Dodano:

3
Kategoria: Artykuły Porady

Tabela kalorii jest niezwykle istotnym narzędziem do planowania swojej codziennej diety. Zyskuje na znaczeniu, szczególnie jeżeli jesteś sportowcem i chcesz zachować odpowiednią wydajność swojego organizmu. Dzięki takiemu zestawieniu łatwiej ci zaplanować poszczególne posiłki, jak również prościej jest stworzyć całodniowy zestaw. Wszystko możesz wyliczyć i opracować.


Tabela kalorii – konstrukcja

Każda tabela kalorii podzielona jest na produkty spożywcze różnego rodzaju. Osobno porównane są ze sobą produkty zbożowe, pieczywo, makarony i kasze. Inną część tabeli stanowią mięso, nabiał, owoce i warzywa. Taki podział pozwala na komponowanie produktów z różnych grup w zależności od zapotrzebowania i smaku. Dieta, także sportowca, nie musi być przecież tylko restrykcyjna. Może też być bardzo smaczna mimo pewnych ograniczeń.

Konstrukcja tabeli kalorii pozwala również na stosowanie swego rodzaju uzupełnień. Jeżeli produkt z jednej grupy będzie bardziej kaloryczny, to wiadomo, że musisz uzupełnić go czymś lżejszym. W drugą stronę podobnie. Jeżeli jeden posiłek będzie zbyt lekki czy produkt będzie zbyt mało kaloryczny, to powinnaś go uzupełnić czymś bardziej wartościowym. Ponieważ dla każdego sportowca – czy to zawodowego, czy amatora – odpowiednia podaż energii ma znaczenie, to tabela jest doskonałym narzędziem wspierania diety.


Jak korzystać z tabeli

Tabela kalorii produktów to zestawienie, którego znaczenie jest w zasadzie wyłącznie informacyjne. Sama tabela nie stworzy dla ciebie jadłospisu. Dlatego warto się dobrze zapoznać z jej treścią, żeby można było z niej odpowiednio i samodzielnie korzystać w codziennym funkcjonowaniu.

tabela kalorii

Przede wszystkim musisz wiedzieć, jakie masz dzienne zapotrzebowanie kaloryczne przy twoim trybie życia, przy uprawianym przez ciebie sporcie. I druga rzecz, powinnaś też wiedzieć, w jakiej fazie swojego życia sportowego jesteś. Inne jest zapotrzebowanie kaloryczne podczas treningów regularnych, inne podczas przygotowania do zawodów i przed samymi zawodami. Musisz mieć tego świadomość, żeby móc prawidłowo zestawiać ze sobą produkty spożywcze.


Tabela kalorii w praktyce

Wszystkie wcześniejsze informacje posłużą w ostatecznym układaniu jadłospisu i komponowaniu poszczególnych posiłków, które nie mogą być bardzo zróżnicowane kalorycznie między sobą. Muszą być zrównoważone. W tabeli znajdujesz konkretny produkt spożywczy, jego gramaturę oraz wartość kaloryczną. Oczywiście wartość dotyczy wskazanej gramatury. Jeżeli planujesz zjeść więcej, to automatycznie większa jest też wartość kaloryczna.

Rozlicz dzienną wartość kaloryczną na liczbę planowanych posiłków. Najlepiej, jeżeli jest ich w ciągu dnia około pięciu. Otrzymujesz w ten sposób średnią wartość jednego posiłku. Dobrze utrzymać zbliżoną podaż kalorii podczas posiłków, wówczas organizm równomiernie pracuje. Następnie skomponuj posiłek, obliczając wartość poszczególnych jego składników – wartościowa porcja jest gotowa.

Pamiętaj, żeby też konsultować swoją dietę z odpowiednio wykształconym w tym kierunku dietetykiem. Jako sportowiec masz bowiem nieco inne wymagania, a twój organizm ma inne zapotrzebowanie energetyczne i produktowe. Dlatego pilnowanie tabeli kalorii jest ważne, ale nie może pozostać bez uzupełnienia profesjonalną konsultacją.

KOMENTARZE

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane

No i gdzie jest ta tabela?

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

a zapowiedziana tabela to gdzie jest ?

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

Tabela kalorii znajduje się na opakowaniu produktu.

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi