Dodano:

0
Kategoria: Artykuły Trening

Życie mija nam w ciągłym biegu. Jesteśmy narażone na różne sytuacje stresowe, a to z powodu pracy, rodziny, chronicznego braku wolnego czasu itp. Stres niestety jest przyczyną wielu chorób i trzeba przede wszystkim nauczyć się sobie z nim radzić. Jednym ze sposobów jest właśnie trening relaksacyjny.


Trening relaksacyjny – co to jest?

Relaksacja najprościej oznacza odprężenie. Trening relaksacyjny skierowany jest na samodzielne łagodzenie stresu, na pozbywanie się napięcia emocjonalnego, na likwidowanie przemęczenia. Pomaga przywrócić prawidłowe funkcjonowanie organizmu, zwiększa zdolność do wykonywania wysiłków psychofizycznych, zapobiega wystąpieniu różnych chorób, spowodowanych stresem. Wszystko to za sprawą odpowiednio dobranych ćwiczeń powodujących odprężenie i odzyskanie spokoju wewnętrznego. Do treningu zaliczamy ćwiczenia skierowane na rozluźnienie mięśni, które wywołują m.in. uczucia ciężkości i ciepła oraz ćwiczenia uspakajające, które rozpraszają negatywne myśli.

W celu osiągnięcia stanu odprężenia najczęściej stosuje się takie metody jak neuromięśniowa relaksacja, trening autogenny, medytacje itp.

Trening relaksacyjny może być wykonywany zarówno w grupie, jak i samodzielnie. Ćwiczenia powinny odbywać się w dogodnym dla ciebie miejscu, pomieszczenie musi być zaciemnione i ciepłe. Podczas treningu najlepiej przyjąć pozycję leżącą, na plecach, na czymś co zapewni ci maksimum komfortu.

trening relaksacyjny

 

Trening relaksacyjny Schultza

Trening autogenny Schultza jest jednym z rodzajów treningu rekreacyjnego mającego na celu przywrócenie równowagi w organizmie, w którym powstały zaburzenia na skutek stresu. Głównym elementem jest technika relaksacji mięśniowej, autohipnoza i samokształcenie.

Trening autogeny dzieli się na dwa stopnie. Niższy stopień polega na autohipnozie podczas stanu relaksacji, a wyższy na hipnotycznym transie.

Treningi są wykonywane 3-4 razy w tygodniu. Na początku trwają około 15 min., później stopniowo należy zwiększać czas pojedynczego treningu, aż dochodzimy do 30 min. Autogenny trening składa się z 6 ćwiczeń, które są wykonywane w pozycji siedzącej, leżącej lub tzw. „na woźnicę”.

Podczas wykonywania pierwszego ćwiczenia powinnaś poczuć uczucie ciężkości, w trakcie drugiego uczucie ciepła. Ćwiczenie trzecie jest skierowane na regulacje rytmu serca, a czwarte na uspokojenie oddechu. Piąte ma wpływ na narządy jamy brzusznej, a ostatnie wywołuje uczucie chłodu w okolicach czoła. Wszystkie te ćwiczenia należą do niższego stopnia treningu i przede wszystkim wpływają na autonomiczny układ nerwowy oraz na wszystkie wegetatywno-trzewne funkcje organizmu.

Stopień wyższy ma na celu trening wyobraźni poprzez wizualizacje. Składa się z 7 ćwiczeń opartych na medytacjach na określonym kolorze, obrazie, abstrakcyjnym pomyśle, stanie emocjonalnym, na człowieku. Wszystko to pomaga wprowadzić stan spokoju psychofizycznego i pozytywnie wpływa na radzenie ze stresem.


Trening relaksacyjny Jacobsona

Trening relaksacyjny Jacobsona, a dokładnie trening progresywnego relaksu mięśni, polega na wykonywaniu ćwiczeń, które uczą kontroli nad mięśniami poprzez ich napinanie i rozluźnianie. Przede wszystkim ma to na celu zmniejszenie następstw sytuacji stresowych. Relaksacja dzieli się na dwie fazy. Pierwsza polega na skupianiu się na pojedynczych grupach mięśniowych i napinaniu ich, a druga na napinaniu jednej grupy mięśni podczas gdy inne muszą pozostać w stanie rozluźnienia. Trening pozwala na zmniejszenie ogólnego niepokoju, potrafi obniżyć stres związany z fobiami, zdecydowanie zmniejsza częstość i długość trwania ataków paniki, polepsza koncentrację, uczy kontrolować emocje i nastrój, poprawia pracę narządów wewnętrznych i zwiększa kontrolę nad ciałem. Powinien być wykonywany minimum 3 razy w tygodniu. Początkujące osoby wykonują go w pozycji leżącej, w miarę zaawansowania przechodzą w pozycję siedzącą, aż do wykonywania relaksacji podczas jakiejś innej czynności.