Dodano:

0
Kategoria: Uroda

Cellulit, czyli tak zwana „skórka pomarańczowa”, to nic innego jak źle rozmieszczona tkanka tłuszczowa w tkance podskórnej. Pojawia się na udach, pośladkach, piersiach i ramionach. I w żadnym z tych miejsc cellulit nie jest mile widziany. Przyczyn powstawania cellulitu jest wiele i trudno określić jednoznacznie jedną podstawową. W tym artykule zostaną przedstawione najczęstsze przyczyny powstawania cellulitu.


Przyczyny powstawania cellulitu i czynniki mu sprzyjające

W cellulicie nierówności i grudki znajdujące się pod skórą to powiększone adypocyty, czyli komórki tłuszczowe. Kiedy się powiększają, uciskają naczynia krwionośne i limfatyczne znajdujące się blisko nich. Poprzez powstawanie cellulitu pogarsza się krążenie i przemiana materii w komórkach. Dodatkowo trudniej przyswajają się tlen i składniki odżywcze.

Rezultatem tego jest wolniejsze odpływanie toksyn z organizmu; może to prowadzić do całkowitego nieusuwania resztek toksyn i wody zalegających w tkankach.

Przyczyną powstawania cellulitu na pewno jest siedzący tryb życia. Wiele z nas jeździ samochodem do pracy, w której siedzimy 8 godzin. Po powrocie do domu, również samochodem, siadamy na kanapie, żeby obejrzeć film. Do tego dochodzi objadanie się słodyczami i fast-foodami.

Pojawianie się „skórki pomarańczowej” powodują też przede wszystkim zaburzenia hormonalne związane z okresem dojrzewania, ciążą czy przyjmowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Kontakt ze słońcem bez użycia filtrów także wpływa niekorzystnie na skórę, ponieważ przesusza ją, przez co jest słabiej ukrwiona i podatna na zmiany w tkance tłuszczowej. Inną przyczyną, nie tak oczywistą, jest wada postawy. Skrzywienie kręgosłupa zaburza krążenie krwi w nogach. 

przyczyny powstawania cellulitu

Kolejnymi przyczynami powstawania cellulitu są: noszenie butów na wysokich obcasach oraz zakładanie obcisłych ubrań. Również na powstawanie cellulitu wpływają gorące kąpiele, stres, przepracowanie oraz palenie papierosów, które upośledzają dotlenienie i odżywienie komórek, co przyśpiesza proces starzenia się skóry.


Etapy powstawania cellulitu

Pierwszym etapem powstawania cellulitu jest pojawienie się zastoju żylnego i limfatycznego, co doprowadza do gromadzenia tłuszczu przez adipocyty (komórki tłuszczowe).

W kolejnym etapie są widoczne uszkodzenia skóry oraz tkanki podskórnej. Komórki tłuszczowe powodują ucisk naczyń krwionośnych, co w konsekwencji może doprowadzić do obniżenia przepływu krwi przez naczynia.

Z czasem dochodzi do powstawania „guzków”, nieregularnej powierzchni skóry. Skóra wtedy staje się twarda i mniej elastyczna.

Trzecim etapem jest zwłóknienie tkanki podskórnej, nasilenie zaburzeń krążenia. Etap trzeci jest już początkiem choroby.

W etapie czwartym możliwy jest ból, ponieważ złogi kolagenu uciskają nie tylko naczynia krwionośne, ale także włókna nerwowe. Od tego etapu cellulit staje się chorobą, ponieważ następuje degradacja tkanki tłuszczowej.


Rodzaje cellulitu

Cellulit wodny – pojawia się najwcześniej. Jeśli ściśnie się fałdy skóry, pojawia się nierówna powierzchnia, widać też nieznaczne opuchlizny. Ten rodzaj cellulitu można zwalczyć gimnastyką.

Cellulit tłuszczowy – skóra pokryta jest zagłębieniami, wyczuwalnymi grudkami i drobnymi guzkami. Komórki tłuszczowe są powiększone. Trzeba poświęcić znacznie więcej czasu i wysiłku niż przy pierwszym rodzaju. Aby zapobiec dalszemu rozwojowi cellulitu i zwalczyć go, należy intensywnie ćwiczyć i stosować kosmetyki antycellulitowe.

Skóra materacowa – liczne guzki i zagłębienia są bardzo dobrze widoczne. Niedokrwiony, pobrużdżony obszar jest coraz większy. Skóra może mieć w miejscach dotkniętych przypadłością obniżoną temperaturę. Zmiany są nieodwracalne, można je tylko zahamować. W tym rodzaju cellulitu nie pomogą ćwiczenia, kosmetyki, dieta ani lekarz medycyny estetycznej.