Dodano:

0
Kategoria: Trening

Dzięki treningom crossfit skakanka przeżywa swój renesans; z podwórkowego, dziecięcego gadżetu małych dziewczynek zamieniła się w popularny przyrząd treningowy, po który z powodzeniem sięgają również umięśnieni faceci. Przekonaj się, że warto skakać!


Korzyści z treningu ze skakanką

Trening ze skakanką to świetne funkcjonalne ćwiczenia wielostawowe, które angażują praktycznie całe ciało. Kiedy ty skaczesz, pracują m.in. mięśnie twoich ramion, pośladków, łydek czy ud, a także mięśnie brzucha. Skakanie na skakance to świetna alternatywa dla nudnych ćwiczeń aerobowych; spalasz kalorie, poprawiasz koordynację ruchów, polepszasz kondycję i wysmuklasz sylwetkę, a do tego dobrze się bawisz! Skakanka nie jest droga i łatwo spakować ją do plecaka czy torby, więc równie dobrze możesz skakać tak w domu, jak i na świeżym powietrzu.


Skakanka – jaką wybrać?

W sklepach sportowych dostępnych jest wiele skakanek dla dorosłych. Jedną z głównych różnic między nimi jest waga – cięższe skakanki obracają się wolniej, przez co przeznaczone są głównie dla początkujących. Jeśli jesteś „skakaczką” ze stażem, możesz sięgnąć po ultralekkie i superszybkie typy. Dobierając skakankę dla siebie, pamiętaj również o jej odpowiedniej długości: końce skakanki powinny sięgać ci mniej więcej do pach, kiedy staniesz na jej środku. Jeśli jesteś początkująca, mogą być nawet dłuższe; im krótsza skakanka, tym szybciej musisz nią kręcić.

trening ze skakanką daje wiele radości

Podwójne skoki na skakance i inne modyfikacje

O ile w pierwszych dniach tradycyjne skakanie może dać nam sporo frajdy i nieźle zmęczyć, warto urozmaicić trening i systematycznie go utrudniać. Jeśli bez większych problemów skaczemy już kilkanaście minut szybkim tempem, czas na naukę zaawansowanych, podwójnych skoków, podczas których zataczamy skakanką dwa pełne koła, a nie tylko jedno. Ich opanowanie może zająć nam chwilę, ale naprawdę warto! Na początek spróbujmy skakać nieco wyżej, tak aby wydłużyć fazę, w której znajdujemy się w powietrzu i szybko pracujmy rękoma, aby zdążyć w tym czasie z dwoma pełnymi obrotami.

Oprócz „zwykłych” podskoków, warto próbować również innych typów skoków: na jednej nodze, pajacyków (rozszerzając i łącząc nogi) czy też skacząc z boku na bok w jednej linii.


Jak skakać, aby efektywnie spalać tkankę tłuszczową?

Po pierwsze: czas. Skakanie przez okrągły miesiąc jedynie kilka minut dziennie nie przyniesie wymiernych efektów. Istotny jest stały i systematyczny progres, na początku jedynie długości samego skakania, a następnie modyfikowania poziomu trudności, tak aby skakanie było dla nas wyzwaniem. W dłuższej perspektywie nawet godzinne, „zwykłe” skakanie, które w żaden sposób nas nie zmęczy – również nie da niesamowitych rezultatów. Aby nasz trening na skakance przyniósł efekty w postaci utraty zbędnych kilogramów, powinien być przede wszystkim regularny, odpowiednio intensywny i wynosić minimum 30–40 minut.
Pamiętaj o prawidłowej pozycji podczas skakania; powinnaś być wyprostowana, patrzeć przed siebie i unikać robienia przeprostów w kolanach. Trzymaj ręce blisko ciała; ruch skakanką powinien pochodzić z twoich nadgarstków, a stopy miękko lądować na śródstopiu.