Uczucie palenia w żołądku oraz przełyku to po prostu popularna zgaga. Bywa naprawdę uciążliwa, szczególnie dokucza kobietom w ciąży. Na szczęście wiadomo, jakie produkty mogą ją wywoływać, więc można ich unikać w swojej diecie, aby cieszyć się komfortem.
Skąd bierze się zgaga?
Co to jest zgaga? Daje ona specyficzne objawy, które trudno pomylić z czymś innym. Jest ona jednym z objawów refluksu żołądkowego, czyli schorzenia, w którym na wpół przetrawiona treść żołądkowa wraca do przełyku. Refluks jest spowodowany niewydolnością zwieracza przełyku, który u zdrowej osoby powinien zatrzymywać pokarm w żołądku. Zgaga zazwyczaj pojawia się podczas leżenia i bezpośrednio po jedzeniu, czuć palący ból w gardle i w okolicach mostka. Zgaga to przypadłość, której nie można lekceważyć, bo jej skutki bywają niebezpieczne.
Zgaga - leczenie jest konieczne!
Leczenie zgagi jest koniecznością, czasami zalecana jest nawet operacja, chociaż zazwyczaj wystarczy odpowiednia dieta trzymana przez całe życie. Ignorowanie zgagi skończyć się może uszkodzeniami i nadżerkami przewodu pokarmowego, niszczeniem zębów, chwilowym bezgłosem i wieloma innymi problemami. Jeżeli więc zdarzyło ci się odczuwać palenie w przełyku i to uczucie coraz częściej się powtarza, najwyższy czas wybrać się do lekarza!
Czego nie jeść?
Dieta prowadzona w odpowiedni sposób to dobry sposób na pozbycie się zgagi. Zacznijmy od tego, czego należy unikać. Podczas refluksu powinno się przede wszystkim unikać pokarmów, które pobudzają mocno żołądek do pracy i wzmagają produkcję kwasu solnego. Takie produkty to kawa, papryczki, imbir i inne przyprawy. Dodatkowo powinno się unikać produktów, które zawierają spore ilości tłuszczów. Zakazane są słodycze, w tym czekolada. Jeżeli chodzi o napoje, zakazane są jedynie gazowane, gdyż działają one drażniąco na żołądek. Podczas zgagi trzeba unikać alkoholu, który wzmacnia refluks.
Co należy jeść przy zgadze?
Podczas zgagi szczególnie polecana jest kasza jaglana, która uspokoi żołądek. Dodatkowo poleca się ziemniaki, nabiał (szczególnie mleko), selera, chude ryby, indyka i mięso z kurczaka. Podczas refluksu bez problemów można jeść różne warzywa, szczególnie te o zielonym zabarwieniu, jak sałata, papryka, ogórki czy cukinia. Posiłki nie powinny być nadmiernie przyprawione, w zupełności wystarczy odrobina soli i pieprzu.
Domowe sposoby radzenia sobie ze zgagą
Jednym z bardzo polecanych domowych sposobów na zgagę jest picie nasion lnu. Siemię lniane kupić można w wielu sklepach i w prawie każdej aptece. Najlepiej jest wybierać pełne, niemielone ziarno, które zawiera najwięcej składników odżywczych i zachowuje w pełni swoje właściwości. Nasiona wystarczy krótko zagotować, stosując proporcję szklanka wody na łyżkę nasion. Powstanie lekko kleista zawiesina, do której dodać wystarczy odrobinę mleka, soku lub cukru. Siemię lniane ma działanie osłaniające, sprawdza się przy wszystkich schorzeniach żołądka.
Dobre efekty daje także picie naturalnego soku z czarnej porzeczki. Sok z tych owoców działa łagodząco, jest stosowany nie tylko podczas zgagi, ale także w nadżerkach żołądka.
KOMENTARZE