Dodano:

0
Kategoria: Porady

Wakacje, święta, nadgodziny w pracy – czasem dni mijają tak szybko, iż zanim się obejrzymy, wielkimi krokami zbliża się zjazd absolwentów czy inne wydarzenie, na którym chcemy wyglądać perfekcyjnie. Czasem jest już zbyt późno, aby rozpocząć nawet najbardziej katorżniczy trening czy zastosować dietę redukcyjną, więc decydujemy się na szybkie odchudzanie. Dowiedz się, czy takie metody naprawdę działają i jakie wiążą się z nimi zagrożenia.


Szybkie odchudzanie – czy naprawdę przynosi korzyści?

Powody sięgania po ekspresowe metody odchudzania są różne: od braku motywacji do regularnych ćwiczeń, po niepowodzenia w stosowaniu innych diet, czy desperację wynikłą z braku pożądanych efektów wyszczuplających po zastosowaniu innych zabiegów. Część ze sposobów na szybkie odchudzanie faktycznie w krótkim czasie przynosi zauważalne efekty w postaci mniejszego obwodu w pasie czy zgubienia kilku kilogramów, jednakże te pozorne sukcesy nie przybliżają nas do długotrwałego celu, jakim jest trwała redukcja tkanki tłuszczowej, połączona z polepszeniem kondycji i ogólnego stanu zdrowia. Jeśli waga wskazuje kilka kilogramów mniej niż przed „kuracją”, najczęściej jest to związane z odwodnieniem organizmu, a nie realną redukcją tkanki tłuszczowej. Ponadto ekspresowe diety odchudzające najczęściej prowadzą do efektu jo-jo. Kiedy po krótkim okresie katuszy wrócimy do dawnego sposobu odżywiania, zdarza się, iż kilogramy wracają „z nawiązką”. Należy zdawać sobie sprawę, iż wszelkie diety cud obiecujące szybkie odchudzanie nastawione są jedynie na wywołanie określonego efektu marketingowego i nie oferują zbyt wiele poza pustymi obietnicami.

 

Najpopularniejsze sposoby na szybkie odchudzanie

Do najbardziej popularnych metod szybkiego odchudzania należą wszelkiego rodzaju monodiety, polegające na zjadaniu tylko jednego, określonego produktu bądź różnych jego wariacji przez pewien okres (np. pomidorów, ananasa czy kapusty). Takie diety są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia, m.in. z uwagi na ryzyko powstania niedoborów różnych składników odżywczych. Do mniej radykalnych i bardziej skutecznych metod szybkiego odchudzania należą diety niskokaloryczne (do 1000 kcal dziennie), oraz np. niskowęglowodanowa dieta Dukana, zakładająca całkowitą eliminację zbóż, warzyw i owoców oraz jadłospis oparty głównie na mięsie, jajach i nabiale. O ile osoby na diecie Dukana często deklarują spektakularne efekty w odchudzaniu, sięgające kilku kilogramów na tydzień, należy mieć na uwadze, iż tego typu diety nie są przeznaczone do ciągłego stosowania.

 

Tabletki i suplementy na szybkie odchudzanie

Cześć z osób, która pała niechęcią do ćwiczeń fizycznych i zmiany nawyków żywieniowych, sięga po rozwiązanie „w pigułce”. I chociaż nikt nie odkrył jeszcze cudownego leku sprawiającego, iż nasza tkanka tłuszczowa zniknie sama z siebie, wiara w ten mit zdaje się być dość trwała w społeczeństwie, na co wskazują ogromne ilości tabletek i suplementów na odchudzanie. O ile środki zawierające naturalne ekstrakty, np. z afrykańskiego mango czy jagód acai nie powinny wyrządzić spustoszenia w naszym organizmie, jeśli przyjmowane są z umiarem, o tyle niektóre tabletki zawierające nie do końca przebadane syntetyczne składniki mogą być jedynie przyczyną dodatkowych problemów zdrowotnych. Znane i popularne suplementy zawierające naturalne składniki najczęściej nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, ale z uwagi na zawartość witamin i minerałów wpływają na polepszenie ogólnego stanu zdrowia. O ile na zmniejszenie obwodu w biodrach bez zmiany diety i regularnych ćwiczeń raczej nie mamy co liczyć, oprócz drenażu portfela nie powinniśmy się obawiać większych szkód.

szybkie odchudzanie - na pewno bez słodyczy

Z szybkim odchudzaniem wiążą się niebezpieczeństwa

Stosowanie szybkich diet odchudzających najczęściej wiąże się z ryzykiem niedoborów składników odżywczych, rozregulowaniem gospodarki hormonalnej organizmu, zaburzeniami metabolizmu oraz takimi skutkami ubocznymi jak ogólne osłabienie, bóle głowy czy rozdrażnienie. Ponadto, stosowane tego typu diet jest kategorycznie odradzane w przypadku osób prowadzących bardzo aktywny tryb życia czy też sportowców. Zażywanie nieprzebadanych specyfików na odchudzanie może się przyczynić do takich problemów jak nadciśnienie, uszkodzenia wątroby czy dolegliwości ze strony układu pokarmowego (np. biegunki, wymioty czy wzdęcia).


Szybkie odchudzanie – są też alternatywy!

Jeśli czeka nas właśnie wesele przyjaciółki bądź randka z nowo poznanym kolegą z pracy, znacznie lepszą alternatywą od kilku dni głodówki czy popijania podejrzanych mikstur odchudzających jest założenie modelującej bielizny czy też wizyta w salonie kosmetycznym. Dobrze dobrany strój jest w stanie ukryć kilka dodatkowych kilogramów, a odpowiednie zabiegi kosmetyczne poprawią owal twarzy i sprawią, iż będziemy czuły się zadbane, a co za tym idzie – atrakcyjniejsze. Zamiast zamęczać się ekspresowymi dietami odchudzającymi, wybierzmy stopniowe zmiany naszych nawyków żywieniowych i stylu życia – nasz organizm z pewnością odwdzięczy się nam z nawiązką!