Dodano:

1
Kategoria: Artykuły Porady

Jeżeli pracujesz w biurze i większość czasu spędzasz za biurkiem przed komputerem, to z pewnością znasz uczucie dyskomfortu, a nawet bólu, które pojawia się zwłaszcza w okolicy szyi i pleców. Około 8 godzin spędzonych praktycznie w tej samej pozycji źle wpływa na nasze ciało i samopoczucie. Jednak da się znaleźć na to rozwiązanie, a jest nim trening!


Trening izometryczny za biurkiem

Trening izometryczny to świetny sposób by ćwiczyć praktycznie za biurkiem. Dzięki temu poczujesz się dużo lepiej i łatwiej będzie ci wytrzymać do końca dnia pracy. Poniżej kilka ćwiczeń, każde z nich należy powtórzyć 4-6 razy, a cały trening zajmie ci od 5 do 10 minut:

Wyprostuj się siedząc na krześle, rozprostuj ramiona i zepnij łopatki, napinając mięśnie pleców. Pozostań w tej pozycji przez 5 sek., następnie całkowicie się rozluźnij i powtórz.

Siedząc na krześle, wyprostuj plecy, zrób głęboki wdech i wciągnij brzuch. Zostań w pozycji przez 5 sek. i rozluźnij się, po czym wykonaj ćwiczenie ponownie.

Siedząc na krześle, napnij pośladki i zostań w tej pozycji 5 sekund, po czym rozluźnij się i powtórz.

Połóż ręce na biurko i zacznij mocno naciskać. Wytrzymaj 5 sekund, rozluźnij się i powtórz.

Siedząc na krześle, chwyć dłońmi z obu stron siedzisko i postaraj się w ten sposób podnieść swoje ciało. Zatrzymaj pozycje na 5 sek., rozluźnij się i wykonaj ponownie.

trening w biurze


Trening w biurze – biurowy fitness

Fitness biurowy świetnie działa przeciwko zmęczeniu, problemom z kręgosłupem, poprawia ogólne samopoczucie. Zaletą tego treningu jest to, że wykonując ćwiczenia nikt nie będzie wiedział, co tak naprawdę robisz, a ty uzyskasz zdrowe ciało i jasny umysł.

Ćwiczenie na mięśnie kręgosłupa – siedząc na krześle wyprostuj się, złap się rękami za siedzenie krzesła, głowę trzymaj prosto. Zacznij powoli jeszcze bardziej prostować plecy wypychając klatkę piersiową. Maksymalnie odprowadź barki do tyłu i w dół. Powoli wróć do pozycji wyjściowej i powtórz ćwiczenie kilka razy.

Ćwiczenie na mięśnie kręgosłupa – wyprostuj się siedząc na krześle, nogi lekko rozstawione. Bardzo powoli obróć tułów w prawo, pomagając sobie rękami opierając się o oparcie krzesła i biurka. Powoli wróć do pozycji wyjściowej i zrób to samo na lewą stronę. Ćwiczenie trzeba robić bardzo powoli. Dzięki niemu skutecznie rozciągniesz mięśnie pleców.

Ćwiczenie na mięśnie nóg i brzucha – siedząc na krześle, pochyl tułów lekko do przodu, nogi schowaj pod siedzenie, a ręce oprzyj na biurku. Powoli napnij pośladki, mięśnie nóg i brzucha, przy czym biodra lekko mają się unosić. Jak napięcie będzie maksymalne powoli zacznij wracać do pozycji wyjściowej.

Ćwiczenie na mięśnie brzucha – siądź na krześle, wyprostuj plecy, ręce połóż na biurku, a nogi wyprostuj. Bardzo powoli podnoś nogi maksymalnie do góry i powoli opuszczaj.


Dodatkowa aktywność dla pracujących za biurkiem

Oczywiście najlepiej jeżeli przed pracą lub po pracy, albo w dni wolne od pracy, znajdziesz czas na jakąkolwiek aktywność fizyczną – zajęcia fitness, siłownię, bieganie, basen, trening w domu itp. Jeżeli jest to z jakichś powodów niemożliwe, to i na to można znaleźć jakieś rozwiązanie. Mieszkasz niedaleko pracy? Zacznij chodzić na piechotę, to wpłynie świetnie na serce i wygląd nóg. Jeżeli do pracy jest na tyle daleko, że nie da się na piechotę, to zastanów się, czy istnieje możliwość dojeżdżać tam na rowerze. Jeśli to nie wchodzi w grę, a dojeżdżasz do pracy komunikacją miejską, to zacznij wysiadać kilka przystanków wcześniej, by móc się przespacerować i to samo rób, gdy wracasz do domu. Oprócz tego wchodź wszędzie po schodach, całkowicie zrezygnuj z windy. Wpłynie to pozytywnie na mięśnie pleców, nóg, brzucha, a nawet rąk. W trakcie przerwy obiadowej staraj się znaleźć czas, by wyjść na spacer obok biura. Jeżeli jest taka możliwość, to regularnie rób sobie masaż podczas pracy np. szyi, barków, nadgarstków itp. Staraj się wykorzystywać każdą okazję do wstania od biurka i przejścia się, np. zamiast dzwonić, możesz po prostu podejść do pomieszczenia obok. Świetnym wyjściem będzie zmiana krzesła biurowego na piłkę gimnastyczną. Aby utrzymać się na piłce będziesz musiała wykonać pewny wysiłek, stąd twoje mięśnie cały czas będą wykonywać pracę. Wszystko to poprawi jakość twojego życia i pozytywnie wpłynie na twoje samopoczucie i ciało.

KOMENTARZE

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane

Bardzo mi się podobają te ćwiczenia, bo spędzam po 10h przy biurku. Dbam o jelita debutirem, by mimo tak wielu godzin w pozycji siedzącej dobrze działały. Jednak jeśli chodzi o plecy i mięśnie to słabo było, a teraz zacznę i o nie dbać.

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi