Dodano:

2
Kategoria: Trening

Zumba to jedno z najbardziej popularnych zajęć rekreacyjnych w centrach fitness. Świetnie bawi, odpręża i do tego pomaga nam poprawić ogólną kondycję fizyczną. Czy jednak zumba jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli chcemy stracić dodatkowe kilogramy?


Na czym polegają zajęcia fitness typu zumba?

Zumba to dynamiczne, taneczne zajęcia fitness, powstałe ze skrzyżowania aerobiku z rytmami latino. Kroki zumby nie są zbyt skomplikowane, a ich nauka nie rodzi frustracji, więc nawet początkujący są w stanie szybko złapać podstawy i cieszyć się ze wspólnego treningu.
Zgodnie z regułami treningu typu zumba, poprawność techniczna wykonywanych układów choreograficznych nie jest najważniejsza; liczy się przede wszystkim dobra zabawa i spora dawka ruchu. Obecnie można spotkać się z wieloma odmianami zumby, takimi jak zumba gold (mniej intensywna forma, przeznaczona dla seniorów i osób o znacznej nadwadze) czy zumba toning (z dodatkowymi obciążeniami, np. w postaci hantelków).

zumba daje wiele radości

Korzyści z zajęć fitness typu zumba

Dzięki zajęciom zumby nie tylko zrelaksujesz się i podniesiesz poziom endorfin, ale również popracujesz nad koordynacją ruchów, stabilizacją ciała oraz poprawą ogólnej kondycji fizycznej. W czasie treningu aktywowanych jest wiele grup mięśniowych, poprawia się również jędrność i napięcie skóry. Wysiłek podczas zajęć powoduje także, iż spalasz spore ilości kalorii, co może przyczynić się do redukcji tkanki tłuszczowej.

Jedną z niewątpliwych zalet zumby jest to, iż przyciąga do siebie osoby w różnym wieku i o różnym poziomie wytrenowania, często takie, które wcześniej nie lubiły ćwiczeń. Nierzadko jest to również pierwszy kontakt z fitnessem kobiet w wieku średnim, uprzedzonych do nudnego ich zdaniem biegania czy treningu na siłowni, wśród maszyn i sztang.


Czy to dobry pomysł na odchudzanie?

Jeśli mamy do czynienia z osobą, której jedyną aktywnością fizyczną jest zumba, z pewnością przyniesie więcej korzyści (również związanych z utratą części zbędnych kilogramów) niż brak jakiejkolwiek aktywności. W przypadku osób prowadzących dotychczas siedzący tryb życia, praktycznie każda, bezpieczna forma ruchu będzie zbawienna dla ich kondycji i zdrowia.
Jednakże u tych amatorek fitnessu, które ćwiczą już jakiś czas, taka forma zajęć po okresie adaptacji organizmu nie wystarczy, aby zauważyć dalszy progres. Często po utracie pierwszych kilogramów waga ciała ulega stabilizacji, organizm przyzwyczaja się do wysiłku, a języczek wagi ani myśli spadać w dół, szczególnie jeśli nasze niezdrowe nawyki żywieniowe i źle zbilansowana dieta nie uległy zmianie. Po kilku miesiącach przygody z zumbą, nawet przy początkowo zadowalających efektach, jeśli dalej chcemy efektywnie schudnąć, a do tego zwiększyć stosunek tkanki mięśniowej do tkanki tłuszczowej i wyraźniej wymodelować sylwetkę, zajęcia zumby mogą okazać się niewystarczające.


Z czym łączyć zumbę, by osiągnąć najlepsze efekty

Jeśli naprawdę lubimy zumbę, nie ma potrzeby, aby całkowicie z niej rezygnować na koszt innych zajęć, które będą bardziej skuteczne w walce z dodatkowymi kilogramami. Ważne, aby zajęcia zumby przeplatać również inną aktywnością fizyczną, np. treningiem interwałowym HIIT czy ćwiczeniami siłowymi, które zwiększą nasze szanse w walce z niechcianymi kilogramami, a do tego ładnie wymodelują sylwetkę oraz wzmocnią mięśnie. Ponadto, aby osiągnąć zadowalające wyniki odchudzania, nie możemy również zapominać o dobrze zbilansowanej, zdrowej diecie.

KOMENTARZE

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane

Super artykuł. U nas w Royal Dance Center, gdzie chodzę na zajęcia z Zumby też dużo dziewczyn chwali się efektami, od kiedy tańczą - świetna zabawa do tego coś pożytecznego dla ciała :)

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

Chodzę na zumbe od ok roku (zajęcia w Champion Gym w Toruniu) różnica jest ogromna w mojej wadze, sylwetce i kondycji, te zajęcia pozwalają spalić dużo kalorii i pięknie wyrzeźbić ciało :)

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi