Dodano:

0
Kategoria: Suplementy

Suplementy diety to środki, które spożywa się w celu uzupełnienia codziennej diety. Zwykle preparaty takie zawierają sporą ilość witamin i minerałów. Najczęściej korzystają z nich ci, który są narażeni na niedobory składników odżywczych. Jak działają i czy naprawdę są zdrowe?


Suplementy diety – opinie są podzielone

Generalnie chemiczne suplementy diety mają za zadanie dostarczyć organizmowi wszystkiego, czego mu brakuje. Dzięki temu ciało ma funkcjonować bez zastrzeżeń. Pojedyncza dawka ma szybko i w łatwy sposób uzupełnić niedobory niezbędnych składników. Idea wydaje się być szczytna i właściwa, jednakże w praktyce suplementy zamiast pomóc, mogą szkodzić. Nie można suplementów traktować jak leków. Prawo unijne ustaliło wyraźną granicę między tego rodzaju preparatami. Suplementy nie podlegają tak szczegółowym restrykcjom jak leki. Z tego powodu może zdarzyć się, że między opisem reklamowym a rzeczywistym działaniem jest duża różnica. Odpowiedzialność za jakość konkretnego wyrobu leży tylko na producencie.


Czy suplementy diety są bezpieczne?

Suplementy mają za zadanie jedynie wspomóc organizm. Ich działanie nie jest agresywne. Co prawda, mogą przypominać leki - najczęściej występują w postaci tabletek, kapsułek, pastylek lub saszetek. Nie działają jednak tak silnie jak lekarstwa. Można uznać, że ich stosowanie to tylko uzupełnienie dla innych działań terapeutycznych. Dzięki suplementom można też zapobiegać występowaniu różnych chorób. Ogólnie preparaty te są bezpieczne. Mogą jednak szkodzić, jeśli się je przedawkuje. Trzeba także uważnie łączyć ze sobą wszelkie środki farmakologiczne. Może się okazać, że zestawienie ze sobą pewnego rodzaju tabletek będzie skutkowało chorobą, a nawet zagrożeniem zdrowia lub życia. Witaminy zawarte w tabletkach można o wiele łatwiej przedawkować niż te, które zawarte są w jedzeniu. Pamiętaj, że zdrowa dieta jest zbilansowana.

suplementy diety


Suplementy diety a owoce i warzywa

Nie ulega wątpliwości, że składniki zawarte w pożywieniu łatwiej się przyswajają niż środki chemiczne. Różnorodny jadłospis pozwala także na dotarcie do rozmaitych mikroelementów, które korzystnie oddziałują na zdrowie. Jeśli starasz się, by w twojej diecie znajdowało się wiele produktów, twój organizm ma dostęp do dużej ilości witamin i składników odżywczych. Warto zauważyć, że warzywa i owoce są zawierają substancje, które przedłużają żywotność niektórych witamin. Takiej właściwości nie ma żadna tabletka. Z drugiej strony nie wolno zapominać o tym, że sporo produktów dostępnych w sklepach jest zanieczyszczonych lub przepełnionych chemią. Należy więc z rozwagą dobierać elementy swojego menu.


Dla kogo przeznaczone są suplementy diety?

Suplementy diety są polecane tym osobom, które prowadzą aktywny tryb życia. Po dodatkowe wzmocnienie mogą sięgać np. sportowcy. Tabletki przydadzą się również tym, którzy cierpią na awitaminozę. Do niedoboru witamin i składników mineralnych dochodzi nie tylko ze względu na złą dietę. Na zawartość odpowiednich substancji w organizmie ma wpływ także stres. Najlepiej suplementów używać po chorobie lub wyczerpującym okresie. Gdy poczujesz się lepiej, zastąp tabletki zbilansowaną dietą.