Dodano:

0
Kategoria: Suplementy

Kwas hydroksycytrynowy szturmem zdobywa rynek suplementów diety. Dzieje się tak, ponieważ HCA posiada unikalne właściwości. Preparaty na bazie tego kwasu działają podobnie do najlepszych syntetycznych spalaczy tkanki tłuszczowej. Kwas ten nie wywołuje żadnych skutków ubocznych, a zażywany regularnie może wspierać funkcjonowanie organizmu. Na czym polega działanie kwasu hydroksycytrynowego?

Kwas hydroksycytrynowy – budowa chemiczna i źródła pozyskiwania

Kwas hydroksycytrynowy to organiczny związek chemiczny. Stanowi pochodną kwasu cytrynowego. Jest inhibitorem liazy cytrynianowej. Z tego powodu może ograniczyć dostępność acetylo-CoA służącego do syntezy kwasów tłuszczowych. W publikacjach angielskich kwas hydroksycytrynowy jest określany jako hydroxycitric acid. Z nazwy tej wziął się skrót HCA. Kwasy hydroksycytrynowe występują w roślinach cytrusopodobnych, w tym przede wszystkim w garcynii kambodżańskiej i ketmii szczawiowej. Są to rośliny typowo tropikalne i nie występują na terenie Polski.

Wyróżniono cztery izomery kwasu hydroksycytrynowego. Izomery to związki chemiczne cechujące się dokładnie tę samą budową cząsteczkową. To, co odróżnia je od siebie, to kolejność wiązań, która ma wpływ na ostateczne właściwości poszczególnych związków. Najlepszym izomerem kwasu hydroksycytrynowego jest izomer (-)-. Znajduje się on jedynie w garcynii kambodżańskiej. To właśnie z tego powodu roślina ta jest wykorzystywana w produkcji przemysłowej.

Kwas hydroksycytrynowy – wpływ na proces odchudzania

Kwas hydroksycytrynowy wspomaga odchudzanie na wiele sposobów. Przede wszystkim oddziałuje na tempo procesu lipolizy, czyli spalania i redukcji tkanki tłuszczowej. Ponadto wypływa na ograniczenie łaknienia. Dzięki temu będzie pomocny szczególnie dla sportowców, dla których kontrola wagi ciała jest niezwykle istotna. Również dla osób, które pracują nad wymarzoną sylwetką, ten suplement może okazać się bardzo pomocny.

Jak wygląda to w praktyce? Generalnie, jeśli bilans kaloryczny twojej diety jest dodatni, nadmiar kalorii może być odkładany w postaci zbędnej tkanki tłuszczowej, co sprzyja procesowi lipogenezy. Można go niwelować właśnie za pomocą HCA. Kwas hydroksycytrynowy kieruje zapasy energetyczne na inny szlak metaboliczny. Mowa tu o glikogenezie, czyli produkcji glikogenu. Substancja ta odkłada się w mięśniach i wątrobie, gdzie jest wykorzystywana do prawidłowego funkcjonowania tych narządów.

Kwas hydroksycytrynowy wpływa na intensyfikację transportu kwasów tłuszczowych do mitochondriów. Dzięki temu szybciej powstają związki ketonowe, które mają znaczący wpływ na hamowanie nadmiernego apetytu. Ponadto kwas hydroksycytrynowy wpływa na lepsze wykorzystanie węglowodanów. Dostarczane do organizmu cukry są bardzo szybko spalane. Organizm nie zdąży ich odłożyć w postaci tłuszczu.

Podejrzewa się, że kwas hydroksycytrynowy może wzmacniać termogenezę. Intensyfikacja tego procesu będzie skutkowało zwiększeniem temperatury ciała, co przełoży się na sprawniejsze spalenie nadmiernej tkanki tłuszczowej. Warto wspomnieć, że spalacze tkanki tłuszczowej bardzo często opierają swoje działanie na nasileniu produkcji ciepła. HCA robi to w sposób naturalny i bezpieczny dla organizmu.

Kwas hydroksycytrynowy – inne właściwości HCA

Należy wspomnieć o tym, że kwas hydroksycytrynowy może sprawdzić się u osób, które walczą z miażdżycą lub są tą chorobą zagrożone. HCA skutecznie obniża bowiem poziom złego cholesterolu. Według wyników przeprowadzonych badań regularne stosowanie kwasu hydroksycytrynowego przez 8 tygodni spowodowało, że poziom cholesterolu w grupie badanych obniżył się nawet o 18%. Co więcej, znacznie obniżyło się także stężenie trójglicerydów. Kwas hydroksycytrynowy może również przyczyniać się do regulacji ciśnienia krwi. Należy zaznaczyć, że taki sam efekt występuje w sytuacji, gdy nasza masa ciała ulega zredukowaniu. Osoby, które przeszły na dietę redukcyjną, bardzo często mówią o obniżonym ciśnieniu krwi.

Kwas hydroksycytrynowy może okazać się pomocny w zaburzeniach nastroju. Dzięki niemu zwiększa się bowiem produkcja serotoniny. Tzw. hormon szczęścia jest niezbędny dla organizmu. Jego spadek przyczynia się nie tylko do pogorszenia samopoczucia, ale także do problemów z koncentracją i zasypianiem. Zażywanie kwasu hydroksycytrynowego może więc znacznie poprawić nastrój.

Kwas hydroksycytrynowy – dawkowanie

Kwas hydroksycytrynowy wpływa na obniżenie apetytu. Z tego powodu należy go przyjmować przed posiłkiem. Jeżeli połkniesz kapsułkę na pół godziny przed obiadem, może to spowodować, że zjesz mniejszą porcję niż zazwyczaj. Tym sposobem dzienny bilans energetyczny może być o wiele mniejszy. Pamiętaj, że HCA należy popijać wodą. Nie używaj do tego celu alkoholu! Zarówno wysokoprocentowe trunki, jak i dieta bogata w cukry i tłuszcze znacznie obniżają efektywność działania kwasu hydroksycytrynowego.

Póki co zalecana dzienna dawka kwasu hydroksycytrynowego nie została ustalona. Powszechnie uznaje się jednak, że nie należy przekraczać porcji zalecanej przez producenta. Podczas zakupów zwracaj uwagę na ofertę sprawdzonych producentów.

Kwas hydroksycytrynowy – skutki uboczne

Nie odnotowuje się skutków ubocznych po spożyciu kwasu hydroksycytrynowego. Nieliczne przypadki zgłaszanych dolegliwości dotyczyły bólów brzucha. Istnieje jednak szereg badań świadczących o tym, że zażywanie kwasu hydroksycytrynowego nawet przez długi czas nie szkodzi zdrowiu. Wręcz przeciwnie – dzięki HCA poprawia się metabolizm, lepiej działa układ krwionośny, wzrasta poziom energii.

Kwas hydroksycytrynowy – podsumowanie

Kwas hydroksycytrynowy ma wiele zalet. Do najważniejszych trzeba jednak zaliczyć takie jak:

– wsparcie procesu redukcji masy ciała,

– ograniczenie łaknienia,

– kierowanie zapasów energetycznych na inny szlak metaboliczny,

– obniżenie poziomu złego cholesterolu i trójglicerydów,

– utrzymanie odpowiedniego poziomu serotoniny.

Działanie kwasu hydroksycytrynowego można wzmocnić za pomocą ćwiczeń fizycznych. U osób aktywnych przyjmujących HCA zauważono szybką redukcję tkanki tłuszczowej. Ponadto kwas hydroksycytrynowy może być łączony z innymi związkami znanymi z odchudzających właściwości. Mowa tu np. o zielonej kawie, bioperynie lub kapsaicynie.

Kwas hydroksycytrynowy nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży, matki karmiące, a także dzieci. W celu osiągnięcia zamierzonych rezultatów należy przestrzegać zaleceń producenta dotyczących dawkowania produktu.