony zębów.

Marchew, dzięki zawartości witaminy A nie tylko wzmacnia dziąsła, ale również mineralizuje zęby. Żucie tego warzywa wzmaga produkcję śliny, która odpowiada za zachowanie należytej równowagi bakteryjnej w jamie ustnej. Ze względu na strukturę, kształt i konsystencję, można ją stosować w ramach dodatkowego szczotkowania zębów po posiłku, np. w ciągu dnia pracy.


Orzechy, nasiona, truskawki i jabłka naturalnie wybielą zęby

Twarde orzechy i pestki sprzyjają ścieraniu plam, które często powstają na powierzchni naszych zębów. Jest to swojego rodzaju peeling uzębienia. Truskawki oraz jabłka usuwają z kolei przebarwienia, skutecznie wybielając nasz uśmiech.


Zdrowe zęby – cukier jest ich śmiertelnym wrogiem

Zbawienny wpływ włączenia do diety opisanych powyżej produktów może zostać zniweczony przez nadmierne spożywanie produktów w mniejszym lub większym stopniu słodzonych. Cukier to główny składnik odżywczy grzybów i bakterii w naszym organizmie. Unikajmy zatem batonów, cukierków, słodkich napojów i chrońmy nasze dzieci uświadamiając im, że słodycze w dużych ilościach są po prostu niebezpieczne. Szczotkowanie zębów jest ważne i przynosi wymierne efekty. Pamiętajmy jednak, że nie da się usunąć cukru z organizmu za pomocą szczoteczki do zębów.