Czy kobieta powinna uczęszczać na siłownię? Jak wygląda trening siłowy dla kobiet? Czy jednak powinnyśmy trenować w domu, wykonywać tylko treningi aerobowe lub korzystać jedynie z grupowych zajęć fitness? Odpowiedź wydaje się prosta – trening siłowy wykonywany z obciążeniem również przynosi nam wiele korzyści i warto odważyć się i pójść na siłownię w celu poprawy swojej sylwetki.
Trening siłowy dla kobiet – mity
Treningi na siłowni wręcz obrosły w szereg „faktów” nie mających nic wspólnego z prawdą. Oto kilka najbardziej popularnych z nich:
#Mit nr 1 – Będę wyglądała jak facet – prawda jest taka, że absolutnie tobie to nie grozi. Jeżeli nie będziesz wykonywała treningów o wysokiej intensywności i częstotliwości i brała odpowiednich suplementów i anabolików powodujących rozrost tkanki mięśniowej – to nigdy nie będziesz miała mięśni jak zawodowe kulturystki. Powodem jest chociażby to, iż kobiety mają zbyt niski poziom testosteronu. A bez użycia sterydów on nie wzrośnie.
#Mit nr 2 – Mój tłuszcz zamieni się w mięśnie – nic bardziej mylnego. Są kobiety, które uważają, że jak będą ćwiczyć siłowo, to tłuszcz przeistoczy się w mięśnie i będą one ogromne. Nigdy do tego nie dojdzie, chociażby z tego względu, że tkanka mięśniowa i tkanka tłuszczowa składają się z różnych komórek. Natomiast rozwój tkanki mięśniowej znacznie przyśpieszy spalanie tłuszczowej.
#Mit nr 3 – Na pewno zrobię sobie krzywdę – trening siłowy nie równa się obowiązkowej kontuzji. Jeżeli tylko dobierzesz trening do swoich możliwości i nauczysz się poprawnie wykonywać ćwiczenia oraz będziesz się trzymała z góry określonych zasad, to zupełnie nic złego ci się nie stanie.
#Mit nr 4 – Nie mogę wykonywać takich samych ćwiczeń jak mężczyźni – a to niby dlaczego? Tak samo jak mężczyźni musisz ćwiczyć wszystkie partie mięśniowe. Ćwiczenia powinny wyglądać dokładnie tak samo – ta sama technika, te same przyrządy treningowe. Jedyna rzecz, którą różni się trening siłowy kobiet od treningu mężczyzn, to fakt, że zazwyczaj obciążenia są mniejsze, a trening dolnej połowy ciała jest bardziej intensywny w przypadku kobiet, ponieważ tam u nas odkłada się większość tkanki tłuszczowej.
Trening siłowy dla kobiet – korzyści
Korzyści z ćwiczeń na siłowni jest cała masa, m.in.:
- piękna, wysportowana sylwetka;
- utrata zbędnych kilogramów;
- jędrna skóra;
- mocne kości, mniejsze ryzyko osteoporozy;
- zmniejszenie bólów w kręgosłupie dzięki mocnym mięśniom;
- polepszenie stanu stawów;
- polepszenie samopoczucia;
- zmniejszenie stresu;
- zwiększenie koordynacji mięśniowej;
- mniejsze narażenie na urazy i kontuzje podczas codziennych czynności.
Trening siłowy dla kobiet – jak zacząć?
Aby rozpocząć, musisz znaleźć odpowiednią dla siebie siłownię. Jeżeli z jakichś powodów nie chcesz ćwiczyć razem z mężczyznami, wybierz siłownię, gdzie chodzą wyłącznie kobiety. Następnie określ swój cel treningowy i poszukaj odpowiedniego programu dla osoby początkującej lub zwróć się z tym do trenera personalnego. Gdy już znajdziesz się na siłowni z ustalonym programem, poproś instruktora o naukę wykonywania ćwiczeń poprawnie technicznie. Na początku będziesz na każdej jednostce treningowej wykonywała tzw. trening stacyjny, czyli taki, który zaangażuje wszystkie partie mięśniowe – mięśni pleców, klatki piersiowej, barków, ramion, brzucha i nóg. Początkowo wystarczy, że będziesz ćwiczyła 2 razy w tygodniu. W miarę zaawansowania twój program treningowy powinien ulegać modyfikacjom zarówno pod kątem wykonywanych ćwiczeń, stosowanego obciążenia, liczby powtórzeń, jak i częstotliwości treningów.
Plan dla początkujących kobiet
Poniższy program jest dedykowany kobietom rozpoczynającym dopiero swoją przygodę na siłowni. Zawiera po jednym ćwiczeniu na każdą grupę mięśniową. Zaleca się wykonywanie go minimum 2 razy w tygodniu. Każde ćwiczenie wykonuj w 3 seriach po ok. 15 powtórzeń w każdej z odpowiednio dobranym obciążeniem. Ma to na celu przyzwyczajenie mięśni do wysiłku.
Plecy – ściąganie drążka do karku na wyciągu pionowym;
Klatka – wyciskanie na maszynie typu hammer;
Barki – wyciskanie na maszynie typu hammer lub wznosy ramion ze sztangielkami na boki;
Bicepsy – zginanie przedramion z użyciem wyciągu dolnego;
Tricepsy – wyprosty przedramion z użyciem wyciągu górnego;
Brzuch – wznosy kolan w leżeniu na ławce poziomej;
Nogi – mięsień czworogłowy uda – wyprosty nóg na krzesełku;
Nogi – mięsień dwugłowy uda – zginanie podudzi na maszynie na leżąco.
KOMENTARZE
wszystko ładnie pięknie a i taknie każdy na wszystko sobie może pozwolić. moją uwage przykuły tabsy iqgreen, które i bez ćwiczeń i diety są skuteczne choć oczywiście warto to połączyć bo potęguje efekt odchudzania. ja bym chciała nawet ćwiczyć gdyby nie to, że moje stawy są chore i baaardzo wymagające jeśli chodzi o dobrze działące na nie ćwiczenia.