Dodano:

0
Kategoria: Suplementy

Trening zarówno siłowy, jak i wytrzymałościowy, amatorski i zawodowy, stanowi spore wyzwanie dla organizmu. Bez wątpienia jest to rodzaj pozytywnej mobilizacji całego ciała, która prowadzi ostatecznie do aktywowania nie tylko układu ruchu, ale także układu sercowo-naczyniowego, hormonalnego, odpornościowego czy nerwowego. Twoim zadaniem jest dać z siebie wszystko na treningu, a także stworzyć własnemu organizmowi optymalne warunki do wzmożonej pracy. Zadbaj zatem o zbilansowaną dietę i suplementację. A jeśli już jesteśmy przy temacie suplementów w sporcie – jednym z najważniejszych preparatów są aminokwasy rozgałęzione BCAA. Potrzeba suplementacji BCAA, jak zaraz się przekonasz, jest bezsporna. Pozostaje jedynie wybrać dobry jakościowo preparat. Przedstawiając ranking 5 najlepszych suplementów BCAA na rynku, podpowiemy, jak to zrobić.

BCAA – to naprawdę działa!

Pod pojęciem BCAA kryją się aminokwasy rozgałęzione (branched chain amino acids), czyli aminokwasy z charakterystycznym łańcuchem bocznym. Taka budowa warunkuje nieco inną aktywność biologiczną BCAA. Po pierwsze są to aminokwasy egzogenne, czyli takie, które mogą być dostarczone do organizmu jedynie z zewnątrz, gdyż nie zachodzi ich endogenna synteza. Po drugie aminokwasy rozgałęzione w przeciwieństwie do pozostałych aminokwasów nie podlegają metabolizmowi w wątrobie, a docierają bezpośrednio do mięśni. I to wyjaśnia ich kluczowe znaczenie we wspomaganiu mięśni podczas treningu.

Aminokwasy BCAA to leucyna, izoleucyna i walina. Można dostarczyć pewne ich ilości w diecie, ale zazwyczaj są one niewystarczające – zwłaszcza dla osób trenujących, które wykazują znacznie większe zapotrzebowanie na BCAA. Właśnie dlatego konieczna jest suplementacja BCAA w celu wsparcia każdej aktywności fizycznej. Co można zyskać w ten sposób?

Leucyna to aminokwas warunkujący procesy wzrostu w organizmie, a zatem nasilający syntezę białek mięśniowych. Działa anabolicznie i antykatabolicznie oraz wspomaga regenerację mięśniową. Izoleucyna stabilizuje poziom glukozy we krwi, co zapewnia optimum energetyczne podczas treningu. Natomiast walina odpowiada za regulowanie metabolizmu węglowodanów oraz wytwarzanie energii w mięśniach. Te trzy aminokwasy tworzą zatem doskonałe wsparcie dla mięśni zarówno w trakcie treningu, jak i w okresie pozatreningowym, ponieważ zapobiegają rozpadowi białek mięśniowych, co skutkuje pozyskiwaniem energii i zwiększaniem wydajności mięśni. Ich działanie anaboliczne zapewnia wtedy pożądaną regenerację mięśni poprzez kompensacyjną naprawę mikrouszkodzeń włókien powstałych podczas treningu. Porcja BCAA zażyta przed treningiem i po nim to konieczność. A jak wybrać najlepszy preparat?

Ranking suplementów zawierających BCAA – top 5

Oto pięć najwyżej ocenianych preparatów, które dostarczają aminokwasów rozgałęzionych BCAA.

Miejsce 1 – Rocket BCAA
Miejsce 2 – AMINOx
Miejsce 3 – Xtend SciVation
Miejsce 4 – BCAA 3:1:2 MusclePharm
Miejsce 5 – BCAA Optimum Nutrition

Rocket BCAA – absolutny numer 1!

Rocket Nutrition to uznana marka suplementów sportowych cechująca się doskonałą jakością preparatów. Nowoczesna linia produkcyjna, liczne kontrole jakości, badania laboratoryjne oraz współpraca z ekspertami i sportowcami owocują powstaniem suplementów o doskonałej przyswajalności i bardzo szybkim działaniu. Nie inaczej jest w przypadku aminokwasów rozgałęzionych Rocket BCAA, które zapewniają doskonałe wsparcie mięśni podczas treningu. Porcja suplementu dostarcza 10 g BCAA, 4 g glutaminy oraz 3,8 g tauryny. Dodatek tych dwóch ostatnich aminokwasów zapewnia utrzymanie stałego pH w mięśniach oraz ogranicza powstanie dwóch dotkliwych konsekwencji treningu – zakwasów oraz DOMSów, czyli opóźnionej bolesności mięśniowej.

Kolejnym cennym składnikiem preparatu Rocket BCAA jest ekstrakt z różeńca górskiego określanego mianem adaptogenu. Wyciąg z tej rośliny stanowi doskonałe źródło antyutleniaczy, a tym samym zwiększa wytrzymałości organizmu na stres i wysiłek fizyczny. Preparat Rocket BCAA wyróżnia nie tylko bogaty skład, ale także doskonała bioprzyswajalność substancji czynnych, co zapewnia bardzo szybkie działanie. Spodziewaj się większej wydolności mięśni na treningu i zauważalnie szybszego przyrostu masy mięśniowej.

AMINOx – bogaty zestaw aminokwasów egzogennych

Preparat AMINOx firmy BSN dostarcza optymalnych ilości aminokwasów rozgałęzionych BCAA w dawce wynoszącej 10 g. Ponadto stanowi doskonałe źródło innych egzogennych aminokwasów, zwłaszcza cytruliny. W tym suplemencie znajdziesz zatem walinę, leucynę, izoleucynę, cytrulinę, alaninę, argininę, taurynę, a także witaminę B6 i D. Taki skład, skomponowany w bardzo przemyślany sposób, zapewnia skuteczne wsparcie mięśni w trakcie i po treningu.

AMINOx zapewnia doskonałe dotlenienie mięśni podczas treningu, a zatem ich odżywienie, a także dostarczenie optymalnych ilości substratów energetycznych. Działanie preparatu na białka mięśniowe jest dwutorowe – zabezpiecza je przed katabolizmem podczas wysiłku i wspomaga ich syntezę w okresie regeneracji. Brak dodatku cukru i doskonały smak zapewniają świetną jakość preparatu i nienaganne doznania smakowe.

Xtend SciVation – moc pięciu aminokwasów

SciVation Xtend to suplement zawierający nie tylko standardowo stosowane BCAA, czyli walinę, leucynę i izoleucynę, ale także cytrulinę oraz glutaminę. Tak starannie skomponowany skład zapewnia wielotorowe działanie w okresie okołotreningowym oraz w czasie regeneracji, między innymi:
– ochronę antykataboliczną w wyniku obniżenia poziomu kortyzolu oraz ograniczenia wykorzystania białek mięśniowych podczas wysiłku;
– wzrost poziomu hormonu wzrostu we krwi;
– działanie anaboliczne poprzez aktywację syntezy białek mięśniowych po treningu;
– przyspieszenie regeneracji oraz przyrostu masy mięśniowej.

Dzięki temu sprostasz trudom każdego wysiłku i unikniesz przetrenowania, zapewniając mięśniom najlepszą regenerację.

BCAA 3:1:2 MusclePharm – opatentowane proporcje BCAA

W preparacie BCAA 3:1:2 zastosowano opatentowaną formułę BCAA, która zapewnia przewagę leucyny nad pozostałymi aminokwasami rozgałęzionymi, co przekłada się na jeszcze skuteczniejszą regenerację. Produkt jest doskonale przyswajany przez mięśnie, co powoduje, że działanie preparatu BCAA 3:1:2 odczujesz zaraz po zażyciu oraz w trakcie realizacji swojego planu treningowego.

BCAA Optimum Nutrition

Jeśli zamiast powszechnie dostępnych suplementów BCAA występujących w formie proszku do rozpuszczania preferujesz wygodne do stosowania tabletki – sięgnij po BCAA Optimum Nutrition. Natychmiastowo dostarczysz swoim mięśniom nie tylko 10 g BCAA, ale także ważnego dla każdego sportowca magnezu.

Czy trening bez BCAA okaże się skuteczny?

Co stanie się, gdy podczas regularnych treningów nie będziesz przyjmował aminokwasów rozgałęzionych? Kilka rzeczy, po pierwsze twoje mięśnie szybciej wyczerpią zapasy glikogenu i zaczną czerpać energię ze zdegradowanych białek mięśniowych. Suplementacja BCAA dostarcza aminokwasów z zewnątrz, co chroni mięśnie przed procesami katabolicznymi. Po drugie twoje mięśnie szybciej się zmęczą i pojawią się zakwasy. Natomiast po treningu nie zregenerują się w wystarczający stopniu, co spowolni rozbudowę masy mięśniowej i szybko doprowadzi do przetrenowania. Suplementacja BCAA zapewni regenerację mięśni wystarczającą do tego, aby na kolejnym treningu dać z siebie jeszcze więcej niż na poprzednim.

Ranking został przygotowany na podstawie najlepiej sprzedających się produktów.