Dodano:

2
Kategoria: Uroda

Gładkie ciało bez zbędnego owłosienia to dla wielu z nas standard i oczywistość. Niestety – droga do ciała pozbawionego niechcianych włosków jest dość wyboista i często bolesna. Coraz większą popularnością cieszy się fotodepilacja. Jakie są zalety tego zabiegu i czy warto go wykonać?


Fotodepilacja – co to takiego?

Fotodepilacja to tak naprawdę jedna z metod epilacji, czyli trwałego uszkodzenia tej części włosa, która odpowiedzialna jest za jego wzrost. Wyróżniamy dwa rodzaje fotodepilacji, czyli epilacji światłem: fotodepilację laserową oraz fotodepilację metodą IPL. Pierwsza metoda depilacji laserowej polega na wykorzystaniu światła o jednym kolorze i jednej długości fali świetlnej; w metodzie IPL można dostosować długość fal świetlnych dostosowaną do potrzeb danego obszaru skóry. Depilacja laserowa jest bardziej skuteczna od metody IPL – pozwala pozbyć się zbędnego owłosienia na dobre, a jej efekty są długotrwałe. W przeciwieństwie do fotodepilacji metodą IPL jest jednak też bardziej bolesna.


Fotodepilacja – plusy

Fotodepilacja pozwala zapomnieć o kremach do golenia, maszynkach i depilatorach. Jej efekty są trwałe, a do uzyskania zadowalającej redukcji owłosienia wystarczy już kilka zabiegów (w zależności od części ciała, grubości włosa i gęstości owłosienia: przeważnie od 3 do 6). Dzięki metodzie IPL długość fal może być dostosowana w zależności od potrzeb danej skóry, co poprawia efektywność i bezpieczeństwo zabiegu. Fotodepilacja może być wykonywana praktycznie na całym ciele, również we wrażliwych okolicach bikini czy pach.

fotodepilacja daje trwałe efekty

Minusy fotodepilacji

Niestety fotodepilacja laserem jest zabiegiem dość nieprzyjemnym i w zależności od progu bólowego danej osoby – również bolesnym. Zarówno przed zabiegiem, jak i po nim (co najmniej 30 dni) należy zrezygnować z opalania na słońcu i w solarium. W niektórych przypadkach fotodepilacja może powodować podrażnienia, zaczerwienienia i wrastanie włosków. Fotodepilacja może być nieskuteczna u blondynek i osób rudych – im jaśniejszy i cieńszy włos, tym trudniej go usunąć. Ponadto pomiędzy zabiegami należy zachować obowiązkowo kilkutygodniowy odstęp. Z uwagi na to, iż każdorazowo usuwane są jedynie włoski w fazie wzrostu, aby osiągnąć redukcję rzędu 90%, należy skorzystać co najmniej z 3 zabiegów. Mniej więcej raz na rok czekają nas również zabiegi „przypominające” i podtrzymujące rezultaty. Na trwałe efekty musimy więc trochę poczekać – z pewnością nie jest to metoda „last minute”, kiedy zostało nam kilka dni do wakacyjnego wyjazdu. Niestety fotodepilacja jest dość drogim zabiegiem, a każda sesja to wydatek rzędu kilkudziesięciu lub nawet kilkuset złotych – w zależności od salonu, rodzaju urządzenia i obszaru skóry.


Kiedy warto się zdecydować na fotodepilację?

Jeśli myślimy o zabiegu fotodepilacji, warto zaplanować go odpowiednio wcześniej, najlepiej w sezonie jesienno-zimowym, kiedy nie grozi nam zbytnia ekspozycja słoneczna. Mamy wtedy gwarancję, iż zdążymy uporać się ze zbędnym owłosieniem, zanim zechcemy wskoczyć w letnie, krótkie sukienki. Fotodepilacja jest dobrym rozwiązaniem dla kobiet o ciemnych i grubych włosach z uwagi na wysoką skuteczność zabiegu.

 

Fotodepilacja – kto powinien z niej zrezygnować?

Niestety fotodepilacja nie jest zabiegiem idealnym dla wszystkich. Osoby o jasnych włosach mogą mieć problemy z usunięciem włosków, podobnie jak te o ciemnej karnacji, z dużą ilością melatoniny. Z zabiegu powinny również zrezygnować kobiety w ciąży, chorzy na łuszczycę czy cukrzycę bądź osoby o bardzo wrażliwej skórze, skłonnej do podrażnień.

KOMENTARZE

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane

za karnacje odpowiada melanina a nie melatonina

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi

Odbyłam dwa zabiegi fotodepilacji i serię musiałam przerwać ponieważ kosmetyczka okazała się niewykwalifikowana a sprzęt niesprawdzony i doprowadziło to do nieodpowiedniego dobrania parametrów urządzenia. W efekcie zostałam dotkliwie poparzona a po poparzeniach zostały brzydkie, ciemne blizny, które utrzymywały się przez kilka lat.
Koniecznie trzeba pamiętać żeby dokładnie sprawdzić salon do którego chcemy się udać na taki zabieg, zapoznać się z certyfikatami urządzenia i sprawdzić czy osoba wykonująca zabieg jest odpowiednio przeszkolona w tym zakresie. I upominajcie się o próbę skórną, która powinna zostać wykonana przed zabiegiem na małym obszarze skóry aby sprawdzić jak reaguje ona na zabieg. Inaczej można zafundować sobie sporo bólu i tylko stracić pieniądze.

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi